poniedziałek, 2 czerwca 2014

Barbara Freethy - "Lato w Zatoce Aniołów"

Autor: Barbara Freethy
Tytuł: Lato w Zatoce Aniołów
Wydawnictwo: BIS
Data wydania: 2012
Ilość stron: 320
Ocena: 8/10

Opis:

Nadmorskie miasteczko nad Zatoką Aniołów staje się powszechnie znane, gdy w Internecie pojawia się film o aniołach ukazujących się na skałach. Ma to związek z miejscową legendą o aniołach z rozbitego przed laty statku, które pojawiają się gdy ktoś ich naprawdę potrzebuje. Do miasteczka przeprowadziła się właśnie młoda kobieta Jenna Davies, z siedmioletnią Lexie. Nie szuka towarzystwa i pragnie jedynie spokoju, jednak kiedy widzi skaczącą ze skały nastolatkę odruchowo rzuca się na ratunek i tym samym staje się centrum zainteresowania. Jenna skrywa niebezpieczny sekret i nie pragnie rozgłosu, jednak nie umie sobie poradzić z dociekliwością Reida Tannera, dziennikarza, który przyjechał do miasteczka, by napisać reportaż o tajemniczych zjawiskach. Reid, zauroczony Jenną chce poznać jej tajemnice, by ją chronić, nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, jak prawda może być niebezpieczna. Tymczasem mała Lexie wykazuje dziwne zainteresowanie aniołami..

Recenzja: 

„Większość ludzi to egoiści, którzy chcą tylko zagarniać dla siebie ile wlezie...”

Uwielbiam książki, w których jest naprawdę wiele (często sprzecznych, dynamicznych) emocji. Sprawia to, że bardziej zżywam się z danym utworem i zapada on w moją pamięć tak głęboko, że po jakimś czasie chętnie do tej pozycji powracam.
"Lato w Zatoce Aniołów" zdecydowanie zalicza się do książek, w których pełno jest różnorakich uczuć. Dodatkowo jest to naprawdę  dobrze napisana powieść obyczajowa z wątkami sensacyjnymi, mnóstwem zagadek i tajemnic oraz z wieloma niespodziankami.

"Granica między dobrem a złem często jest bardzo cienka, ulotna. Czasem jest zamglona i nie wiesz, że niebezpiecznie się do niej zbliżasz, dopóki jej nie przekroczysz."

Zatoka Aniołów to spokojna, czasem wręcz nudna, nadmorska miejscowość. Mieszkańcy miasteczka bardzo dobrze się znają i są ze sobą zaprzyjaźnieni. Do tej małej społeczności dołącza Jenna Davies z siedmioletnią Lexie. Obie szukają spokoju, nie udzielają się towarzysko i nie zdradzają swojej historii. 

Internetowy filmik o aniołach ukazujących się na skałach Zatoki Aniołów staje się powszechnie znany, a miejsce to staje się wręcz tłumnie odwiedzane przez złaknionych wrażeń turystów i reporterów. Takim sposobem do miasteczka trafia Reid Tanner - świetny reporter, którego zadaniem jest napisanie artykułu na temat aniołów.
Kiedy Jenna Davies wyławia z morza nastoletnią samobójczynię (która jest jednocześnie przyszłą matką), ściąga na siebie zainteresowanie nie tylko społeczności miasteczka, ale i Reida...

"To, że nie potrafi pan czegoś dostrzec, nie oznacza, że to nie istnieje"

Bardzo podoba mi się to, jak opisana jest Zatoka Aniołów - połączanie tradycji, legend, wiary i życzliwości ludzkiej. 
Barbara Freethy stworzyła miejsce idealne dla zwykłych ludzi, którzy walczą z przeszkodami dnia codziennego.

"Lato w Zatoce Aniołów" nie jest jednak kolejnym romansem (chociaż może tak się wydawać po przeczytaniu opisu), chociaż nie powiem, pojawiają się wątki miłości. 
Autorka poruszyła problemy, które mogą dotknąć każdego z nas. Dzięki temu możemy jeszcze bardziej wczuć się w emocje bohaterów, ich historie i akcję, a muszę przyznać, że jej jest dosyć sporo.

"Przekazywane z pokolenia na pokolenie tradycje łączą nas ze sobą i chronią przed światem, który staje się coraz większy, prędszy i chaotyczny."

Całość napisana jest lekkim stylem, co - w połączeniu z dynamiczną fabułą - sprzyja szybkiej lekturze.
Barbara Freethy płynnie i spójnie połączyła mnogość wątków. W książce nie odczuwa się chaosu, czy zbędnych słów.

"Pokusa, chciwość, pożądanie...zmieniają człowieka w ułamku sekundy"
Dlatego losy bohaterów będą sukcesywnie rozwiązywane w kolejnych tomach: "Na Cienistej Plaży" i "Trzy twarze Ewy", cyklu o tym niezwykłym miasteczku, gdzie miłość przeplata się ze zbrodnią i magią miejsca. Już teraz z niecierpliwością czekam na kontynuację losów poznanych bohaterów.

Książkę polecam każdemu, kto chciałby zatopić się w idealnym świecie pełnym uczuć i tajemnic.


Pozycję tę dostałam od Wydawnictwa BIS

6 komentarzy:

 1. Dzięki za uświadomienie, jaki skarb mam na półce

  OdpowiedzUsuń
 2. To jest chyba jakaś wielotomowa seria, jeśli dobrze kojarzę. Kiedyś miałam na nią ochotę, ale zaponiałam. Dzięki za odświerzenie pamięci.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mogłabym się skusić na tę pozycje :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo się cieszę, że tak pozytywnie oceniasz tę książkę, ponieważ jakiś czas temu udało mi się ją nabyć i zamierzam w wolnej chwili zabrać się za jej czytanie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Brzmi świetnie, zapisuję sobie tytuł :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Przeszły mnie ciarki kiedy czytałam opis ... Ja tez chcę ją przeczytać !

  OdpowiedzUsuń