sobota, 21 grudnia 2013

Danuta Awolusi - "Na wysokim niebie"

Autor: Danuta Awolusi
Tytuł: Na wysokim niebie
Wydawnictwo: Wydawnictwo SOL
Data wydania: 2013
Ilość stron: 272
Ocena: 8/10

Opis:

Pamiętacie, jak w dzieciństwie wasza matka chciała trzymać was blisko siebie, zachowując się przy tym, jak kwoka? Przypominacie sobie chwile, gdy wasz ojciec chciał wiedzieć o was wszystko, a wy tak bardzo pragnęliście swobody i prywatności? Poznajcie zatem Anię, dziewczynkę z "wolnego chowu", zmuszoną do uwicia własnego gniazda z książek, fantazji i trudów młodzieńczej codzienności. Czy życie wolne od nakazów i rodzicielskich uwag niesie ze sobą same przyjemności? Historia Ani stanowi wzruszającą odpowiedź na to pytanie, będącą jednocześnie opowiadaniem o zmaganiu się młodej osoby z wielką samotnością, problemami ludzi dorosłych, o odkrywaniu przyjaźni i znaczeniu autorytetów.
Powieść "Na wysokim niebie", to nie tylko historia pełna pasji i emocji, to także propozycja dla tych, którzy chcieliby oderwać się od ziemi i poszybować w stronę słońca zwanego nadzieją.

Recenzja:

Jedna z najbardziej wzruszających pozycji książkowych, jakie kiedykolwiek miałam okazję przeczytać.
Pozycja ta idealnie odzwierciedla sytuację, jaką przeżywają dzieci z rodzin patologicznych. 
Ania jest dziewczynką, która zawsze mogła robić to, co tylko chciała. Rodzice nigdy nie interesowali się jej losem, nie chodzili do szkoły, nie dbali nawet o to, czy ich dziecko dba o higienę osobistą.
Nauka nie idzie jej zbyt dobrze, nauczyciele przepuszczają ją z klasy do klasy tylko z litości. 
Ania ma jednak jedną pasję - czytanie książek. Spędza większość czasu w bibliotece, w której czuje się bezpieczniej niż w domu.
W pewnym momencie jej życie jednak wywraca się do góry nogami. Pojawia się nowy sąsiad, nowe kłopoty, nowi wrogowie i nowa przyjaźń, która odmieni cały jej dotychczasowy światopogląd.

Fabuła kręci się wokół losów Ani i jej przyjaciela - Tobiasza. Autorka świetnie opisuje emocje, jakie towarzyszyły bohaterom w czasie poszczególnych wydarzeń.
Akcja snuje się jak opowieść - od dzieciństwa aż do momentu, kiedy to bohaterka (już jako osoba dorosła) stara sobie ułożyć życie. Niemniej jednak historia ta jest fenomenalnie opisana.

Autorka, jak już wspomniałam, skupiła się na opisywaniu emocji i zdarzeń, nie zwracając takiej uwagi na szczegóły, czy ogólne opisy. 
Poruszyła ona dosyć trudne tematy i muszę przyznać, że świetnie sobie z nimi poradziła.
Brakuje mi jednak informacji o wcześniejszym życiu Tobiasza, ponieważ autorka dała naprawdę niewiele informacji odnośnie tego.
Wydaje mi się, że czym dalej brnęły wydarzenia, tym szybciej się kończyły, jakby Pani Awolusi chciała skończyć tę książkę jak najszybciej. 

Niemniej jednak zdecydowanie polecam, bo warto zapoznać się z tą pozycją. Jest to powieść przeznaczona dla młodzieży i osób starszych, ponieważ występująca tam tematyka mogłaby najzwyczajniej w świecie znudzić młodszych czytelników.

Wasza Iwi :)

Pozycję tę dostałam od Wydawnictwa SOL.

7 komentarzy:

 1. Nigdy nie przepadałam za TAKIMI ksiażkami, ale Twoja recenzja zachęciła mnie do zapoznania się z tą tematyką :D Z pewnością sięgne po tę ksiażkę :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetnie napisana recenzja. Nie mój typ książi, ale kto wie B-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja bardzo mile wspominam debiut autorki i każdemu polecam. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Zdaje się, że autorka jest blogerką książkową i odkąd tak książka się ukazała, chciałam ją przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Pierwszy raz słysze o tej książce, ale z chęcią ją przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo chętnie po nią siegnę jeśli tylko wpadnie w moje ręce ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetnie napisana recenzja, z najwyższą chęcią sięgnę po tę książkę.

  OdpowiedzUsuń