czwartek, 3 lipca 2014

Ewa Draga - "Inni"

Autor: Ewa Draga
Tytuł: Inni
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dębogóra
Data wydania: 2010
Ilość stron: 460
Ocena: 9/10

Opis:

Miasto w Polsce podobne pozostałym, licealna klasa jakich wiele, ludzie, jakich tysiące i siedemnastoletnia dziewczyna: zwykła, lecz Inna. Ewa Draga z maestrią balansuje między starożytnym mitem a powieścią dla młodzieży. Zwykła historia nastoletniej miłości w niezwykłych okolicznościach - kiedy najtrudniej pogodzić z własną tożsamością.

Recenzja:

Karolina ma 17 lat, uczy się w zwykłym publicznym liceum w Gliwicach - także niespecjalnie wpaniałym mieście w Polsce. Ma przyjaciół, zakochanego w niej kolegę, którego uczuć nie odwzajemnia i rodziców, którzy są jak wszyscy normalni rodzice. Jednym słowem normalka. Wszystko się zmienia po tym, jak zdenerwowana na niezbyt lubianego kolegę zrzuciła półtonową szafę. Dziewczyna ważąca nieco ponad 50 kg przewróciła bez problemu dziesięc razy tyle bez wysiłku? Coś tu nie gra, nie sądzicie? Karolina uparcie twierdzi, że szafy nawet nie tknęła. Mimo to zostaje przepisana do innej szkoły - prywatnego liceum, w którym, jak to pięknie i zgrabnie ujęła, uczą się same snoby. Przez pierwsze kilka dni Karolina jest albo ignorowana, albo szykanowana i traktowana z góry ze wględu na jej odmienność. Niezły początek, prawda? Jednak wszystko zmienia się, kiedy do klasy dołączą para bliźniaków - Liliana i Gabriel. Nie, uczniowie nie wybuchają niepohamowaną miłością do Karoliny. Chodzi o to, że Gabriel, nowy przystojny uczeń, przynosi ze sobą tajemnicę, którą Karolina będzie musiała rozwikłać z pomocą chłopaka. Okazuje się, że nic nie jest takie, jakie się do tej pory zdawało...

Czytałam tę książkę dwa razy i wiążę z nią przyjemne wspomnienia. Naprawdę spodobała mi się historia Karoliny. Sama główna bohaterka jest taką postacią, którą się albo kocha, albo nienawidzi. Ja oczywiście należę do pierwszej grupy. Karolina jest dziewczyną, która nie przebiera w słowach, nie stara się dopasować do tłumu, ma w głębokim poważaniu zdanie innych. W tym tkwi jej urok. Nie jest słodką dziewczyną rodem z Amerykańskich filmów, które zawsze kończą się happy endem. Ona jest "ostrą laską", która nie da sobie w kaszę dmuchać. Jest do bólu szczera i po prostu jest sobą.

Kolejnym bohaterem jest Gabriel. Wiadomo, jak w większości powieści młodzieżowych, tutaj też pojawia się wątek miłosny. Nie przytłacza, bo jest tylko tłem dla prawdziwej akcji. Tak powinno być, więc kolejny plus dla "Innych".

Gabriel pokazuje naszej bohaterce jej prawdziwą tożsamość. Odkrywają razem sekrety i biorą udział wniebezpiecznej przygodzie. Do tego Gab jest przystojny. Karolina, nasz buntowniczka, traci zupełnie głowę dla przyjaciela. Uczucie jest zresztą całkowicie odwzajemnione, co bardzo nie podoba się siostrze chłopaka.
Każdy z bohaterów powieści miał "to coś". Były czarne charaktery, mędrcy, sympatyczne przyjaciółki.
Styl również jest wręcz idealny dla młodzieży, chociaż nie wyklucza to wcale fascynacji książką przez starszych czytelników. Co to, to nie!

Uwagi Karoliny, która opowiada całą historię ze swojej perspektywy były czasem tak śmieszne, że można było się nieźle ubawić.

Podsumowując, polecam. Książka dobra do poczytania dla miłośników fantastyki, ale nie tylko. :)


Wasza Ariada :)

6 komentarzy:

 1. Trochę mi to przypomina te wszystkie zagraniczne bestsellery, gdzie to dziewczyna trafia do nowej szkoły i tajemnice i sekrety...

  OdpowiedzUsuń
 2. Widziałam tą książkę kilkakrotnie w bibliotece i cały czas się zastanawiałam czy ją wypożyczyć - jak widać warto :D Cieszę się, że nie skupia się aż tak bardzo na wątku miłosnym(czasem trzeba od tego odetchnąć) i jestem ciekawa czym jest ta tajemnica :3 Na pewno po nią sięgnę ^^

  OdpowiedzUsuń
 3. O rany, jaka cudowna okładka! ♥ Szkoda, że zamiast glanów są martensy. Książka wydaje się bardzo ciekawa. Pewnie jeśli ją spotkam to kupię lub wypożyczę ^^

  Pozdrawiam
  http://flirty-z-ksiazka.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. Naprawde, bardzo mnie zaciekawiłaś! Tym bardziej, zę to pierwsza recenzja tej ksiażki jaką czytam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. okładka bardzo mi się podoba :) i tak samo fabuła. Myślę, że to książka dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Brzmi niezle, przeczytamy.

  OdpowiedzUsuń