środa, 7 czerwca 2017

Lian Hearn - "Pan Ciemnego Lasu"

Autor: Lian Hearn 
Tytuł: Pan Ciemnego Lasu
Wydawnictwo: MAG
Rok wydania: 2017
Liczba stron: 354
Ocena: 8/10

Opis:


Na tle dzikiego lasu, imponujących zamków, ukrytych świątyń i pól bitewnych przygoda, która rozpoczęła się w „Cesarzu Ośmiu Wysp”, zmierza ku pasjonującemu zakończeniu w „Panu Ciemnego Lasu”, drugiej części „Opowieści o Shikanoko” Lian Hearn.
Prawowity władca znika. Shikanoko zostaje skazany na życie wyrzutka w Ciemnym Lesie, pół człowieka, pół jelenia. Jednak potężni panowie, którzy teraz rządzą Ośmioma Wyspami, stają się ofiarami podejrzliwości i choroby, a królestwo pustoszą susze i głód. Jedynie Shikanoko może przynieść krajowi uzdrowienie, osadzając na Lotosowym Tronie prawdziwego cesarza. A tylko jedna osoba może sprowadzić go z Ciemnego Lasu...
Wydanie zbiorcze – zawiera dwa ostatnie tomy: „Pana Ciemnego Lasu” oraz „Grę w go z tengu”.Recenzja:

Cesarz Ośmiu Wysp (>recenzja<), zawierający w sobie dwa pierwsze tomy Opowieści o Shikanoko, okazał się dla mnie równie fenomenalną lekturą jak Opowieści Rodu Otori - ukochanej przeze mnie serii Lian Hearn. Z utęsknieniem wyczekiwałam kontynuacji - Pana Ciemnego Lasu, mieszczącego w sobie dwa kolejne i jednocześnie ostatnie tomy tejże fantastyczno-mitologicznej historii, która zaskakuje klimatem rodem z japońskich baśni.


Okładka drugiego tomu jest zachwycająca! Zakochałam się w tle, na którym gości motyw karpi koi oraz drobnych kwiatów wiśni, a piękna kobieta z kataną, w tradycyjnej japońskiej yukacie, dopełniła całości. Pan Ciemnego Lasu ocieka orientalną kulturą już z samej okładki, cieszy nią oczy, a treść - treść jest ucztą dla duszy. 

Pan Ciemnego Lasu - jak sama ciemna otoczka stron i opis wskazują - jest znacznie mroczniejszy niż Cesarz Ośmiu Wysp. Krwawe bitwy, choroba, głód oraz życie Shikanoko jako wyrzutka królują w tej książce, miejscami nadając opowieści dość smętny wyraz. Malownicze opisy świętych miejsc oraz tytułowego Ciemnego Lasu pobudzają wyobraźnię czytelnika i zachwycają. Autorka podeszła indywidualnie do każdej postaci i choć kontynuuje historię Shikanoko na swój mitologiczny sposób, po raz kolejny nie wpuszczając czytelnika do wnętrza bohaterów, zdali mi się oni znacznie barwniejsi - być może dlatego, że wielu z nich miałam szansę poznać już w Cesarzu Ośmiu Wysp. Ponadto - te duchowe niedopowiedzenia - odebrałam tym razem całkowicie jako zaletę; emocje nie królują na kartach powieści, a rozkwitają w czytelniku, niektóre wydarzenia każdy może odebrać na własny, swoisty sposób i ocenić postępowanie bohaterów całkowicie subiektywnie. W Panie Ciemnego Lasu spotykamy również postacie nowe, które wspaniale rozwijają i dopełniają fabułę oraz intrygują czytelnika, który pragnie poznać tajemnicę każdej z nich... A w tle dalej rozgrywa się walka o władzę, zemsta, zdrada i ludzkie namiętności, obficie przyprawione magią i fantastycznymi elementami japońskiej baśniowości... 

Pan Ciemnego Lasu jest zaskakująco udaną kontynuacją, a jednocześnie zadowalającym zakończeniem cyklu Opowieści o Shikanoko (choć i tak po cichu mam nadzieję, że autorka dopisze do niego coś jeszcze). Obie części - Pan Ciemnego Lasu i Gra w go z tengu - wypełnione są pasjonującymi przygodami, pełnymi odwagi, honoru i dumy, tak ważnymi w kulturze Japonii. Polecam serdecznie miłośnikom fantastyki i Kraju Kwitnącej Wiśni, nie pożałujecie! :)


Tę książkę zrecenzowałam dla Was dzięki Wydawnictwu MAG. :)

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza