niedziela, 6 lipca 2014

Marie Lu - "Legenda. Rebeliant"

Autor: Marie Lu
Tytuł: Legenda. Rebeliant
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Data wydania: 2012
Ilość stron: 304
Ocena: 8/10

Opis:

Dwa odmienne światy, i dwoje młodych bohaterów, którzy stają w walce przeciwko sobie. Piętnastoletnia June – geniusz militarny kontra jej rówieśnik Day – nieuchwytny przestępca. Ich ścieżki krzyżują się. Rozpoczyna się wyścig na śmierć i życie. Republika, miejsce niegdyś znane jako zachodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych, jest uwikłana w wieczną wojnę ze swymi sąsiadami, Koloniami. Piętnastoletnia June, urodzona w elitarnej rodzinie w jednej z najbogatszych dzielnic Republiki, jest wojskowym geniuszem. Posłuszna, pełna pasji i oddana ojczyźnie, jest wychowywana na przyszłą gwiazdę najwyższych kręgów Republiki. Również piętnastoletni Day, urodzony w slumsach sektora Lake, jest najbardziej poszukiwanym przestępcą Republiki, ale kierujące nim motywy wcale nie są tak podłe jak by się mogło wydawać. Pochodzący z dwóch różnych światów June i Day nie mają powodu, by się spotkać, aż pewnego dnia brat June, Metias, pada ofiarą morderstwa, a Day staje się głównym podejrzanym. Wciągnięty w śmiertelną zabawę w kotka i myszkę, Day ucieka, próbując jednocześnie uratować swą rodzinę, a June desperacko usiłuje pomścić śmierć brata. Zbieg okoliczności sprawia, iż oboje odkrywają prawdę o wydarzeniach, przez które połączyły się ich losy. Dowiadują się też, że ich ojczyzna gotowa jest sięgnąć po wszelkie dostępne środki, by zataić sekrety. Oszałamiająca pierwsza powieść Marie Lu, pełna akcji, napięcia i romansu, bez wątpienia wciągnie i poruszy każdego czytelnika.

Recenzja:

Naczytałam się pozytywnych recenzji o tej pozycji, naprawdę naczytałam. Postanowiłam więc sprawdzić, jak dobra jest. No i muszę przyznać, że książeczka ta jest naprawdę świetna, a czyta się ją zdecydowanie dobrze. Będzie to więc kolejna recenzja pochwala tej pozycji, więc jeśli macie już dosyć pozytywów, to lepiej skończcie czytać w tym momencie : ) 
Nie mogę jednak napisać czegoś negatywnego, o tak przyjemniej pozycji...

„Każdy dzień oznacza nowe dwadzieścia cztery godziny. Z każdym kolejnym dniem wszystko na nowo staje się możliwe. Obojętnie, czy żyjesz, czy giniesz, możesz mieć tylko jeden dzień naraz.” 

Głównym bohaterem tej pozycji jest Day - piętnastoletni chłopak, który zdecydowanie zachowuje się o wiele dojrzalej, niż wskazuje na to jego data urodzenia. Chłopak ten jest najbardziej poszukiwanym przestępcą Republiki, chociaż motywami jego działań nie jest chęć zemsty, nienawiść, czy chęć wzbogacenia się, a wręcz odwrotnie - Day jest przestępcą z bardzo szczytnych pobudek.

„- Zostanę z tobą na zawsze, mała. Chyba, że będziesz miała mnie serdecznie dosyć.”

Pewnego dnia do akcji wchodzi June - piętnastoletnia dziewczyna, która jest niezwykle inteligentna. Urodzona w elitarnej rodzinie, wychowywana przez starszego brata... Brzmi fajnie? Tak, jej życie jest idealne do czasu, w którym ktoś zabija jej brata - Metiasa. 

„-Brak informacji to dobra informacja, prawda?”

Kiedy Day staje się głównym podejrzanym tego zabójstwa, June postanawia go dopaść, nawet kosztem własnego życia.
Los jednak ma swoje kaprysy i sprawia, że losy tej dwójki połączyły się. Teraz żeby przeżyć i  uratować wszystkich tych, którzy są niewinni... June i Day muszą działać razem.

Fabuła jest zdecydowanie dopracowana. Mam nadzieję, że kolejne części będą równie obfitujące w dobrą akcję i niesamowite, często zaskakujące wydarzenia. 

„Obiecuję ci - twoje życie odtąd należy do mnie.”

Muszę przyznać, że jest to jedna z książek, które w ostatnim czasie naprawdę mnie wciągnęły. Pozycję tę przeczytałam więc bardzo szybko i mam ochotę na kolejne utwory tej autorki. 
Zarówno jej styl, jak i opisy są zdecydowanie niesamowite!

Pozycję tę zdecydowanie polecam każdemu, kto tylko chciałby się z nią zapoznać. Uważam, że zdecydowanie warto poświęcić trochę czasu dla tej książeczki!

9 komentarzy:

 1. Do tej pory jakoś nie byłam zainteresowana tą pozycją. Ale może faktycznie dam jej szansę!

  OdpowiedzUsuń
 2. Gdy ostatnio recenzowałam tę książkę napisałam, że przebija nawet moje ukochane "Igrzyska śmierci". Dalej tkwię w tym przekonaniu. Książka jest naprawdę niesamowita ♥

  OdpowiedzUsuń
 3. Hm... Właśnie czytam tą książkę(jestem w połowie) i jakoś nie potrafię na razie stwierdzić, żeby książka była dobra. Moim zdaniem akcja zbyt szybko się dzieje i brakuje mi trochę głębszych przemyśleń bohaterów. Ale może się to jeszcze zmieni :D Czas pokaże...

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam tą książkę w kolejce do przeczytania, lecz zastanawiam się czy wiek bohaterów, nie będzie mi nazbyt przeszkadzał, nie mniej jednak często słyszę i czytam, że to naprawdę wspaniała książka, może czas się za nią zabrać? :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam serię. Teraz staram się jakoś zorganizować sobie trzeci tom :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja też się naczytałam pozytywnych recenzji, a jednak samej książki jeszcze nie przeczytałam... szkoda :(

  OdpowiedzUsuń
 7. Jeszcze niedawno miałam wielką chęć na przeczytanie tej książki. Teraz jednak nieco mi przeszło :)

  OdpowiedzUsuń
 8. jakoś nie ciągnie mnie do przeczytania tej książki i może dlatego, że w domu mam 20 książek do przeczytania.

  OdpowiedzUsuń
 9. Już od dłuższego czasu mam tę książkę na oku :)

  OdpowiedzUsuń