czwartek, 6 lipca 2017

Chris Carter - "Jeden za drugim"

Autor: Chris Carter
Tytuł: Jeden za drugim
Wydawnictwo: Sonia Draga
Data wydania: 2016
Ilość stron: 440
Ocena: 9/10

Opis:

Detektyw Robert Hunter ze specjalnej jednostki wydziału zabójstw policji Los Angeles odbiera dziwny telefon. Anonimowy rozmówca podaje mu adres strony internetowej i zmusza, by dokonał szokującego wyboru. Hunter może jedynie patrzeć, jak ktoś torturuje i morduje niezidentyfikowaną ofiarę, transmitując to wszystko na żywo przez Internet.
Policja Los Angeles we współpracy z FBI używa wszelkich dostępnych środków, by namierzyć źródło sygnału, ale zabójca umie doskonale zacierać za sobą ślady. Hunter i jego partner Garcia dopiero rozpoczynają swoje śledztwo, gdy Hunter dostaje kolejny telefon.

Nowy adres internetowy. Nowa ofiara. Ale tym razem zabójca postanowił zrobić ze swojej gry sadystyczne reality show na żywo, w którym każdy może oddać decydujący głos.

Recenzja:

Dawno niczego nie publikowałam, więc dzisiaj przychodzę do Was z prawdziwą bombą. "Jeden za drugim" to nie tylko świetny przedstawiciel gatunku thriller psychologiczny, ale również wspaniała książka, która budzi w czytelniku refleksję nad współczesnym społeczeństwem. 

"Jeden za drugim" rozpoczyna się mocnym akcentem. Autor zadbał, aby czytelnik został przykuty lub definitywnie odrzucony od powieści na dobre już po przeczytaniu kilku pierwszych stron. Jesteśmy bowiem świadkami przerażającej sceny. Poznajemy bezwzględnego zabójcę, który postanawia uraczyć detektywa Roberta Huntera, czyli naszego głównego protagonistę pełnym przemocy widowiskiem. Transmituje śmierć swojej pierwszej ofiary na żywo w Internecie, jednak dostęp do tego przedstawienia posiada na razie tylko policjant. Morderca zmusza Huntera również do aktywnego uczestniczenia w tym widowisku. Ma on wybrać, jak zginie ofiara, a do dyspozycji posiada jedynie jedne z najstraszniejszych metod uśmiercania.

Jeśli myślicie, że ten początek to najgorsze, co zaserwuje nam autor, to jesteście w ogromnym błędzie. Im dalej w las, tym więcej krwi, wnętrzności i okrucieństwa. Autor zadbał o to, aby w książce pojawiły się elementy prawdziwego gore, więc, jeśli nie jesteście zwolennikami takiej estetyki, to radzę jednak dobrze przemyśleć decyzję o kupnie tej powieści.

Poza dużą dawką "smakowitych" i szczegółowych opisów, Carter zadbał również o to, aby sama fabuła była pełna zwrotów akcji oraz fałszywych tropów odnośnie tożsamości mordercy. No dobrze, mam nadzieję, że jesteście już przekonani o tym, jak świetnie radzi sobie "Jeden za drugim" jako thriller psychologiczny, jednak ten utwór ma jeszcze drugą, o wiele subtelniejszą stronę. Jestem pod wielkim wrażeniem, ponieważ autor w pełni wykorzystał potencjał swojego pomysłu i zawarł w powieści finezyjną krytykę konsumpcyjnego społeczeństwa, w którym powoli wartości takie jak empatia i sprawiedliwość ulegają zapomnieniu. Literatura sensacyjna raczej nie zwykła poruszać takich poważnych i filozoficznych kwestii, a jednak jest to bardzo istotny element tej powieści, co czyni z niej książkę, która oferuje czytelnikowi o wiele więcej niż inne książki z tego gatunku. 

Inną ogromną zaletą tego utworu jest bardzo drobiazgowa kreacja postaci mordercy, który budzi w czytelniku sprzeczne emocje. Moim zdaniem zabójca był o wiele ciekawszym elementem tej książki niż detektywi. Balansował na granicy szaleństwa i zdrowego rozsądku, co okazało się bardzo ciekawą mieszanką.  

A co z wyborami, których dokonują inni ludzie, i w rezultacie to twoje życie, a nie ich, całkowicie się zmienia? Gdzie wtedy jest nasz wybór?

Książce zdarzały się słabsze momenty i nawet powielono tutaj jeden schemat, który jest najwidoczniej elementem obowiązkowym w każdym thrillerze, jednak ostatecznie uważam, że to jedna z ciekawszych powieści z tego gatunku, jakie miałam okazję czytać. Ta dziwna mieszanka subtelności i brutalizmu to zdecydowanie coś świeżego, a talent Chrisa Cartera jest warty uwagi.

Wasza Ariada :)

1 komentarz:

  1. Cenie sobie takie zabawy autora z czytelnikiem, zbijania go z tropu. To co mnie jeszcze zachęca to obecny w powiesci brutalizm. W wolnej chwili chętnie się z nią zapoznam.

    OdpowiedzUsuń