poniedziałek, 1 lutego 2016

Elizabeth Flock - "Emma i ja"


Autor: Elziabeth Flock
Tytuł: Emma i ja
Wydawnictwo: HarperCollins Polska
Data wydania: 13 stycznia 2016
Liczba stron: 384
Ocena: 8/10

Opis:


Nie da się zapomnieć świata widzianego oczami tej małej dziewczynki... Ośmioletnia Carrie Parker jest podobna do innych dziewczynek w jej wieku. Chodzi do szkoły, lubi się bawić, lubi też sobie pomarzyć o dalekich podróżach. Jednak nawet bogata wyobraźnia nie pozwala jej uciec od bezwzględnych realiów dnia codziennego. Niegdyś w jej domu panowały miłość, radość i spokój to wszystko się zmieniło po tragicznej śmierci ojca. Rządy objął teraz agresywny ojczym, z lubością pastwiący się nad rodziną. Carrie pragnie uchronić przed atakami Richarda młodszą siostrę, złotowłosą, łagodną Emmę. Wie, że na pomoc matki nie ma co liczyć. Dziewczynki łączy wspólny smutny los i nienawiść do ojczyma. Udręczone do granic wytrzymałości, nieświadomie prowokują serię wydarzeń, które prowadzą do nieuchronnej tragedii...


Recenzja:

   Dzisiaj mam dla Was książkę, która porusza dosyć ciężką tematykę, choć jak mogłoby się wydawać, która wcale nie jest taką rzadkością. Dzisiaj mam dla Was książkę wyjątkową, która jest godna przeczytania i na długo zostanie w mojej pamięci.

Nie często mam okazję czytać książkę niekierowaną do młodszego czytelnika, gdzie narratorem jest dziewczynka mająca 8 lat. Tak dzieje się właśnie w tym przypadku i początkowo myślałam, że taki zabieg jest trochę bez sensu, bo w przypadku przemocy rodzinnej, może to wypaść trochę trywialnie i może nawet przerysowanie. Na całe szczęście się myliłam, a to co zaserwowała autorka zupełnie przeszło moje oczekiwania.

Książka dosłownie zapiera dech w piersiach. Czytając niektóre fragmenty, widziane oczami dziecka, z jednej strony nie mogłam wyjść z podziwu, jak autorce dało się tak świetnie i obrazowo napisać swoją historię, a z drugiej właśnie strony ta obrazowość i to, że byłam w stanie przeżywać wszystko razem z Carrie mnie przerażało, bo żadne dziecko nie zasługuje na takie dzieciństwo.

Kreacja bohaterów jest niemal doskonała. To jak dojrzała stała się Carrie w obliczu tego co ją spotkało, mając zaledwie 8 lat jest godne podziwu. Sama pamiętam jak będąc w tym wieku, byłam zupełnie beztroskim dzieckiem, którego jedynym problemem była trudna praca domowa. A Carrie nie dość, że musi sama się o siebie zatroszczyć, to ma jeszcze obok siebie swoją młodszą siostrę Emmę, którą musi się zajmować.

Książkę przeczytałam błyskawicznie. Autorka mimo trudnej tematyki, pisze dosyć lekko i potrafi zainteresować czytelnika, przez co nie można oderwać się od lektury. To jest pierwsza książka autorki, którą miałam okazję przeczytać, ale już teraz wiem, że jak tylko będę miała okazję zabrać się za jakąś inną, to na pewno to zrobię.

Tematyka poruszana w książce jest dosyć trudna, co nie znaczy, że jest bardzo oryginalnym wątkiem w literaturze. To jednak, co wyróżnia tę pozycję na tle innych, to właśnie ta narracja, którą prowadzi mała dziewczynka. Wydaje mi się, że ten zabieg potęguje wrażenie realności tej książki, co sprawia, że jest ona jeszcze lepsza.

Zakończenie w tej książce jest niesamowite. Choć przypuszczałam różne scenariusze, to tego co zaserwowała autorka, ani odrobinę się nie spodziewałam. Co nie zmienia faktu, że właśnie takie zakończenie książki sprostało moim czytelniczym oczekiwaniom.

Gorąco polecam tę książkę każdemu, bo na prawdę warto poznać taką historię i gwarantuję Wam, że wciągnie Was bez reszty.

Z gorącymi pozdrowieniami,
Klaudia.

Za książkę serdecznie dziękuję HarperCollins Polska

4 komentarze:

 1. Książka, która mnie emocjonalnie wykończyła. A zakończenie? To trzeba przeczytać...

  OdpowiedzUsuń
 2. Poluję na tę książkę. :) Czuję się emocjonalnie związana z tą małą dziewczynką, bo jej życie trochę przypomina mi moje dziecinne lata.

  OdpowiedzUsuń
 3. Chyba będę musiała się w końcu zaopatrzyć w tą książkę, ze względu na to, iż tematyka jest mi bliska przez moją pracę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Przeczytałam tę książkę już parę lat temu, jeszcze w innym wydaniu. Byłam nią zachwycona. Zakochałam się w niej. To książka, którą polecam każdemu. Nie da się przejść obok obojętnie.

  OdpowiedzUsuń