środa, 17 października 2018

David Long, Kerry Hyndman - "Niepokonani. Niesamowite historie przetrwania"

Autorzy: David Long, Kerry Hyndman
Tytuł: Niepokonani. Niesamowite historie przetrwania
Wydawnictwo: Literackie
Data wydania: 3 października 2018
Liczba stron: 200
Ocena: 9/10

Opis:

Bear Grylls dla dzieci i młodzieży! Niezwykłe - i prawdziwe - historie przetrwania.
Przygody Stasia i Nel na pustyni i w puszczy to wakacje pod palmą w porównaniu z tym, przez co musieli przejść bohaterowie tej książki. A wszystko wydarzyło się naprawdę! Pewna nastolatka przeżyła wypadek samolotowy, spadając z dużej wysokości i dzielnie przeprawiając się przez dżunglę. Dwie rodziny samodzielnie uszytym balonem przeleciały bezpiecznie nad murem berlińskim. Pewna kobieta tak długo przebywała w lodowatej wodzie, że jej serce przestało bić – zamarzła – a jednak przeżyła!
Te i wiele innych niewiarygodnych, a jednak prawdziwych historii o tym, w jak ekstremalnych warunkach potrafi poradzić sobie człowiek, który pragnie żyć, znajdziemy na kartach pięknie ilustrowanej książki.


Recenzja:

Opowieści oparte na faktach i wspomnienia zawsze oddziałują na człowieka silniej, bowiem ma on świadomość, że wydarzyły się one – w większej lub mniejszej części – naprawdę. Często ten chwyt wykorzystują twórcy horrorów, szczególnie tych paranormalnych, aby zwiększyć u odbiorcy uczucie niepokoju. Mnie jednak od duchów i demonów bardziej przerażały – i wciąż przerażają - książki i filmy w klimacie 127 godzin, w związku z czym Niepokonani dostarczyli mi naprawdę ogromnej dawki emocji, choć są one niczym w porównaniu do tego, co przeżywać musieli bohaterowie tej książki... 

David Long serwuje nam dwadzieścia trzy EKSTREMALNE historie ludzi z krwi i kości – kobiet, mężczyzn, dzieci - na których miejscu za żadne skarby nie chciałoby się znaleźć. To relacje z walk o przetrwanie, nierównych pojedynków z naturą i żywiołami oraz własnymi słabościami. Każda z historii – jak sama nazwa wskazuje – jest po prostu niesamowita. Doskonale opisuje je jedno ze zdań z Posłowia: (…) pokazują nam, że w obliczu tragedii zwykli ludzie są zdolni do niezwykłych czynów

Każda z person, która została przedstawiona w Niepokonanych, zrobiła na mnie ogromne wrażenie swoją siłą, hartem ducha, nadzieją i… wiarą w swoje możliwości. Wiele z tych historii nie kończy się zbyt szczęśliwie, przynajmniej nie do końca – bohaterowie nie wychodzą z nich bez szwanku, często też towarzyszą im traumy w późniejszym życiu. Spośród tych historii ciężko wybrać najbardziej wstrząsającą i poruszającą – każda wywołuje na skórze czytelnika dreszcze. Kilka z tych historii było mi znanych już wcześniej – m.in. Arona Ralstona, który został zmuszony do obcięcia sobie ręki tępym narzędziem w kanionie, aby przetrwać (wspomniany wcześniej film 127 godzin powstał na podstawie tego wydarzenia), a mimo to po raz wtóry miałam ciary. 

Nie tylko bohaterowie i historie wypadają tutaj wspaniale. David Long w prosty - a przy tym zajmujący – sposób opowiada o wyprawach tych pechowych szczęśliwców. Unika opisów, opowieści są więc krótkie, a jednak ogromnie oddziałują na wyobraźnię i emocje czytelnika, nie brakuje w nich także ważnych szczegółów, detali, a nawet ciekawostek. Muszę przyznać, że gdyby każda książka oparta na faktach była napisana w podobnym stylu, zarówno młodzież, jak i dorośli, chętniej sięgaliby po literaturę faktu i reportaże. Warto także dodać, że lekturę dopełniają ilustracje Kerry Hyndman. Są bardzo przyjemne dla oka, łatwe w odbiorze, barwne i klimatyczne. Uwielbiam taki niepretensjonalny rodzaj sztuki, a te rysunki zdecydowanie same-w-sobie przemawiają do czytelnika. 


Niepokonani to lektura idealna dla poszukiwaczy wrażeń i przygód. Zabiera w podróż dookoła świata – w dzikie gąszcze, na ekspedycję polarną, wrzuca na niebezpieczne wody, a nawet w głębiny. Nie podarowałabym tej książki jednak dla dziecku – myślę za to, że znakomicie sprawdzi się jako prezent dla rządnego wrażeń nastolatka lub osoby dorosłej, którym nie straszne niebezpieczne zwierzęta, wybuchy wulkanu oraz inne, naturalne zagrożenia. Polecam serdecznie tę książkę – jest dowodem na to, że niemożliwe jest możliwe, a czasem do szczęścia wystarczy odrobinę pecha… 

5 komentarzy:

 1. Człowiek jest zdolny przełamywać wszelkie granice wytrzymałości, adaptacji, szybkości, siły, itp. Nie tylko sportowcy są do tego zdolni, ale i "zwykli" ludzie w obliczu zagrożenia i śmierci. Walka o życie jest jedną z najwspanialszych, jak i najstraszniejszych przeżyć, które człowiekowi serwuje życie.
  Historie z życia, prawdziwe, niewymyślone, zebrane, opatrzone ilustracjami i podane w sposób przystępny dla każdego. Historie, które napisało życie. Historie krótkie, pozbawione zbędnych ozdobnych opisów, by wynieść na piedestał człowieka- bohatera. Historie, które wywołują dreszcze, ciary, jak i podziw dla ludzi, którzy je przeżyli. Historie, które dzieją się w warunkach tak bardzo ekstremalnych, że trudno je sobie wyobrazić.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ta książka dowodzi, ile człowiek ma w sobie siły, determinacji i woli walki o życie. Dopiero ekstremalne sytuacje to ukazują w pełnej krasie. Na początku pomyślałam, że niekoniecznie chcę poznać te historie, ale zaraz potem przyszła myśl, że mogą stać się inspiracją do zmiany w życiu, bo ileż razy sami siebie ograniczamy, a oni pokazują, jak wiele można, jak się chce.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zdecydowanie coś dla mnie, gdyż bardzo lubię czytać historie oparte na faktach. Opisane w tej książce wydarzenia z pewnością wywołują ogromne emocje i skłaniają do różnych przemyśleń. Odbiór tekstu wzbogacają wspaniałe ilustracje co też uznaję za wielki plus - takie rozwiązanie pobudza bardziej wyobraźnię sprawiając, że łatwiej jest zrozumieć daną sytuację. Bardzo bym chciała przeczytać tę książkę i mam nadzieję, że wkrótce się to stanie. Przygody w niej opisane na pewno nie będą musieli obojętne.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo, ale to baaaaaaaaaaaaaardzo rzadko sięgam po literaturę faktu i reportaże (tak naprawdę przy odrobinie skupienia byłabym w stanie przypomnieć sobie wszystkie tytuły z tego gatunku, które kiedyś przeczytałam), ale jeśli już to robię, są to bardzo mocne pozycje! I coś czuję, że do tej mojej krótkiej listy, dołączy właśnie ten tytuł.

  Nie wiem czy to dobrze o mnie świadczy, ale bardzo lubię czytać o takich niebezpiecznych sytuacjach, bo wtedy trochę bardziej doceniam moje spokojne i nudne życie... I co najlepsze - najczęściej sięgam po taką tematykę.... w wakacje... Chyba po to, żeby się tylko nastraszyć przed podróżami! :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubie takie historie gdzie można poczuć, że coś albo ktoś na nami czuwa albo po prostu mieliśmy szczęście w nieszczęściu. Programy telewizyjne oglądam lecz żadnej książki o tym nie czytałam dlatego "Niepokonani. Niesamowite historie przetrwania" wzbudza moje zainteresowanie. Historie zaczerpnięte z życia a do tego ilustracje dzięki którym możemy uwydatniać nasze wyobrażenie o tych historiach gdzie człowiek może znieść się na wyżyny wytrzymałości, siły tam gdzie walka toczy się o nasze przetrwanie.

  OdpowiedzUsuń