czwartek, 23 czerwca 2016

Philip Pullman - "Baśnie braci Grimm dla dorosłych i młodzieży. Bez cenzury" (audio)


Autor: Philip Pullman
Tytuł: Baśnie braci Grimm dla dorosłych i młodzieży. Bez cenzury
Producent: audioteka.com
Czyta: Krystyna Czubówna
Czas trwania: 14 h 17 min
Ocena: 6/10

Opis:

Baśnie były kiedyś opowieściami dla dorosłych. Tworzono je w czasach, gdy funkcjonowały jako ludowe opowieści przekazywane do tej pory ustnie.
Audiobook, który prezentujemy, to jedne z najwspanialszych baśni europejskich autorów: braci Wilhelma i Jakuba Grimmów, którzy ze swym wspaniałym zbiorem przeszli do historii literatury.


Recenzja:

Na tę książkę polowałam już od dawna. Chciałam niejako odczarować dzięki niej baśnie braci Grimm, za którymi nigdy nie przepadałam w przeciwieństwie do tych autorstwa Andersena czy Perraulta. Spodziewałam się po Pullmanie nie tylko przedstawienia oryginalnych bajek, ale także, a może przede wszystkim, drobiazgowej interpretacji różnych wersji tych opowieści i przedstawienia ich genezy. Niestety ta książka nie spełniła w stu procentach moich oczekiwań i poczułam się trochę zbałamucona za pomocą jej chwytliwego tytułu.

Na tej płycie znajdziemy kilkadziesiąt baśni, które przeredagował Pullman w celu usunięcia z nich wszelkich niepotrzebnych informacji i dzięki temu uzyskania jak najbardziej "czystych" wersji. Historii słucha się naprawdę dobrze, jednak bez tych charakterystycznych naleciałości od gawędziarza wydają się one płaskie. O wiele bardziej wolę  wersje, które znam od mamy i babci, ponieważ były one za każdym razem inne i wyjątkowe, jednak to już kwestia indywidualnych preferencji. Oprócz baśni znajdziemy tutaj także krótką analizę baśni i jej cech charakterystycznych jako gatunku oraz dzieje sławnych braci Grimm. 

"[Baśń] to spisane słowa jednego człowieka lub wielu ludzi, którzy opowiedzieli pewną historię; zapis mógł zostać sporządzony raz lub kilkakrotnie. Na ostateczną formę wpływa wiele czynników. Narrator może jednego dnia opowiedzieć baśń barwni i obrazowo, a innego powściągliwiej, bo jest zmęczony. Osoba spisująca opowieść może mieć problemy z przyborami do pisania; może gorzej słyszeć z powodu przeziębienia; pisanie może być przerywane przez kichanie lub kaszel. Zdarza się również tak, że dobrą baśń opowiada kiepski narrator."

Po każdej opowieści następuje króciutki fragment z przemyśleniami samego autora, zawierający się zazwyczaj w kilku zdaniach. Zamiast wyczerpującej analizy, dostajemy ochłapy i to mi się nie spodobało. Może zbyt entuzjastycznie podeszłam do tego zbioru baśni, jednak liczyłam na to, że Pullman chcąc wyróżnić się z grona miliona podobnych książek, naprawdę solidnie wyjaśni dorosłemu czytelnikowi cały ten baśniowy świat i pozwoli mu na refleksję. Oprócz tego dopisku w tytule, że mamy przed sobą książkę dla "dorosłych i młodzieży", nigdy bym podobnie nie nazwała krwawicy Pullmana. Byłam wychowana na oryginalnych baśniach i nie zaskoczyły mnie te wersje, które serwuje nam autor. Nie liczcie na żadne pikantne szczegóły, przecież to tylko baśnie przeznaczone dla dzieci. Nie ma w nich ukrytego drugiego wymiaru, jak w niektórych współczesnych animacjach.    

Zazwyczaj nie lubię lektorów kobiecych, jednak muszę przyznać, że akurat Krystyna Czubówna poradziła sobie bardzo dobrze z zadaniem interpretacji "Baśni..". Jej głos nie był przesłodzony i skrzekliwy, jak to często bywa z lektorkami, a głęboki i przyjemny dla ucha. 

Podsumowując, polecam tego audiobooka i samą książkę jako zbiór baśni Grimmów, jednak nie do końca mogę ją pochwalić jako próba interpretacji baśni i przeredagowania ich na takich "dla dojrzalszych". Mimo wszystko, ładna oprawa zachęca do kupna przez rodziców z myślą o pociechach!

Wasza Ariada :)Za audiobooka dziękuję serwisowi Audioteka

1 komentarz:

  1. Ja myślę, że oryginalne baśnie były najlepsze - dla dorosłych i dla dzieci.

    OdpowiedzUsuń