wtorek, 12 kwietnia 2016

Paulina Mikuła - "Mówiąc inaczej"


Tytuł: Mówiąc inaczej
Autor: Paulina Mikuła
Wydawnictwo: Flow books
Rok wydania: 2016
Liczba stron: 320

Opis:
Nie idź po najmniejszej linii oporu i weź tą książkę na tapetę – bynajmniej, nie pożałujesz!
Jeśli w powyższym zdaniu nie znalazłeś co najmniej trzech błędów, ta książka jest dla Ciebie!
Paulina rozwiewa wątpliwości językowe i pokazuje, że nauka poprawnej polszczyzny może być doskonałą rozrywką! W książce opartej na formacie internetowego vloga znajdziesz jeszcze więcej nowych, zabawnych i prostych sposobów na zapamiętanie zasad poprawnej polszczyzny.


Recenzja:
Paulina Mikuła to youtuberka, najwyraźniej znana, bo sporo moich znajomych ją kojarzy. Jest autorką vloga „Mówiąc inaczej” oraz absolwentką polonistyki (pisząc po warszawsku) na UW. Przyznam, że nigdy o niej nie słyszałam i pierwszy raz spotkałam się z jej nazwiskiem, kiedy dostałam propozycję zrecenzowania książki, która niejako podsumowuje to, o czy mówiła na vlogu.

Napisanie, że ta publikacja jest „o języku polskim”, byłoby zbyt dużym uproszczeniem i generalizacją. Mikuła prezentuje w niej swoje doświadczenia i spostrzeżenia, jakie poczyniła podczas prowadzenia vloga. Pisze też oczywiście o języku polskim, ale raczej na zasadzie rozwiewania wątpliwości językowych, jak to ujął wydawca w opisie, niż systematyzowania wiedzy o poprawnej polszczyźnie. Większość językowych zagadnień, które omówiła, jest mi dobrze znana, choć bynajmniej nie z jej vloga. Rozwiewając własne wątpliwości dotyczące poprawnej polszczyzny, korzystam nie z YouTube, ale dokładnie z tych samych źródeł, co Mikuła, czyli słowników, wyjaśnień specjalistów albo Poradni Językowej PWN. Niemniej tym, którzy nie ukończyli kierunku związanego z filologią polską i ogólne językiem specjalnie się nie interesują, ale chcieliby mówić poprawnie, ta książka bardzo się przyda, bo autorka napisała w niej o głównych błędach językowych, jakie popełniają Polacy i podała gotowe odpowiedzi. To świetne rozwiązanie dla leniwych osób, którym nie chce się szukać po słownikach, czy coś pisze czy jest napisane albo jak poprawnie napisać nicnierobienie.

W pierwszym rozdziale Mikuła rozwiewa wątpliwości dotyczące kwestii, które sprawiają Polakom największe problemy. Dowiecie się, że bynajmniej nie oznacza bynajmniej tego samego co przynajmniej, światło się włącza, a nie włancza, a rok, w którym żyjemy, to dwa tysiące szesnasty, żaden tam dwutysięczny szesnasty. W kolejnym rozdziale przeczytacie o wulgaryzmach, którym autorka z racji wieku sprzyja, ale radzi stosować je z umiarem. Czwarty rozdział jest o związkach frazeologicznych i najczęściej popełnianych błędach związanych z ich używaniem (przekręcaniem słów lub łączeniem dwóch związków w jeden). Piąty traktuje o ortografii, a szósty o interpunkcji, z tym że nie macie się co spodziewać całego słownika z zasadami, po raz kolejny autorka pisze tylko o tym, co sprawia Polakom największy problem. W siódmym rozdziale przeczytacie o słuchaniu i czytaniu ze zrozumieniem oraz zapożyczeniach i regionalizmach, a w ósmym o granicach języka. Ostatni traktuje o tym, jak ważna jest poprawna dykcja.

Autorka pisze, jakby zwracała się do znajomego - taki sposób narracji znajdzie pewnie swoich zwolenników i przeciwników. Mnie nie przekonał, ale może wam będzie się podobał. Jak  już wspomniałam, dla tych, którzy chcieliby posługiwać się poprawną polszczyzną (albo raczej nie posługiwać się wybitnie niepoprawną), a nie mają czasu na wertowanie słowników, ta książka będzie idealnym rozwiązaniem. Paulina Mikuła w jednym miejscu zgromadziła odpowiedzi na wiele pytań dotyczących poprawnego stosowania języka polskiego. Z tego względu polecam. Polszczyzna naprawdę nie musi być straszna! 


6 komentarzy:

 1. bardzo jestem ciekawa tej książki

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie lubię kanału Mikuły, strasznie denerwuje mnie jej sposób wypowiadania się, więc cóż, po książkę też nie sięgnę, zwłaszcza, że nie czuję, bym popełniała jakieś karygodne błędy xD Już wolę kupić słownik :D
  LeonZabookowiec.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Tak bardzo chcę dopaść tę książkę. Uwielbiam filmiki tworzone przez autorkę na yt

  OdpowiedzUsuń
 4. Kilka dni temu zakupiłem tę powieść i jestem jej ogromnie ciekawy. Uwielbiam kanał Pauliny i coś czuję, że ta książka będzie równie genialna i przezabawna :)

  OdpowiedzUsuń
 5. 33 zł za informacje,ktorych wiekszosc jest juz na vlogu.A w srodku ogromna czcionka, jak dla niedowidzących.Puste strony miedzy kartkami.Merytoryczna wiedza z młodszych klas szkoły podstawowej.No ale...wypina sie i cyckami szczuje, wiec panowe moga sie skusic ( i sie rozczaruja, bo bez push-upa jest plaska jak deska).Ta ksiazka to oszustowo.30 zl za taka szmire.
  Ludzie rozejrzyjcie sie, za te pieniadze dostaniecie pozycje, ktore po przeczytaniu zostana w was cale zycie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. oj ten hejt jest zupełnie niepotrzebny. niektórzy nie opanowali wiedzy na temat języka polskiego na poziomie szkoły podstawowej, więc choćby dla nich książka będzie w sam raz. reszta nie musi kupować, nikt do tego nie zmusza ;)

   Usuń