niedziela, 19 czerwca 2016

"Deutsch aktuell" + "Francais Present"

Od około pięciu lat uczę się intensywnie języka niemieckiego, a w tym roku planuję zacząć studia związane z tym przedmiotem. Uważam, że znam niemiecki dość dobrze, jednak nauki nigdy nie za dużo i trzeba powiększać swoją wiedzę!

Magazyn "Deutsch aktuell" od Colorful Media połknęłam w ekspresowym tempie. Artykuły jak zwykle były świetnie i lekko napisane, a słownictwo zróżnicowane. Między innymi możemy poczytać o kulturze, czyli nowościach na rynku muzycznym, wydawniczym i filmowym, a także o nowym trendzie w społeczeństwie, który promuje noszenie brody! Ze słowniczka korzystałam sporadycznie, jednak jeśli już zaszła taka potrzeba, nowe słówko kodowałam w pamięci, ponieważ wydawało się naprawdę ciekawe. Niemiecki nie jest łatwym językiem, dlatego nawet osobom, które znają ten język na poziomie C1 lub wyżej polecałabym ten magazyn. Autorzy zadbali o to, aby w artykułach nie zabrakło bardziej zaawansowanych zwrotów, więc zawsze coś nowego wyniesiemy, a to zdecydowanie ciekawsza forma nauki niż wertowanie słownika czy nawet fiszek.  W numerze znalazło się również standardowo kilka stron z ćwiczeniami gramatycznymi i językowymi z wykorzystaniem idiomów.


Natomiast ja - Iwi - z francuskim praktycznie nie miałam styczności, znam tylko podstawowe zwroty. Niemniej jednak bardzo chciałabym kiedyś poznać ten język - a wiadomo, w takim wypadku muszę mieć kontakt z tym językiem. Cóż, wydanie języka angielskiego mnie naprawdę zachwyciło - chociaż znam biegle ten język, to doskonale widziałam, że każdy poziom znajomości językowej by znalazł tam coś dla siebie. Z tym samym nastawieniem postanowiłam zapoznać się z tym magazynem - do nauki języka francuskiego. Przede wszystkim największym plusem jest to, że są nagrania MP3 do artykułów - bez tego nie wiedziałabym nawet, jak się wymawia dane słowo, tak samo, jak bez słowniczka nie wiedziałabym, co ono oznacza. Na razie ciężko zrozumieć mi wszystkie teksty - bardziej kontekst, ale wiem, że jeśli przyłożę się do tego, aby poznać wszystko to, co oferują mi autorzy tego magazynu, to następnym razem pójdzie mi to o wiele lepiej, a z każdym kolejnym razem będę wiedziała coraz więcej. Samo wykonanie, jak i szata graficzna dodatkowo sprawiają, że tę gazetkę aż się chce czytać! Trochę brakuje mi tutaj gramatyki - dla osoby, która nie miała styczności z francuskim - albo tylko niewielki kontakt - byłoby to bardzo przydatne. Niemniej jednak i tak uważam, że jeśli tylko się przyłożę do nauki słówek, to gramatykę będzie mi najłatwiej przyswoić, nawet po dłuższym czasie - gdzieś w dalekiej przyszłości. Niemniej jednak jestem bardzo zadowolona z magazynu. Mam nadzieję, że i wy będziecie chcieli chętnie przekonać się o tym, co kryje w sobie ten numer! 

Magazyny te dostałyśmy od Colorful Media

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz