wtorek, 10 maja 2016

Zimbardo Philip G., Rob Johnson, Vivian McCann - "Psychologia. Kluczowe koncepcje. Tom 1"Autor: Zimbardo Philip G., Rob Johnson, Vivian McCann
Tytuł: Psychologia. Kluczowe koncepcje. Tom 1
Wydawnictwo: PWN
Data wydania: 2012
Ilość stron: 296
Ocena: 10/10

Opis:

Nowoczesny przewodnik, który pozwala wszystkim zainteresowanym funkcjonowaniem ludzkiej psychiki, zorientować się w głównych teoriach, pojęciach oraz metodach stosowanych w różnych gałęziach psychologii. Książka otwiera 5-tomową serię. Autorzy, pod wodzą słynnego Philipa Zimbardo, w kolejnych, bogato ilustrowanych tomach, wyjaśniają zagadnienia psychologiczne przystępnym językiem i swobodnym, przyjaznym stylem. Opisują eksperymenty, odwołują się do przykładów, prowadzą z czytelnikiem prawdziwy dialog, a nawet rodzaj zabawy, odnosząc się do jego bezpośredniego doświadczenia.

Recenzja:

Pewnie już wiele razy słyszeliście o tym, że dosłownie kocham psychologię. Powtarzam to jednak cały czas, w razie gdyby informacja ta wypadła wam z głowy, albo po prostu jesteście naszymi czytelnikami od niedawna i jeszcze nie mieliście okazji się o tym dowiedzieć. Dziś chciałabym zrecenzować dla Was jedną z tych książek, której nie możecie minąć obojętnie, jeśli tylko podzielacie moje zainteresowania, albo chcecie wiązać swoją przyszłość właśnie z psychologią.

Patrząc na same nazwiska twórców - są to nazwiska sławne i bardzo znane w kręgach psychologicznych. Zresztą, sądzę nawet, że prawdopodobnie przynajmniej o jednym z tych twórców słyszał każdy - eksperyment więzienny, który przeprowadzał Zimbardo jest na tyle słynny, że ludzie bardzo często o nim mówią - czasem w celu zszokowania znajomych, czasem aby się po prostu popisać. Jeśli więc widzicie książkę, którą napisały tak znakomite osobowości, które wybitnie przodują w swojej dziedzinie, to musicie zabrać się za jej czytanie! 

Przede wszystkim warto zauważyć, że jest to seria pięciotomowa. Pierwszy z tomów jest zbiorem naprawdę podstawowych koncepcji, które warto wiedzieć, zanim przejdzie się do zapoznawania z treścią kolejnych tomów. Co więcej - chociaż interesuję się psychologią już dosyć długi i czytam wiele książek i artykułów na ten temat, to jednak w tej pozycji znalazłam naprawdę wiele ciekawostek i informacji, które jeszcze bardziej poszerzyły moją wiedzę.

Pozycja ta ma naprawdę ciekawą zawartość - jak już mówiłam, skupia się ona przede wszystkim na podstawach, ale obejmuje tylko i wyłącznie zagadnienia: umysł, zachowanie oraz psychologia naukowa. Na pozór może się wydawać, że jest to coś prostego, pewnie jakieś banały... ale tak naprawdę na tym opiera się cała psychologia i poznanie człowieka, więc jestem stuprocentowo pewna, że serii tej nie należy czytać w innej kolejności niż od 1 do 5.

Oprócz treści interesujący jest też układ strony - do tekstu użyta jest czcionka, którą naprawdę fajnie się czyta, bo jest bardzo prosta i czytelna, ale oprócz tego zostawione są naprawdę ogromne marginesy. Czasem możemy znaleźć na nich jakieś ważne pojęcie, wytłumaczenie jakiegoś słowa, odnośnik do tego, że o danym aspekcie będzie także jakiś rozdział... ale wydaje mi się również, że to świetne miejsce na notatki czytelnika. Chcesz coś szczególnie zapamiętać, chcesz użyć danego cytatu do jakiejś prezentacji? Wystarczy tylko napisać obok wykrzyknik, albo przepisać dane zdanie - nawet bez żadnej zakładki i zagiętych rogów z łatwością odnajdziesz później to, czego potrzebowałeś.

Książka ta utrzymana jest w zieleniach - to mogę powiedzieć już na samym początku, patrząc na część okładki, później na spis treści, tłumaczone pojęcia na marginesach, czy chociażby strzałeczki na obrazkach. Jestem ciekawa, czy każda z części ma swój kolor, czy wszystkie będą pełne kojącej zieleni...

Jeżeli chodzi o obrazki, o których przed chwilą wspomniałam, w tej książce jest ich naprawdę dużo. Szczególnie związanych z mózgiem. Dzięki temu wszystko łatwiej zrozumieć i zapamiętać - a w razie konieczności można jeszcze raz przejść do klarownego rysunku, aby zrozumieć późniejsze teksty. Obrazki te są czarno-białe, często z dodatkiem wyżej wspomnianej zieleni, ale naprawdę nie przeszkadza to ani odrobinkę w ich odbiorze.

Książka ta dzieli się na wiele rozdziałów, ale po każdym pojawia się "Sprawdź, czy rozumiesz" - czyli zadanie, bądź też zadania, które powinieneś umieć rozwiązać, jeśli uważnie czytałeś cały rozdział i orientujesz się, o co chodziło w tekście. Do wszystkich tych zadań podane są odpowiedzi, tuż pod zadaniem, napisane małą czcionką i odwrócone o 180 stopni w stosunku do normalnego tekstu. Czasami pojawiają się też "Pytania do przemyślenia" - w końcu każdy aspekt tej dziedziny, nawet naukowy, warto czasem przemyśleć.

Na końcu pozycji można znaleźć słownik pojęć - naprawdę bogaty, bo ma on aż kilka stron zapisanych dosyć małą czcionką. Jest to naprawdę fajnie zrobione i wydaje mi się, że gdybyśmy podczas kolejnych tomów potrzebowali wyszukać jakiegoś słówka z tej części, to wystarczy sięgnąć tylko na koniec tomu 1. Trzeba jednak powiedzieć, że w tej pozycji jest naprawdę sporo bibliografii, co pokazuje nam, że pod względem naukowym ta książka jest prawdziwym cudeńkiem.

Nie powinniście nawet myśleć nad tym, czy chcecie przeczytać tę książkę, czy nie - jestem pewna, że jak tylko dacie jej szansę, to ją pokochacie, tak samo jak ja i wielu innych czytelników. Nie musicie być specjalistami, aby zrozumieć jej treść, ani nie musicie mieć sporego doświadczenia związanego z tematem. Mam więc nadzieję, że "Psychologia. Kluczowe koncepcje. Tom 1", a później także kolejne tomy, zagoszczą w waszych domach.

Pozycję tę dostałam od Wydawnictwa PWN5 komentarzy:

 1. Bardzo sobie cenię Zimbardo. Tej książki nie miałam jeszcze okazji przeczytać, z naciskiem na JESZCZE :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Myślę, że powinno być napisane "pisałam" zamiast "mówiłam", Ale nie wiem nie znam się 😉 recenzja ciekawa

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię Zimbardo, ale jako postać w samej psychologii jest całkiem kontrowersyjny :D Mam książkę z tej serii, taką czerwoną :D
  LeonZabookowiec.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Jedyna książka, z której naprawdę łatwo można się czegoś nauczyć :D Pozdrawia studentka psychologii ^^

  OdpowiedzUsuń
 5. Czemuż, ach czemuż nie wpadła mi w ręce w czasach moich studiów? Byłoby na pewno łatwiej wszystko ogarnąć i usystematyzować.

  OdpowiedzUsuń