czwartek, 7 lutego 2019

Bonda, Fugiel-Kuźmińska, Kuźmiński, Guzowska, Chmielarz, Puzyńska, Brejdygant, Fajbusiewicz -"Opowiem Ci o zbrodni"

Autor: K. Bonda, M. Fugiel-Kuźmińska, M. Kuźmiński, M. Guzowska, W. Chmielarz, K. Puzyńska, I. Brejdygant, M. Fajbusiewicz
Tytuł: Opowiem Ci o zbrodni
Wydawnictwo: Kompania Mediowa
Data wydania: 17 października 2018
Liczba stron: 280
Ocena: 7/10

Opis:

Najgłośniejsze polskie „pióra kryminalne”, czyli Katarzyna Bonda, Igor Brejdygant, Wojciech Chmielarz, Marta Guzowska, Małgorzata i Michał Kuzminscy, Katarzyna Puzynska i sześć wybranych przez nich prawdziwych zbrodni, które wstrząsnęły Polską. Pisarze analizowali głośne sprawy, opierając się na nagich faktach z policyjnych i sądowych akt. 
Sześć tragedii i próba zrozumienia sytuacji, które do nich doprowadziły. Każdy z autorów przeanalizował okoliczności towarzyszące przestępstwom – rozmawiając z profilerami, patologami, psychologami, specjalistami-kryminologami czy analizując akta – i opisał wybraną historię. Wszyscy zrobili to w charakterystyczny dla siebie sposób, posługując się językiem, do którego przyzwyczaili swoich czytelników. 
"Twórcy programu Opowiem ci o zbrodni przedstawili elicie pisarzy kryminalnych kilkadziesiąt spraw, które w swoim czasie wstrząsnęły Polską. Pisarze mogli z tego różnorodnego wachlarza dramatycznych zdarzeń wybrać temat, który najbardziej ich zainteresował. Autorzy pokazują morderców i ich ofiary trochę inaczej niż zwykle, a przede wszystkim podejmują próbę odpowiedzi na pytanie: dlaczego? Żadne z tych opowiadań nie jest podobne do pozostałych, każde ma odmienny styl narracji i prowadzi czytelnika do pointy różną drogą."
Ze wstępu Michała Fajbusiewicza
Na podstawie książki powstał scenariusz programu telewizyjnego, w którym narracja jest prowadzona przez samych pisarzy w charakterystycznych dla nich sposób. Dopełnieniem każdego odcinka są aktorskie rekonstrukcje wydarzeń przedstawionych w opowiadaniu, jak również rozmowa autora z ekspertem, którego obecność okaże się niezwykle ważna dla przebiegu opowieści.

Recenzja:

   O tej książce usłyszałam przy okazji pojawienia się programu telewizyjnego, którego nie oglądałam jeszcze, ale o tym później. Bardzo zainteresowała mnie ta pozycja i uznałam, że koniecznie muszę ją przeczytać. No i jestem po lekturze w końcu, więc do rzeczy. Dzisiaj mam dla Was moją opinię na temat Opowiem Ci o zbrodni.

Najbardziej znane nazwiska polskiej sceny kryminalnej i sześć wybranych przez nich prawdziwych zbrodni, które wstrząsnęły Polską. Sześć tragedii i próba zrozumienia sytuacji, które do nich doprowadziły. Każdy z autorów, przedstawił daną sprawę, w charakterystyczny dla siebie sposób. Na podstawie książki powstał program telewizyjny, w którym gospodarzami są sami autorzy.

Ostatnio dosyć mocno zainteresowałam się reportażami i historiami opartymi na faktach, tak więc ta pozycja bardzo mocno wpisuje się w moje aktualne literackie trendy. O dziwo udało mi się przeczytać tę książkę w dwa wieczory i nawet nie wiem kiedy mi to minęło, tak mnie pochłonęły te historie. Cieszę się, że powstał taki projekt na polskim rynku wydawniczym i chyba powtórzę to jeszcze kilka razy, ale ja liczę na więcej.

Mówi się, że krótka forma literacka, obnaża kunszt danego pisarza. Tym razem to założenie zweryfikowane zostanie na przykładzie najgłośniejszych polskich piór kryminalnych. Ja raczej nie zaliczam się na wybitnych znawców polskiej sceny kryminalnej. Raczej kojarzę te wszystkie nazwiska, jednak nie do końca wiedziałam czego mogę się spodziewać.

Nie będę Wam streszczać poszczególnych historii, bo trochę mija się to z celem. Mogę jednak odnieść się do poszczególnych autorów. Z całego tego zacnego grona, miałam okazję czytać jedynie książki Pani Bondy, jednak tym razem, absolutnym faworytem dla mnie są Państwo Kuźmińscy, którzy wybraną przez siebie historię opracowali wręcz doskonale. Zaraz za nimi uplasowała się Pani Puzyńska, która zachwyciła mnie swoim piórem i już w planach mam zabranie się za jej książki. Podium zamyka Pan Chmielarz. Niestety, w moim mniemaniu pozostali nie poradzili sobie ze swoim zadaniem tak dobrze jak wcześniej wymienione nazwiska. Nie czytało mi się tego już tak dobrze i miałam pewne zastrzeżenia jak np. to, że nie do końca umiałam się odnaleźć w chronologii wydarzeń, tak wszystko było pogmatwane. Jeśli jednak miałabym ocenić książkę jako całość, To myślę, że jest ona bardzo dobra i godna uwagi. Rzadko spotyka się polskie kolaboracje tak znanych nazwisk.

Jeśli orientujecie się w temacie, to dajcie znać, czy gdzieś jeszcze mam możliwość obejrzenia tego programu na podstawie książki, bo jestem ciekawa, jak wypada on w porównaniu do książki. Ciekawi mnie też, jak poradzą sobie autorzy w roli gospodarzy. Swoją drogą bardzo ciekawy pomysł, na stworzenie dwóch kompatybilnych produktów, co raczej rzadko się zdarza. 

Jest to bardzo ciekawa pozycja na naszym rodzimym rynku wydawniczym, myślę, że nie jednemu czytelnikowi, który uwielbia tajemnicze historie przypadnie ona do gustu, ale także tym, którzy lubią historie prawdziwe. Ja chętnie przeczytałabym więcej takich "topowych kolaboracji", bo obok takiego zbioru nazwisk nie można przejść obojętnie.

Z książkowymi pozdrowieniami,
Klaudia.

7 komentarzy:

 1. Nie czytam zbyt wielu kryminałów oraz literatury faktu, ale wydaje mi się, że ten zbiór mógłby mnie zainteresować. Chciałabym czytać więcej polskich autorów oraz co jakiś czas wychodzić z ,,czytelniczej strefy komfortu" i poznawać nowe gatunki, a krótkie reportaże mogłyby mi pokazać, czego mogę oczekiwać po stylu danego autora. Jeśli są tu opisane zbrodnie, które wstrząsnęły Polską, to z pewnością będzie to lektura dająca do myślenia i rzucająca nowe światło na informacje, które znamy z telewizyjnych czy internetowych wiadomości. Postaram się kiedyś sięgnąć po ten zbiór. Z grona pisarzy czytałam tylko Bondę i chociaż nie lubię, kiedy kryminały są tak wielowątkowego i długie jak u niej, to jej styl bardzo mi się podobał, a zagadka kryminalna we ,,Florystce" była naprawdę ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
 2. Rzadko czytam kryminały a literaturę faktu nie pamiętam czy z tego gatunku coś przeczytałam. "Opowiem Ci o zbrodni" będzie interesującym odejściem od tego co głównie czytam. Książka ukazuje zbrodnie które wstrząsnęły Polską oczami pisarzy i ich interpretacją dowodów jakie zostały zebrane podczas ich badania. Niestety życie pisze scenariusze na książki, opowiadania. Kiedyś często oglądałam program '997' dla fanów kryminału oraz tego programu te opowiadania będą gratką. Niektórych autorów "Opowiem Ci o zbrodni" nie znam może trzeba poszerzyć swoje horyzonty na nowe tematy.

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię kryminały, większość nazwisk i ich utwory są mi znane, tym chętniej przeczytam. Rzeczywiście program telewizyjny mnie zainteresował, może jest jeszcze dostępny na vodzie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jakąś wielką fanką kryminałów nie jestem. Czasami coś przeczytam, ale wolę inne gatunki. Niektóre nazwiska kojarzę, zwłaszcza Chmielarza, którego bardzo lubi moja mama. Dlatego też polecę jej tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam kryminały a tu jeszcze sprawy, które wstrząsnęły Polską. Pomysł bardzo ciekawy, zwłaszcza, że dużo dziadków obecnie mówi, że kiedyś nie było tyle zbrodni co teraz a ja zawsze mówię, że zbrodnie zawsze były tylko kiedyś nie było takiego dostępu do informacji jak teraz i nie były tak bardzo nagłaśniane. Ciekawa jestem z jakiego okresu książka ta przedstawia prawdziwe zbrodnie, bo bardzo lubię sprawy kryminalne z XIX wieku. Chętnie po tę pozycję sięgnę, zwłaszcza, że są godne uwagi nazwiska pisarzy.

  OdpowiedzUsuń
 6. Przyznam się bez bicia, że polska scena kryminalna nie przypadła mi do gustu. Czytałam tylko jedną książkę Pani K. Bondy, i po resztę po prostu nie sięgnęłam. Z braku czasu i nadmiaru książek do przeczytania nie zadałam sobie trudu aby sprawdzić pozostałych autorów. Jeśli chodzi o program, to słyszałam o nim od męża. Zdecydowanie to on jest w naszym małżeństwie specem od kryminalnych zagadek, interesuje się wszystkim, co było kiedyś, i tym co dzieje się obecnie. Z tego co mi wiadomo, wszystkie odcinki " Opowiem Ci o zbrodni", można obejrzeć na Ipla.tv.

  OdpowiedzUsuń
 7. Raczej omijam tego typu powieści...

  OdpowiedzUsuń