sobota, 30 lipca 2016

Allan i Barbara Pease - "Mowa ciała"


Tytuł: Mowa ciała
Autorzy: Allan i Barbara Pease
Seria: Poradniki psychologiczne
Wydawnictwo: Rebis
Rok wydania: 2016 (pierwsze wydanie 2001)
Liczba stron: 456
Ocena: 8/10

Opis:
80% informacji o ludziach czerpiemy nie z ich słów, lecz z zachowania i gestów. To one właśnie zdradzają nasze prawdziwe intencje i nastawienie jeśli umiemy je zaobserwować i odczytać. Ten światowy bestseller na temat mowy ciała jest drugim, znacznie wzbogaconym wydaniem pierwszej książki A. Pease'a pod takim samym tytułem. Tym razem autorzy analizują poszczególne elementy niewerbalnej komunikacji i całe grupy gestów, korzystając z najnowszych badań i ustaleń w dziedzinie biologii ewolucyjnej, psychologii i medycyny z jej nowoczesnymi technikami obrazowania mózgu. W charakterystyczny dla siebie humorystyczny sposób dzielą się z nami poważnymi strategiami odczytywania sygnałów mowy ciała i ich świadomego wykorzystywania w rozmaitych okolicznościach. Piszą m.in.:
- jak poprzez odpowiedni uścisk ręki przejąć kontrolę nad sytuacją;
- jakie grupy gestów zdradzają kłamcę;
- papieros, filiżanka kawy, okulary i makijaż co dają do zrozumienia;
- jak świadomie wpłynąć na mowę ciała rozmówcy i zmienić jego nastawienie.


Recenzja:
Codziennie komunikujemy się z innymi ludźmi, ale czy jesteśmy świadomi, że zaledwie 35% tej komunikacji stanowią słowa? Pozostałe 65% odbywa się na poziomie niewerbalnym. Mowa ciała ma ogromne znaczenie w wywieraniu pierwszego wrażenia, prowadzeniu negocjacji i ogólnie w tym, jak jesteśmy postrzegani przez inne osoby. Jak się okazuje jeśli komunikujemy się z kimś osobiście, ostateczną decyzję podejmujemy nie na podstawie tego, co usłyszymy, ale tego, co zobaczymy. Jednocześnie mowę ciała odczytujemy na poziomie nieświadomym – jeśli panuje dysonans między słowami a gestami, podświadomie coś nam nie pasuje, tak zwana intuicja podpowiada nam, że coś jest z danym człowiekiem nie tak. Autorzy udowadniają, że ta osławiona intuicja to nic innego jak umiejętność poprawnego odczytywania niewerbalnych sygnałów wysłanych nieświadomie przez ludzi, przy czym jak się okazuje, kobiety są w tym o wiele lepsze od mężczyzn.
Mową ciała nieświadomie zdradzamy swoje myśli. W przeciwieństwie do słów nie możemy jej kontrolować i nawet osoby, które długo ćwiczą, by panować nad swoimi odruchami, zdradzają mikrosygnały, których nie są w stanie kontrolować, jak na przykład minimalne skrzywienie ust, mruganie, czy wzrost temperatury ciała, a co za tym idzie pocenie się.
Autorzy wychodzą z założenia, że umiejętność odczytywania mowy ciała można wykorzystywać pozytywnie i właśnie z taką myślą pisali tę książkę. Niemniej jednak inteligentny czytelnik po lekturze z łatwością wykorzysta opisane techniki do manipulacji innymi i wywierania zamierzonego wrażenia. Z drugiej strony autorzy przez całą książkę wspominają o bardzo ciekawej zależności, która z pewnością jest warta sprawdzenia. Otóż jeśli ograniczymy jakieś gesty, które świadczą o konkretnych uczuciach, ograniczymy także te uczucia. Autorzy nazywają to prawem przyczyny i skutku. Mówiąc prościej i bardzo obrazowo, jeśli skrzyżujemy ręce na piersiach i zaciśniemy dłonie w pięści manifestujemy zamkniętą, negatywną postawę. Opuszczając ręce, rozluźniając się i przyjmując otwartą postawę, ukazującą wnętrza naszych dłoni ograniczymy nasze negatywne nastawienie i staniemy się bardziej otwarci. Słowem, będziemy wykonywać gesty świadczące o pewności siebie, poczujemy się pewniej.
Mowa ciała to najbardziej obszerna publikacja autorów, choć mają ich o wiele więcej, np. Dlaczego mężczyźni kłamią, a kobiety płaczą; Dlaczego mężczyźni pragną seksu a kobiety potrzebują miłości; Dlaczego mężczyźni nie słuchają, a kobiety nie umieją czytać map i wiele innych. Te pozycje są jednak jakby rozwinięciem tego, co napisali w Mowie ciała. A pisali m.in. o gestach rąk, magii uśmiechu, gestach dłoni i kciuków, gestach wyrażających ocenę i fałsz, sygnałach wzrokowych, przestrzeni osobistej, o tym jak ciało wskazuje, dokąd chcemy iść, o mowie ciała w trakcie zalotów, a także o mowie ciała w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. Książki nie trzeba czytać po kolei, można otworzyć ją w jakimkolwiek momencie i zacząć lekturę.
Dzięki temu poradnikowi można stać się bardziej świadomym tego, co niewerbalnie przekazują nam inni ludzie, zrobić dobre wrażenie podczas rozmowy o pracę, zdemaskować kłamcę, a także nauczyć się, jak dzięki prostym gestom można wpływać na rozmówcę. Nie zaszkodzi również przetestować zależności, o której pisałam wyżej.
Mowa ciała stanowi tak dużą część naszej komunikacji, że bez wątpienia warto ją znać. Autorzy przedstawili wszystkie informacje w sposób uporządkowany i niezwykle przystępny,  okraszając je dużą ilością rysunków i zdjęć, które wizualizują to, o czym aktualnie jest mowa. Książka nie jest też napisana w nachalnie poradnikowym stylu, autorzy piszą raczej w konwencji pogawędki, przez co o wiele lepiej się ją czyta. Polecam wszystkim zainteresowanym.     


Książkę zrecenzowałam dzięki współpracy z księgarnią BookMaster
bookmaster.com.pl

3 komentarze:

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń