czwartek, 14 stycznia 2016

Scotia J. Hicks, Bruce D. Sales- "Profilowanie kryminalne"

Autorzy: Scotia J. Hicks, Bruce D. Sales
Tytuł: Profilowanie kryminalne
Wydawnictwo: PWN
Data wydania: 2015
Ilość stron: 286
Ocena: 7/10

Opis:

Profilowanie kryminalne stanowi intensywnie rozwijającą się gałąź nauk sądowych. W porównaniu z innymi rodzajami działalności biegłych, jest stosunkowo nowym obszarem naukowych analiz.
Książka Scotii Hicks i Bruce’a Salesa jest kompendium wiedzy na temat profilowania. Czytelnik znajdzie w niej informacje dotyczące rozwoju tej metody wykrywania nieznanych sprawców oraz funkcjonujących współcześnie modeli profilowania. Osobną część książki Autorzy poświęcili przyszłości profilowania kryminalnego i naukowemu modelowi rekonstrukcji cech nieznanego sprawcy przestępstwa.

Recenzja:
Kryminologia to chyba jeden z najciekawszych kierunków kształcenia. Ta nauka opiera się po części na innej dziedzinie, czyli psychologii. Samo profilowanie kryminalne oraz tworzenie portretów psychologicznych sprawców może wydawać się łatwe, jednak nic bardziej mylnego. Ta książka pokazuje, jak wiele różnych metod zostało opracowanych, które mają ułatwić pracę śledczym oraz biegłym, a jednocześnie wykazuje unikalność każdego osobnego przypadku. Profilowanie opiera się przecież na przewidzeniu tzw. modus operandi sprawcy, a także poznaniu dokładnie jego złożonej osobowości jedynie na podstawie pozostawionych na miejscu zbrodni dowodów i wskazówek. Jest to zadanie bardzo trudne, biorąc pod uwagę spryt i zazwyczaj ponadprzeciętną inteligencję większości morderców ze wskazaniem na tych seryjnych. 

Douglas wraz z zespołem (1986) opisał profilowanie jako proces "identyfikacji głównych cech osobowościowych i behawioralnych jednostki.

Ta książka to utwór popularnonaukowy, co oznacza, że może go wziąć do ręki laik i treść powinna być dla niego w pełni zrozumiała. Język i styl są więc raczej potoczne, mimo że w środku ukrytych jest wiele pojęć naukowych i innych fachowych informacji. 
Autorzy odwołują się do powszechnie znanych symboli współczesnej kultury, na przykład filmów. Wskazują między innymi "Milczenie owiec" czy "Psychopatę" jako źródła zainteresowania się społeczeństwa kryminologią. Przedstawiają także opinie na temat profilu Kuby Rozpruwacza i Adolfa Hitlera. Największą zaletą książki jest opisowość i podanie konkretnych problemów. Ponadto odniesienie teorii i analizy do odpowiednich przykładów sprawców.  
Jako zaletę można również potraktować bardzo przystępny i estetyczny układ książki. Czytelnik może dowolnie wybierać interesujące go fragmenty, jednak o wiele łatwiej jest czytać całość zgodnie z kolejnością, co pozwala na usystematyzowanie przyswajanych wiadomości. Liczne diagramy i tabele dodatkowo urozmaicają treść i wpływają na obrazowość.
Czego można się spodziewać po tej lekturze? Dowiemy się wiele o prawdziwym niefilmowym profilowaniu. Poznamy działania zawodowców, które polegają na uważnym rozpoznaniu sprawy, a nie kierowaniu się intuicją i doświadczeniem. Uznamy, jak niewiele wiemy o prawdziwej psychologii jako nauce. Polecam zapoznanie się z "Profilowaniem kryminalnym" osobom zainteresowanym tym tematem, jednak na tyle, by nie oczekiwać lekkiej i przyjemnej książki. Informacje zawarte w treści są bardzo interesujące, jednak skomplikowane i szczegółowe.   
Wasza Ariada :)
Za książkę dziękuję Wydawnictwu PWN

1 komentarz:

  1. Temat profilowania jest teraz bardzo na czasie i przyznam, że z dużą chęcią sięgnę po tę pozycję. Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń