czwartek, 1 maja 2014

Praca zbiorowa - "Ciemna strona. Szwedzcy mistrzowie kryminału. Zbrodnia, tajemnica, suspens"

Autorzy: Tove Alsterdal, Rolf Börjlind i Cilla Börjlind, Åke Edwardson, Inger Frimansson, Eva Gabrielsson, Anna Jansson, Åsa Larsson, Stieg Larsson, Henning Mankell i Håkan Nesser, Magnus Monteliusa,  Dag Öhrlund, Malin Persson Giolito, Per Wahlöö i Maj Sjöwall,  Sara Stridsberg, Johan Theorin, Veronika von Schenck, Katarina Wennstam, John-Henri Holmberg.
Tytuł: Ciemna strona. Szwedzcy mistrzowie kryminału. Zbrodnia, taje mnica, suspens
Wydawnictwo: Literackie
Data wydania: 2014
Ilość stron: 412
Ocena: 8/10

Opis:

Morderstwo, tajemnica, suspens.

Utwory duetów Sjöwall-Wahlöö oraz Mankell-Nesser; niepublikowane opowiadania Åke Edwardsona, Åsy Larsson czy Stiega Larssona; literacki debiut wieloletniej towarzyszki Stiega, architektki - Evy Gabrielsson i tekst nie kojarzonej z literaturą kryminalną, najwybitniejszej szwedzkiej pisarki Sary Stridsberg - zebrane w jednym tomie!

Recenzja:

Antologia najlepszych Szedzkich pisarzy kryminalnych. Nie od dzisiaj wiadomo przecież, że mroźny klimat północy sprzyja mrocznym opowieściom. W tym jednym pięknie wydanym tomie mamy możliwość poznania jeszcze więcej tekstów geniuszy w swoim fachu. Spodziewałam się świetnie spędzonego czasu przy lekturze i nie zawiodłam się. Każde z kilkunastu opowiadań, które znajduje się w książce jest niezwykłe i na swój sposób jedyne w swoim rodzaju. Każdy czytelnik znajdzie coś dla siebie w tej niezwykłej antologii.

Jeśli ktoś lubi kontrowersyjność, to gwarantuję, że zachwyci go tekst Stiega Larssona, czyli tej tutejszej "wisienki na torcie". Autor chwyci Was za serce i długo nie wypuści w tej słodko-gorzkiej opowieści. Natomiast dla miłośników własnego śledztwa polecam "Ostatnie lato Paula", czyli mieszankę klasycznej powieści grozy z nowoczesnością w postaci "współczesnego szaleńca", jakim mogłabym okrzyknąć jednego z bohaterów. 

"Musimy coś wiedzieć o śmierci, żeby móc wybrać jedno albo drugie, prawda? W przeciwnym razie pozostaniemy biernymi ofiarami."

Nie brakował również "klasycznych" kryminalnych tekstów, tych z dochodzeniem i do końca niejasnym motywem zbrodni. Do takich należy zaliczyć "Coś w jego oczach" i "Sanie pocztowe". Pani Larsson i Dag Öhrlund przedstawili trzymające w napięciu historie, które pochłonią Was bez reszty.

"W życiu każdego człowieka nastaje chwila, kiedy musi zdecydować, czy pójść z żywymi, czy z umarłymi. Ta chwila trwa teraz, zanim zesztywniejemy. Potem jest za późno."

Liryczna część "Ciemnej strony" nie zasługuje na pominięcie. Znalazły się opowiadania, które wręcz zachwycały swoim pięknem i tajemnicą. Są to oczywiście "Kalendarz Braun", a także "Lubił swoje włosy". Autorom udało się uchwycić niezwykłą subtelność mrocznych historii. Osobiście uwielbiam takie mieszanki, ponieważ wzbudzają w czytelniku sprzeczne emocje i długo nie można się ich pozbyć z głowy.

 Całkowicie różne pomysły, oryginalne wykonania i niepowtarzalny styl. Te trzy czynniki są kwintesencją "Ciemnej strony" i sprawiają, że staje się ona tak ekskluzywna, że każdy wielbiciel gatunku powinien mieć ją na swojej półce. Z drugiej strony, laicy, którzy dopiero zaczynają przygodę z kryminałem będą zachwyceni. Także osoby, które do tej pory broniły się rękami i nogami przed takimi historiami, na widok tak pięknie wydanej książki nie powinny oponować.

Wasza Ariada :)

Za książkę dziękuję Wydawnictwu Literackiemu :)

4 komentarze:

 1. Ja na pewno bym nie oponowała. Lubię różnorodne opowiadania :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Sami geniusze !
  Muszę to mieć :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Myślę, że warto się zapoznać!

  OdpowiedzUsuń
 4. Kryminałów nie czytam, ale chyba dlatego, że na żaden nie wpadłam. A ten zbiór może mnie do nich przekonać :)

  OdpowiedzUsuń