piątek, 29 lipca 2016

Joshua Ferris - "Wstać znowu o ludzkiej porze"

Autor: Joshua Ferris
Tytuł: Wstać znowu o ludzkiej porze
Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania: 2016
Ilość stron: 368
Ocena: 7/10

Opis:

Paul O’Rourke to uzależniony od iPhone’a przeciwnik nowoczesnych technologii, dentysta, który nie może rzucić palenia i ateista, nietracący wiary w Boga.  Pewnego dnia odkrywa z przerażeniem, że ktoś podszywa się pod niego w sieci, tworząc jego stronę internetową, profil na Facebooku i konto na Twitterze. To, co początkowo stanowi niegroźne pogwałcenie prywatności, powoli zamienia się w koszmar. Zawieszony między światem realnym a wirtualnym, Paul próbuje odkryć, dlaczego ktoś kradnie mu tożsamość. Musi stawić czoło swojej trudnej przeszłości i zmierzyć się niepewną przyszłością.


Recenzja:

"Wstać znowu o ludzkiej porze" to najbardziej eklektyczna i nieszablonowa książka z niechlubnej szufladki "obyczajówka", jaką przyszło mi czytać. Znajdziemy tutaj mydło i powidło podane na złotej tacy. To jedna z tych powieści, których siłą napędową są dygresje. Sama akcja broni się całkiem nieźle, jednak stanowi tylko połowę objętości utworu, bo przez pozostałą część czytelnik ma możliwość zgłębiania osobistych myśli głównego bohatera.

Paul O'Rourke to człowiek, który nijak nie wpisuje się we współczesny ideał samorealizacji. Mimo posiadania dobrze płatnej pracy, to w wieku trzydziestukilku lat nadal nie ma żony, dzieci, domu z ogródkiem i białym płotkiem, a czas spędza, oglądając mecze bejsbolowe. Paula po lekturze tej książki poznamy od podszewki, bo odkryje on przed nami swoje lęki, niepoprawne politycznie poglądy i dziwne pragnienia. Opowie nam o swoich doświadczeniach z kobietami, w które zaangażujemy się emocjonalnie równie mocno jak sam zainteresowany. Dowiemy się o jego strachu przed utratą anonimowości w Internecie. Poznamy go jako everymana, którym mógłby by być nasz sąsiad, przyjaciel, a nawet my sami. Kiedy już utożsamimy się z tą postacią, autor napędzi nam niezłego stracha, pokazując niebezpieczeństwa współczesnego świata, przed którymi nie ma ucieczki. 

"Wstać znowu o ludzkiej porze" to książka przerażająco prawdziwa. Nie dowiemy się z niej nic nowego, ponieważ Joshua Ferris zwraca uwagę na rzeczy oczywiste, o których jednak nikt głośno nie mówi. Postać Paula to personifikacja zmartwień i wątpliwości, które nosi w sobie każdy człowiek. Stawia on pytania o sens życia, wiarę, a przede wszystkim podkreśla wszechobecną samotność w świecie opanowanym przez wirtualną rzeczywistość. Paula, który broni się rękami i nogami przed uczestnictwem w życiu internetowym, dopada czysta ironia losu, ponieważ zostaje on ofiarą wirtualnej kradzieży tożsamości. 

Czemu tylko siódemka skoro tak wychwalam? "Wstać znowu o ludzkiej porze" naprawdę ciężko się czyta. Styl autora jest toporny, a niektóre fragmenty zupełnie niepotrzebne. Główny wątek ciągnie się niemiłosiernie i choć jest ciekawy, następuje nieuchronne zmęczenie tematu. Osobiste wstawki Paula były najlepszą częścią powieści. Książkę odradzam ludziom, którzy nie mają dystansu do poważnych kwestii, ponieważ autor obsesyjnie oswaja trudne pytania przez śmiech, z czego powstaje wybuchowa mieszanka czarnego humoru. Dla mnie to była oczywiście zaleta, jednak piszę to z myślą o ludziach, dla których sarkazm to nadal mityczny stwór.

Podczas czytania można wpaść w prawdziwą melancholię, ponieważ wydźwięk powieści nie jest zbyt optymistyczny. Ta książka ma jednak swój autentyczny charakter i w ostatecznym rozrachunku naprawdę warto się z nią zmierzyć. Przecież nie samą niską rozrywką człowiek żyje, a po zapoznaniu się z utworem Joshuy Ferris'a będziemy mogli z czystym sercem powiedzieć, że obcowaliśmy z nierozcieńczoną mainstreamem kulturą!    
Wasza Ariada :)        

Za książkę dziękuję Wydawnictwu Czarna Owca

2 komentarze:

  1. Pierwszy raz słyszę o książce, ale myślę, że mogłabym się skusić na ten tytuł, nawet biorąc pod uwagę fakt, że styl autora daleki jest od lekkości. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Wydaje się ciekawa, okłada hipnotyzuje, kto wie może się skuszę :)

    OdpowiedzUsuń