niedziela, 9 października 2016

Samanta Young - "Żyj szybko, kochaj głęboko"

Autor: Samanta Young 
Tytuł: Żyj szybko, kochaj głęboko
Wydawnictwo: Burda Książki
Data wydania: 2016
Ilość stron: 256
Ocena: 7/10

Opis:


Czy można przyjaźnić się z kimś, kto był miłością twojego życia?

Ona była najfajniejszą dziewczyną w mieście, on właśnie się sprowadził z rodzicami i szybko zdążył złamać niejedno serce.

Charley i Jake. Zakochali się w sobie niemal od pierwszego wejrzenia. Byli dla siebie stworzeni, snuli wielkie plany. Aż do tamtego feralnego dnia...

Na urodzinowym przyjęciu byłego chłopaka Charley dochodzi do tragedii. Niektórzy zrzucają winę na Jake'a. Po tym zdarzeniu chłopak zrywa związek i razem z rodziną wyjeżdża na zawsze z miasta.
Dała mu wszystko, każdą cząstkę siebie. A on... od niej odszedł.
Przez kolejne cztery lata Charley stara się zapomnieć o Jake'u, ale los postanawia z niej zażartować. Dziewczyna wyjeżdża na studia do Szkocji, a tam na imprezie trafia na Jake'a i jego dziewczynę. Zranione serce daje znać o sobie z ogromną siłą. Mimo że Charley stara się unikać dawnego ukochanego jak ognia, on cały czas próbuje się do niej zbliżyć.
Ale czy można zaufać komuś, kto wcześniej tak bardzo zranił?
Żyj szybko, kochaj głęboko to książka o miłości niewinnej i szalonej. Takiej, o której się marzy i tak naprawdę nigdy nie zapomina.


Recenzja:

Niektóre książki po opisie brzmią dosyć banalnie, ale treść w jakiś sposób tak bardzo urzeka czytelnika, że nie jest on w stanie oderwać się od tego, co czyta. Taką pozycją jest oczywiście najnowsza książka Samanty Young - "Żyj szybko, kochaj głęboko". Z jednej strony widać, że jest to romans, jakich wiele na rynku wydawniczym, z drugiej... jest to doskonale napisana powieść, która sprawia, że od pierwszej strony mamy ochotę poznać, jakie będzie zakończenie. Czyż nie takie książki są najbardziej wyjątkowe?

"Nie sądzę , żebyśmy kiedykolwiek mogli do kogoś należeć , a jeśli uważasz inaczej, zostaniesz zraniony."

Charley i Jake zakochują się w sobie w bardzo młodym wieku, praktycznie od razu odkąd tylko Jake przeprowadza się do rodzinnego miasta dziewczyny. Chemia między nimi jest namacalna od chwili, w której tylko się zapoznają. W krótkim czasie ich relacja staje się na tyle poważna, że Charley całkowicie oddaje się swojemu ukochanemu - pod względem serca i duszy, wierząc, że będzie z nim do końca swojego życia. Pewnego dnia ich związek jest jednak wystawiony na próbę, której nie zdają przez postępowanie chłopaka. Jake zrywa znajomość z Charley praktycznie z dnia na dzień, skreślając wszystko, co ich łączyło. Dziewczyna cierpi, ale po czterech latach, gdy sądzi, że już wszystko się ułożyło, po raz kolejny spotyka swojego byłego chłopaka, a jej uczucia powracają do niej z siłą fali tsunami. Jak potoczą się ich losy? Czy ich sytuację da się jakoś rozwiązać? Przeczytajcie "Żyj szybko, kochaj głęboko" i dowiedzcie się tego sami!

Samanta Young serwuje nam cudowną historię, pełną przeróżnych emocji, która sprawiła, że moje serce biło szybko, a myśli ulatywały z głowy. Potrafiłam wczuć się w losy Charley i zastanawiałam się, co ja zrobiłabym na jej miejscu. Autorka świetnie skonstruowała pojawiające się w tej powieści postacie, które wydają mi się tak realne, że praktycznie mogłabym się z nimi zaprzyjaźnić. Co więcej, sam wątek miłości jest tu przedstawiony w taki sposób, że z jednej strony można go podpisać pod pewien schemat, ale z drugiej... tak opisane schematy mogłabym czytać godzinami! To chyba świadczy o niebywałym talencie autorki, gdyż naprawdę czytam sporo książek młodzieżowych, romansów i obyczajówek, a w nim motyw miłości pojawia się częściej niż jakikolwiek inny wątek. Czasem jednak zdarzają się autorzy, którzy ukazują mi, że nawet schematy można pokazać w taki sposób, że aż chce się zarwać noc dla jakiejś książki!

Wydarzeń w tej pozycji jest całkiem sporo - zawirowania i problemy są na porządku dziennym. Oczywiście sprawia to, że powieść ta jest pełna urozmaiceń i specyficznej atmosfery, która jest tu jak najchętniej widziana. Bardzo podobało mi się to, że w pewnym momencie przeplatały się ze sobą rozdziały o czasie teraźniejszym, a czasem pojawiały się rozdziały związane z początkiem historii Jake'a i Charley. 

Autorka naprawdę umie pisać. Czytałam wcześniej jej twórczość, ale "Żyj szybko, kochaj głęboko" to zdecydowanie jej najlepsza książka - przynajmniej z tych, które miałam okazję poznać, a było ich całkiem sporo. Niesamowity klimat, ciekawe opisy i dialogi, od których czasem nie potrafiłam zebrać myśli. Jestem pewna, że po kolejne tomy tej serii też sięgnę - z największą przyjemnością. W końcu czytanie i promowanie dobrych książek jest czymś, co każdy książkoholik powinien robić. 

Jeśli kolejne tomy tej serii będą tyczyły się innych osób z paczki Jake'a lub Charley, to już wiem, że jestem w stanie pokochać każdą kolejną część. Dlaczego? To proste. Jak wspomniałam, postacie były wykreowane na naprawdę realistyczne, każda zafascynowała mnie w jakiś sposób i sprawiła, że ją polubiłam. Z wielką chęcią dowiedziałabym się, jak potoczyłyby się ich losy, zobaczyłabym, w kim oni by się zatracili... i jednocześnie mogłabym dalej mieć styczność z poprzednimi bohaterami. Jeśli jednak okaże się, że będą to całkiem inne postacie, to też jestem w stanie na to przystać i pozwolić, aby i one powoli mnie zauroczyły. Chociaż najlepszą opcją byłoby kontynuowanie losów głównych bohaterów z tej powieści, to jednak zdaję sobie sprawę z tego, że takie rozwiązania w tego typu seriach zdarzają się niezwykle rzadko. 

Sama okładka jest dosyć ciekawa i intrygująca, a już na sto procent utrzymana jest w fantastycznej kolorystyce. Napis tytuły jest dodatkowo brokatowy, co dodatkowo przyciąga wzrok do tej pozycji. Jestem pewna, że pozycja ta rzuca się w oczy w każdej księgarni stacjonarnej i tak właśnie powinno być. W końcu wzrokowcy będą dzięki temu mogli natrafić na tą powieść, a później się w niej zakochać!

Jeśli macie ochotę na lekko, wciągającą książkę, która wywołała we mnie lawinę uczuć, to powinniście jak najszybciej sięgnąć po "Żyj szybko, kochaj głęboko"! Mam nadzieję, że zatracicie się w tej pozycji bez reszty i będziecie mieli o niej takie samo zdanie, jak ja. To jak, kiedy udajecie się do najbliższej księgarni, albo biblioteki?

Powieść tę dostałam od Wydawnictwa Burda Książki


2 komentarze:

  1. Jestem bardzo ciekawa tej książki :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Widziałam ją ostatnio w Biedronce i zastanawiałam się nad kupnem. Chyba przejdę się jutro po nią :)

    OdpowiedzUsuń