sobota, 12 lipca 2014

Christopher W. Gortner - "Przysięga królowej. Historia Izabeli Kastylijskiej"

 Autor: Christopher W. Gortner
Tytuł: Przysięga królowej. Historia Izabeli Kastylijskiej
Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2014
Ilość stron: 512
Ocena: 8/10

Opis:

Poruszająca i jednocześnie trzymająca w napięciu opowieść o jednej z najciekawszych i najbardziej kontrowersyjnych władczyń znanych z kart historii
Nikt nie wierzył, że Izabela była stworzona do wielkich rzeczy. Drobna i niepozorna, miała zaledwie siedemnaście lat, kiedy niespodziewanie została dziedziczką tronu Kastylii. Nagle z pionka w dworskich rozgrywkach stała się jednym z kluczowych graczy. Musiała nauczyć się lawirować wśród licznych pułapek w niebezpiecznej walce o koronę i postawić wszystko na jedną kartę, by poślubić mężczyznę, którego wybrała.
Izabela Kastylijska przeszła do historii jako władczyni, która doprowadziła do zjednoczenia Hiszpanii i wizjonerka, dzięki której Krzysztof Kolumb dopłynął do wybrzeży Ameryki.
 
Recenzja:

Zazwyczaj nie czytuję książek, których akcja rozgrywa się w przeszłości. Pozycja ta jednak zdobywała całkiem dobre oceny, więc postanowiłam się z nią zapoznać.
I muszę przyznać, że się w niej zakochałam! Nie żałuję nawet sekundy poświęconej na przeczytanie tej książeczki.

Główną bohaterką jest tytułowa Izabela Kastylijska. Autor sprawił, że w pozycji tej można naprawdę dobrze poznać tą postać, a także motywy, jakimi się kierowała, kiedy podejmowała jakąś decyzję. Podoba mi się także to, że mogliśmy zobaczyć, jakim sposobem doszła do władzy i jak sprawowała rządy. 
Przede wszystkim zadowolona byłam z faktu, że Christopher W. Gortner tak świetnie wydobył z niej to, co powinien - Izabela ma charakterek i jest postacią bardzo autentyczną. 

Najbardziej sympatyczną postacią w tej książce była Beatriz - najlepsza przyjaciółka Izabeli. Niestety pozostali bohaterowie nie byli wykreowani już tak dobrze i czasem byli po prostu... bez wyrazu.

Fabuła skupia się oczywiście na głównej bohaterce i na tym, jak wyglądało jej życie. Muszę przyznać, że cały czas się coś dzieje, więc czytelnik nie ma ani chwili wytchnienia - chce tylko jak najszybciej dowiedzieć się, jak zakończy się ta historia. 

Przyznam, że bardzo spodobała mi się okładka. Jest wprost idealna do treści tej powieści. Z tego co zdążyłam zauważyć, każda okładka książki tego autora jest utrzymana w podobnym klimacie. 
Mam więc nadzieję, że niebawem będę mogła zapoznać się z innymi pozycjami spod ręki tego twórcy.

Pozycja ta utrzymana jest raczej w takim lekkim stylu, co sprawia, że książkę tę czyta się bardzo przyjemnie. 
Użyty język sprawia natomiast, że jest ona zrozumiała dla każdego. Polecam ją jednak osobom trochę starszym ze względu na pojawiające się sceny - krwawe i brutalne.

Książkę tę polecam wszystkim fanom historii, dobrze stworzonych bohaterek i ciekawych zwrotów akcji. 
Myślę, że warto zapoznawać się z historią właśnie w taki sposób - poprzez czytanie czegoś ciekawego i wciągającego.
Bo tu, oprócz samych faktów, możemy wczuć się w bohaterów i wraz z nimi przeżywać to, co się rozgrywa na kartach tej powieści. 

Pozycję tę dostałam od Księgarni Matras. 


3 komentarze:

  1. Piękna okładka i tematyka jak najbardziej dla mnie, uwielbiam takie historyczne książki:) z chęcią przeczytam!

    OdpowiedzUsuń
  2. Ciekawa władczyni, interesujące, ale mało znane czasy - tak więc pisarze mają tu niezłe pole do popisu. Uwielbiam historię, więc myślę, że ten tytuł by mnie przekonał.

    OdpowiedzUsuń
  3. kiedyś miałam zamówić sobie tę książkę, ale w ostatniej chwili wybrałam coś innego. Okładka moim zdaniem jest cudowna

    OdpowiedzUsuń