niedziela, 12 kwietnia 2015

Kathy Reichs, Brendan Reichs - "Skarb"

Autor:
Tytuł: Skarb
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Data wydania: 2014
Ilość stron: 424
Ocena: 8/10

Opis:

Instytut, w którym pracują rodzice bohaterów, ma zostać sprzedany. W poszukiwaniu funduszy, które pozwoliłyby na ocalenie instytutu oraz wyspy, przyjaciele trafiają na piracki trop: to tutaj prawdopodobnie słynna piratka Anne Bonny ukryła swój wielki skarb. Mimo grożącego im niebezpieczeństwa młodzi ludzie ruszają na poszukiwania. Recenzja:

"Skarb" to druga część serii "Wirusy", w której od pierwszego tomu się zakochałam. Genialna Kathy Reichs w duecie z Brendanem Reichs, stworzyli świetną powieść dla czytelników w każdym wieku.

Również w tym tomie spotkamy się ze znanymi nam już bohaterami z poprzedniej części. Niezawodna i charakterna Tory Brendan to postać, która znakomicie wpisuje się w koncepcję książki. Tory dodaje tej powieści wiele uroku i napędza akcję. Wraz z grupą wiernych przyjaciół odkrywają legendy Karoliny Północnej, z którymi wiąże się pewien bezcenny skarb. Nazywają się Nosicielami, ale więcej tajemnicy nie wyjawię. Ci, którzy zaznajomili się już z pierwszym tomem, znają wszystkie fakty.

Autorzy połączyli kilka gatunków, tworząc coś naprawdę dobrego. Przede wszystkim jest to powieść przygodowa, której zaadresowanie do grupy wiekowej młodszej młodzieży, może odrzucić wielu potencjalnych czytelników. Nie obawiajcie się infantylizmu, ponieważ "Skarb" cierpi na jego całkowity brak. Język, którym posługują się bohaterowie jest zupełnie normalny, chyba że brać pod uwagę fakt, iż roi się w nim od śmiesznych anegdot, ale tego na pewno  nie można zaliczyć na minus. Dodatkowo bardzo dobrze wprowadzono ciekawy wątek historyczny, na którym właściwie opiera się cała fabuła. Duet Reichs postawił na piratów, co naprawdę mnie cieszy, ponieważ uwielbiam tych awanturników. Bardzo interesująco przedstawiona została postać Anne Bonny. W tej części serii oczywiście nie zabrakło również nawiązań do medycyny.Kryminalne wątki także wiodły prym.

Czytając "Skarb", wpadałam w nastrój rodem z filmów z Indianą Jonesem. Ta sama tajemnica, to zagrożenie, niepewność losu bohaterów oraz nieodkryte, pochodzące z przeszłości miejsca pełne śmiercionośnych pułapek. Oraz wisienka na torcie, czyli bezcenne skarby, które tylko czekają na odkrycie. Jak w każdej szanującej się przygodzie, potrzeba nam dwóch stron medalu. Mamy już "tych dobrych", którzy działają w słusznej sprawie, a więc oczywiście muszą znaleźć się także mroczne charaktery, krzyżujący szyki Nosicielom.

Bardzo dobrze widać to, że Kathy Reichs jest już prawdziwą wyjadaczką w kwestii pisarstwa, ponieważ wszystkie wątki pięknie się łączą i tworzą świetną całość. Dodajmy do tego piekielnie dobry styl, który sprawia, że nie możemy odłożyć książki aż do poznania ostatniej strony i mamy przepis na naprawdę znakomitą powieść.

Reasumując, jeśli chcecie zabłysnąć w towarzystwie wiedzą o historiach piratów, ale niekoniecznie tych najpopularniejszych z Karaibów, oderwać się na chwilę od rzeczywistości i przeżyć przygodę, nie ruszając się z fotela, "Skarb" jest dla Was! 

Wasza Ariada :)

Za książkę dziękuję Wydawnictwu Dolnośląskiemu

2 komentarze:

  1. Pierwszy tom jeszcze przede mną, ale z pewnością się z anim rozejrzę ;)
    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  2. Kiedyś dam szansę tym książkom, bo zapowiadają się intrygująco :).

    OdpowiedzUsuń