piątek, 10 stycznia 2014

Michael Hesemann - "Ciemne postacie w historii kościoła. Mity, kłamstwa, legendy"


Autor: Michael Hesemann
Tytuł: Ciemne postacie w historii kościoła. Mity, kłamstwa, legendy
Wydawnictwo: M Wydawnictwo
Data wydania: 2013
Ilość stron: 330
Ocena: 8/10

Opis:

"Ciemne postacie w historii Kościoła" konfrontują nowe i stare legendy z faktami historycznymi. Nierzadko ujawnia się, kim są prawdziwe czarne postacie. Książka poszukuje odpowiedzi na pytanie: co kryje się za skandalami, związanymi z kacerzami, templariuszami, papieżycą Joanną i innymi domniemanymi ciemnymi postaciami Kościoła. Opowiada się za prawdą historyczną. Należy pamiętać, że hierarchowie Kościoła często okazywali się ludźmi omylnymi. Padali ofiarą pokusy władzy i bogactwa, przez co upadali i grzeszyli. To co decyduje o powodzeniu i popularności czarnych legend, to chęć poznania prawdy, zajrzenie za kulisy, zgłębienie związanych z nimi tajemnic. A Kościół to tajemnica w czystej formie.

Recenzja:


Jeśli lubisz tajne spiski i mity, które zmieniają oblicze Kościoła ta książka jest zdecydowanie NIE dla Ciebie. Autor Michael Mesemann bardzo trafnie wyraził się o takich teoriach jako o czarnych legendach, które mają na celu zniszczenie Kościoła jako instytucji poprzez zarzucanie odwiecznych kłamstw, które z biegiem czasu stają się coraz trudniejsze do zdewaluowania.

Książka jest podzielona na działy, które skupiają się na różnych mitach i ciemnych postaciach w historii wiary chrześcijańskiej. Na początku legenda wydaje się być nawet sensowna, jednak z każdym słowie, które autor serwuje czytelnikowi uświadamiamy sobie, że te pseuo fakty są tak naprawdę jedynie zwykłymi obłudami, które mają nas nastawić przeciwko Kościołowi, a w konsekwencji uderzają w Boga.
Dobrym przykładem może być tak często powtarzana miłość Jezusa do Marii Magdaleny. Autorzy takich bluźnierstw powoływali się na wersety Pisma Świętego, w którym odnajdowali argumenty za swoją tezą. W książce całkowicie demontuje się takie twierdzenie.

Słyszeliście może o Ewangelii Judasza Iskarioty? To tylko kropla w morzu innych pseudo pism, które mają wywrócić nasze zdanie o Jezusie i jego nauce do góry nogami. W "Ciemnych postaciach historii kościoła" możemy przeczytać jeszcze między innymi o powiązaniach Hitlera z papiestwem, Templariuszach i ich tajemnicach, czarownicach, inkwizycji i tak dalej. Jednak to, co mnie najbardziej zaintrygowało to historia domniemanej papieżycy Joanny.

Autor wielokrotnie przywołuje powszechnie znany tytuł autorstwa Dana Browna "Kod Leonarda da Vinci", a także wiele innych publikacji, czy filmów, które urozmaicają czytanie i jeszcze bardziej wciągają do lektury.

Język książki jest naprawdę prosty i łatwy w rozumieniu. Jeśli autor powołuje się na jakąś wiedzę, której my, laicy możemy nie znać, wszystko dokładnie tłumaczy. W efekcie dostajemy do rąk świetną powieść, która zawiera argumenty, mogące przekonać nawet największych niedowiarków i miłośników teorii spiskowych.

Pochłonęłam te 300 stron z hakiem w niewiele ponad półtorej godziny czasu!

Reasumując, polecam czytelnikom, których interesują takie tematy, a także tym, którzy chcieliby dowiedzieć się co nieco o legendach Kościoła, które pozostają tylko i wyłącznie legendami.

Wasza Ariada :)

Za książkę dziękuję Wydawnictwu M :)


6 komentarzy:

 1. Jakoś tematyka mi nie podpada, ale jeśli miałabym okazję, na pewno bym przeczytała:D

  OdpowiedzUsuń
 2. Obecnie czytam, ale coś ciężko mi to idzie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zaciekawiłaś mnie bardzo tą książką! Muszę ją przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ciekawie zapowiadający się tytuł

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie słyszałam nigdy o tej książce, jednak to nie moje klimaty.

  OdpowiedzUsuń