piątek, 17 stycznia 2014

Michael H. Brown - "Po drugiej stronie"

Autor: Michael H. Brown
Tytuł: Po drugiej stronie
Wydawnictwo: Wydawnictwo M
Data wydania: 2013
Ilość stron: 256
Ocena: 7/10

Opis:

PO DRUGIEJ STRONIE jest publikacją wyjątkową. Jest tyle powodów dla których warto przeczytać tę książkę! Jednym z nich jest to, iż stanowi próbę odpowiedzi na jedno z najbardziej nurtujących człowieka PYTAŃ: co dzieje się z nami po śmierci?

To co stanowi o wartości tej książki to jej pozytywne przesłanie.
Jest zapisem świadectw osób, które doświadczyły „przejścia na drugą stronę”.
Ich autentyczny przekaz może odmienić nasze życie i uczynić go lepszym, a przede wszystkim możemy lepiej zrozumieć wszechogarniającą miłość Boga.
W obliczu spraw ostatecznych: śmierci i życia wiecznego, nieba, piekła, czyśćca zupełnie inaczej spojrzymy na nasze życie i postępowanie.

Recenzja:

"Po drugiej stronie" jest książką, która może wydawać się łatwa w odbiorze z uwagi na poruszone treści. Powieść, jak głosi opis z tyłu egzemplarza, jest odpowiedzią na nasze odwieczne pytania, co dzieje się z nami, gdy duch opuści ciało. Temat ten dotyczy każdego człowieka, ponieważ śmierć tylko czeka na moment, aby móc zamieszać w naszym życiu. Długo nie mieliśmy tak naprawdę żadnej wiedzy o zaświatach, ponieważ fakt jest faktem, gdy ktoś tam wyruszał, już nie wracał.

Znalazły się jednak pewne przypadki, które wbrew wszystkiemu wróciły...

Stan ten nazywamy tzw. śmiercią kliniczną. Dana osoba nie daje znaku życia przez jakiś czas, naprawdę "umiera", ale potem następuje cudowne przebudzenie, a człowiek opowiada historię jak to niby miał być gościem w Niebie. Niby? No właśnie z tym jest problem. Nikt nigdy nie wie co tak naprawdę dana osoba czuła, gdzie przebywała w trakcie jej "śmierci", oprócz samego niedoszłego nieboszczyka. Dlatego trudno uwierzyć w takie rzeczy.

Książka Browna ma nam przybliżyć kilka z przypadków śmierci klinicznych. Autor zabiera nas w podróż po zaświatach, które odwiedzili różni ludzie.

Rzeczywiście do tej pory wszystko brzmi bardzo przejrzyście, oczywiście dla osób, które są w stanie wyobrazić sobie podróżowanie ducha, ale wcale takie nie jest. Książka jest na swój sposób ciekawa. Ludzie lubią odkrywać tajemnice innych, zgłębiać ich psychikę. Okazuje się jednak, że autor pragnie przedstawić nam w sposób prosty swoją wiedzę, jednak nie umiejętnie operuje językiem. Jak dla mnie, po prostu "plącze się w zeznaniach". Przeskakuje z jednego tematu na drugi, co czyni tekst chaotycznym. Kłopot polegał na tym, że myślałam, iż Brown pisał tę książkę pod wpływem emocji i nieuporządkowanych myśli, a nie powinnam mieć takiego wrażenia.

Mimo tej dość dużej wady, okazało się, że udało mi się czytać z wyraźną przyjemnością. Ignorowałam ciągłe złorzeczenia na autora, który sprawił, że  musiałam się długo zastanawiać, zanim uznałam coś za pewnik.
Przede wszystkim fascynujące były te historie, przedstawiające różne wizje Nieba. Mogłam przy odpowiedniej dawce tolerancji i wiary, a także wyobraźni dosłownie widzieć oczami tamtych ludzi.

"Ocean muzyki. Obfitość piękna. Lawina wiedzy.
Treści przenikają bez przeszkód.
Słowa są zbędne - wystarczą same myśli.
Duch przenika ducha.
Dusze wszystkich są przejrzyste.
To kraina bez zagadek." 

Przygoda z książką nie była tak bardzo udana jak bym chciała, ale mimo wszystko udało mi się wyciągnąć wnioski z każdej historii.

Osoby, które wspomina Brown nie są w wieku, który tłumaczyłby ich "śmierć", a wręcz przeciwnie. Ci ludzie są ofiarami zdarzeń, które znacznie przyśpieszyłyby ich zejście z tego świata, gdyby nie... No właśnie. Czy wierzycie, że one miały jakiś wpływ na to, czy chcą zostać w Niebie, czy może wolą wrócić na Ziemię?
Odpowiedź w książce.

"W momencie śmierci staniemy twarzą w twarz z prawdą o nas samych. Ujrzymy siebie jak nigdy przedtem."

Nie wiem, czy ta książka sprawi, że będziecie mniej bać się śmierci, ale mogę Wam powiedzieć, że z mojej perspektywy wygląda to trochę niedorzecznie. Nie można przestać się czegoś lękać, jeśli nawet wie się o tym wszystko, a dodatkowo te dowody pozostają wątpliwej jakości i można by się sprzeczać.
"Po drugiej stronie" pozostaje więc książką dość kontrowersyjną. Sami musicie podjąć decyzję, czy chcecie ją przeczytać. Więcej, czy jesteście gotowi, aby uwierzyć.

Wasza Ariada :)

Za książkę dziękuję Wydawnictwu M :)


6 komentarzy:

 1. Słyszałam o tej książce, ale zdecydowanie to nie dla mnie :)
  M.

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam kilka książek o podobnej tematyce, więc tą już sobie podaruję :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jeszcze nie słyszałam o tej książce, ale zapowiada się ciekawie.

  OdpowiedzUsuń
 4. kolejna cudowna okładka. Achh niektórzy graficy mają talent. Gdybym miała okazję zdobyć tą książkę to skusiłabym się na tą pozycję , tylko po to aby dowiedzieć się co stanie się po śmierci .

  OdpowiedzUsuń