sobota, 4 października 2014

Warren Ellis - "Wzorzec zbrodni"

Autor: Warren Ellis
Tytuł: Wzorzec zbrodni
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Premiera: 4 października 2014
Ilość stron: 296
Ocena: 7/10

Opis:

To miała być zwykła akcja nowojorskiej policji. Kiedy jednak ginie partner Johna Tallowa, a on sam odkrywa niepokojącą kolekcję broni w mieszkaniu 3A w starej kamienicy przy Pearl Street, otwiera się puszka Pandory...

Każdy pistolet i każdy karabin jest inny, nie ma dwóch takich samych egzemplarzy. Z każdej broni zabito jedną osobę, a z braku dowodów kolejne sprawy szybko umarzano. Teraz wszystkie zostają momentalnie wznowione, a zadanie ich rozwikłania spada na Tallowa, głównego sprawcę chaosu.


Intryga nabiera rozpędu, kiedy okazuje się, że makabryczna kolekcja zdaje się układać w przemyślany wzór…Recenzja:


"Wzorzec zbrodni" ma premierę dzisiaj! Przedstawiam Wam recenzję tej książki, która wywołała u mnie wiele sprzecznych emocji.

Główny bohater powieści, a w zasadzie jeden z dwóch, to detektyw John Tallow. Mężczyznę poznajemy w momencie, gdy jego kariera policyjna wisi na włosku, a swoim odkryciem, można powiedzieć, że dodatkowo nieświadomie buduje sobie stryczek. Przynajmniej tak postrzegają go inni. W trakcie książki Tallow udowodni, że jest jednak coś wart. Ale wybiegam zbyt daleko w przyszłość. Akcja powieści rozpoczyna się mocnym akcentem. Nasz policjant znajduje przypadkowo największą skarbnicę niewyjaśnionych morderstw, jaką można sobie wyobrazić. Wchodzi do tego sezamu niczym Alibaba, ale rozbójnik,  który w nim urzęduje nie odpuści mu tak łatwo zbezczeszczenia majątku życia. Łowca zajmie się tym, co wychodzi mu najlepiej, czyli polowaniem. Problem w tym, że Tallow także usilnie poszukuje mordercy. Ich wzajemne podchody mogą być naprawdę emocjonujące. 

Autor książki przedstawia historię, która różni się od wielu kryminałów, które do tej pory czytałam. Jaki jest rekord zbrodni popełnionych przez seryjnych morderców w książkach, które poznaliście? Dziesięć? Dwadzieścia? We "Wzorcu zbrodni" Łowca pozbawił życia dwieście osób na przestrzeni dwóch dekad! Przerażająco imponujący wynik. Dodatkowo, działał przemyślanie, nie pod wpływem impulsu. Z wątkiem, który przybliża nam życie Indian również spotkałam się po raz pierwszy. 

Plusem powieści są również dobrze skonstruowane postaci. Można dosłownie wejść w umysł mordercy, czytając jego przemyślenia, ponieważ występuje on w powieści jako drugi narrator, oprócz Tallowa. Jeśli lubicie analizować zachowanie mordercy i niejako go diagnozować, tutaj będziecie mieli taką możliwość. Polubiłam postać Scarley, mimo że jest ona moim całkowitym przeciwieństwem. Jej bezkompromisowość i cięte riposty sprawiały, że niekiedy w czasie lektury szczerze się uśmiałam. Bat także zdobył moją sympatię. Ten kwartet postaci pierwszoplanowych jest bardzo egzotyczny.   

Zdecydowanym minusem, na który muszę zwrócić uwagę w mojej recenzji były wplatane w treść i dialogi obraźliwych, nieprzyzwoitych i czasem obrzydliwych tekstów. Obfituje w nie pierwsza część powieści, przez co czytanie sprawiło mi nieco mniejszą przyjemność. Nie będę podawać przykładów. Rozumiem, że członkowie świata policjantów nie skończyli szkoły wdzięku, ale bez przesady. Dodatkowo niektórych czytelników może zniechęcić duża ilość krwawych opisów, od których Ellis również nie stroni.

Pomimo tych dwóch dość znaczących aspektów, mogę z czystym sercem dać dobrą ocenę tej powieści. Książka Warrena Ellisa to z pewnością coś, na co warto zwrócić uwagę, ponieważ nie jest to kryminał konwencjonalny, ale wnosi powiew świeżości do tego typu literatury. Zagadka i skomplikowany wzór zbrodni, który wymyślił autor wymagają uznania, a także jego doskonała znajomość historii i rodzajów broni, co doskonale widać w treści!

Wasza Ariada :)

Książę tę dostałam od Wydawnictwa Sine Qua Non

3 komentarze:

  1. Również uważam, że to dobry kąsek kryminału, dlatego warto ją polecić. Dla mnie krwawe sceny, były wręcz zachęcające, ja po prostu to lubię :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Krwawe sceny i te obrzydliwe opisy mnie trochę zniechęcają, wolę inne kryminały.

    OdpowiedzUsuń