poniedziałek, 23 maja 2016

Scott Singler - "Alive / Żywi"


Autor: Scott Singler
Tytuł: Alive / Żywi
Wydawnictwo: Feeria
Liczba stron: 404
Data wydania: 2 czerwca
Ocena: 8/10

Opis:

Po obudzeniu się nastoletnia bohaterka odkrywa, że jest uwięziona w trumnie. Dodatkowo nie ma pojęcia, kim jest, gdzie jest i jak się tu znalazła. Okazuje się, że w połączonym z jej więzieniem pomieszczeniu znajdują się równie zaskoczeni ocalali. Za ich pokojem znajduje się korytarz pełen zakurzonych kości, ale żadnych ludzi, żadnych odpowiedzi. Dziewczyna wie o sobie tylko jedno – nazywa się Savage, co wypisano w nogach trumny. Zauważa też, że inni na nią liczą. Nie jest największa ani najodważniejsza, ale z pewnych powodów budzi powszechne zaufanie. Teraz, jeśli ma im się udać, dziewczyna musi sprawić, żeby zaufali sobie nawzajem. Muszą zmierzyć się z prawdą, niezależnie od tego jak bolesna by była.

Dystopijna trylogia dla młodzieży.

Recenzja:   Kiedy budzisz się ze świadomością, że dziś są Twoje dwunaste urodziny, świat wydaje się piękniejszy. Stopniowo zaczyna do Ciebie docierać, że jednak coś jest nie tak, wokoło jest jeszcze ciemno, a Twoje łóżko stało się bardzo niewygodne. Po chwili jednak okazuje się, że to wcale nie jest Twój pokój, ani tym bardziej Twoje łóżko. Ponadto leżysz w bardzo ciasnej przestrzeni, twoje ręce i nogi są skrępowane, a w szyję wbija Ci się coś bardzo nieprzyjemnego. Jak Ty zachowałbyś się w takiej sytuacji?Kiedy przeglądałam katalog nowości wydawniczych Feerii, to ta pozycja od razu rzuciła mi się w oczy, przeczytałam opis i wiedziałam, że to będzie coś ciekawego, co z miłą chęcią przeczytam. Więc kiedy otrzymałam propozycję przedpremierowego egzemplarza, a raczej szczotki wydawniczej, nie wahałam się ani sekundy i tak oto znalazło się u mnie Alive. Pani Monika zapewniła mnie, że nie będę mogła się oderwać od książki i z taką właśnie myślą zasiadam do lektury po czym przepadłam na długi czas.

Nie będę Wam nakreślać fabuły, bo pod koniec książki sam autor prosił, aby nic nie zdradzać w swoich recenzjach i żeby każdy miał te same szanse odkrywania fabuły. Zdecydowanie popieram jego prośbę, bo cały urok tej książki polega na tym, że na początku wiemy dokładnie tyle samo co główna bohaterka i razem z nią poznajemy wszystkie wątki historii i możemy kawałek po kawałku łączyć ze sobą całą układankę. Największa satysfakcja jest na samym końcu, kiedy wszystkie elementy wskakują na swoje miejsce i tworzą nam cały obraz.

Bohaterów w książce nie jest dużo, ale z biegiem historii czytelnik poznaje coraz to nowsze postaci, które dużo wprowadzają do fabuły. Mam tylko jedno spostrzeżenie co do kreacji bohaterów. Z wiadomych przyczyn nie poznajemy ich zbyt mocno, ale każdy z nich ma z nich, je wiem jak to do końca określić, chwilę w której jest ważny i znaczący, tylko po to, aby stać się postacią drugoplanową. Mam nadzieję, że jest to zamierzony zabieg. O zachowaniu i postępowaniu głównej bohaterki Em, nie będę za dużo się rozwodzić, bo aspekty które mogły być denerwujące po głębszym przemyśleniu stają się uzasadnione i właściwe.

Choć całość po przeanalizowaniu mogłaby się wydawać monotonna, to jednak co chwilę dzieje się coś nowego, coś zaskakującego i ta książka nie dała mi się nudzić. Dzięki przyjemnemu stylowi autora, książkę czyta się bardzo szybko, a dodatkowo jest bardzo wciągająca, więc mnie udało się ją skończyć w jeden dzień.

Bardzo podoba mi się to, że oprócz samej fabuły jest tu wplecione także podłoże psychologiczne, które pokazuje jak ludzie zaczynają się zachowywać w określonych warunkach i w jakie role wchodzą, 

Jest to młodzieżowa dystopia, więc pewne schematyczne wątki się pojawiają, ale muszę Wam powiedzieć, że nie ma tu wątku miłosnego, mam podejrzenia, że w przyszłych tomach może pojawić się coś na kształt trójkąta miłosnego, ale mam wrażenie, że nie wysunie się to na pierwszy plan i będzie bardzo subtelne.

Ja już nie mogę się doczekać kolejnych części, zwłaszcza po takim zakończeniu jakie zafundował czytelnikowi autor. Polecam Wam bardzo gorąco tę książkę, bo jest wara uwagi i nie zrażajcie się tym, że jest to dystopia jakich wiele, bo to nie prawda. 

Z gorącymi pozdrowieniami,
Klaudia.

Za książkę dziękuje Wydawnictwu Feeria

6 komentarzy:

 1. Ja również niecierpliwie czekam na kontynuację, bo aż przebieram nogami na samą myśl, co też jeszcze owym bohaterom zgotuje los.

  OdpowiedzUsuń
 2. Na razie nie do końca czuję się przekonana. Lubię dystopie, ale chciałabym trafić na taką, która mnie znów wbije w siedzenie. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Książka mnie zaciekawiła i mam nadzieję, że ją przeczytam. Fabuła wydaje się ciekawa, choć raczej nie czytam tego typu książek. Po tą jednak chętnie sięgnę :)
  Jeśli znajdziesz chwilę czasu, to zapraszam do mnie :) Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 4. Odkąd tylko o niej usłyszałam wiedziałam, że muszę ją mieć *.* Nie spotkałam się jeszcze z głównym bohaterem, który wyszedłby z trumny a sam opis powoduje, że mam lekkie ciarki... Nie mogę się doczekać premiery i tego aż książka wpadnie w moje czytelnicze łapki ^^

  Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo, ale to bardzo chcę to przeczytać. Zapowiada się ciekawie i chętnie kupię. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Czekałam na tę książkę od momentu amerykańskiej premiery :D Jestem przeszczęśliwa, że w końcu została wydana w Polsce - na 100% przeczytam :D
  Pozdrawiam.
  houseofreaders.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń