środa, 30 lipca 2014

ОСТАНОВКА: РΟССИЯ! - magazyn do nauki rosyjskiego


Język rosyjski nie jest może specjalnie popularny w ostatnim czasie, ale może się zdarzyć, że niedługo znów jego znajomość będzie się mogła przydać. Jeśli to nie zachęca kogoś do jego nauki, zawsze może pomyśleć, że gdyby władał tym pięknym językiem, mógłby czytać Dostojewskiego w oryginale. Czy dla książkowego mola może być coś lepszego? 
Wydawnictwo Colorful MEDIA wychodzi na przeciw wszystkim, którzy (nie ważne z jakich powodów) pragną uczyć się języków. W swojej ofercie mają oczywiście angielski, niemiecki, francuski, hiszpański, włoski... ale nie zapomnieli również o rosyjskim.
Wiadomo, z nauką języków różnie bywa. Niektórym zwyczajnie nie wchodzą do głowy, a inni - tak zwani samoucy, potrafią opanować je na własną rękę. Chyba właśnie z myślą o takich osobach powstały te gazetki - oczywiście ludzie, którzy uczą się danego języka również mogą z nich korzystać, by szlifować swoje umiejętności.
Co w środku? Sporo tekstów na różne tematy, od wydarzeń społeczno-kulturalnych, tradycji i obyczajów Rosji, przez artykuły na temat znanych ludzi, po takie, które dotyczą rozrywki, sportu i muzyki; także każdy znajdzie coś dla siebie. Można nawet trafić na klona Sashy Grey ;) A może to prawdziwa Sasha? Z Rosją nigdy nic nie wiadomo.
Pod każdym artykułem słowniczek, który wyjaśnia większość kłopotliwych pojęć z tekstu. Tym samym twórcy gazety zakładają, że osoba, która weźmie ją do ręki, ma już jakąkolwiek wiedzę o danym języku. W przypadku rosyjskiego jest o tyle trudniej, że trzeba w miarę biegle opanować cyrylicę - bez tego nie ma się właściwie po co zabierać do czytania, bo niewiele się przeczyta.
Gazeta jest wydawana na ładnym papierze, okładka jest nieco grubsza, więc nie ulegnie szybkiemu zniszczeniu. Wszystko pomyślane tak, by można się było z niego uczyć. Magazyn wychodzi co kwartał od 2011, a wybrane artykuły można odsłuchać w formacie MP3. Jeśli ktoś chce szlifować swój rosyjski lub poznać go lepiej, nie powinien się za długo zastanawiać. Magazyn ОСТАНОВКА: РΟССИЯ! na pewno mu w tym pomoże. 


Magazyn dostałam od wydawnictwa Colorful MEDIA


3 komentarze:

  1. Widzę, że tu u Was bardzo językowo się ostatnio zrobiło. Ja bardzo cenię sobie to wydawnictwo. Recenzuję dla nich magazyny do nauki angielskiego - English matters i jestem bardzo zadowolona. Dużo rozumiem i jest to świetna metoda nauki języka :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Rosyjski... Chętnie bym sobie poczytała, a czasopismo to ciekawy sposób pracy nad językiem :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Faktycznie, ostatnio zajmujecie się promowaniem edukacji językowej. ;) A rosyjski może warto sobie przypomnieć, choćby po to, coby Czechowa albo Łukjanienkę w oryginale poczytać. ;)

    OdpowiedzUsuń