niedziela, 15 maja 2016

Scott McEwen, Thomas Koloniar - "Snajperzy. Droga bez powrotu"


Tytuł: Snajperzy. Droga bez powrotu
Autorzy: Scott McEwen, Thomas Koloniar
Wydawnictwo: Znak Literanova
Rok wydania: 2016
Liczba stron: 416
Ocena: 7/10

Opis:
Po ataku talibów chorąży Sandra Brux, jedyna kobieta pilot w elitarnej formacji „Nocnych Łowców”, trafia do niewoli. Egzekucja pilotki byłaby ogromną kompromitacją amerykańskiej armii, a krwawe zdjęcia z pewnością obiegłyby media na całym świecie. Dla dowództwa najważniejsze staje się uniknięcie skandalu…
Do akcji CIA angażuje strzelca wyborowego Gila Shannona z SEAL Team Six. Snajper obiecuje żonie, że wróci do domu żywy, a przełożonym, że ocali Sandrę, być może nawet za cenę utraty honoru amerykańskiego wojownika w samowolnej i brawurowej operacji.
Książka oparta na relacji z prawdziwych tajnych operacji o których SEALsi nie mogą oficjalnie opowiedzieć.

Recenzja:
Scott McEwen jest jednym z autorów bestsellerowej książki Snajper. Historia najniebezpieczniejszego snajpera w dziejach armii amerykańskiej. Clint Eastwood nakręcił film na jej podstawie. Spotkał się on z równie dużym uznaniem jak książka, jeśli nie większym. Tym razem McEwen połączył siły z Thomasem Koloniarem. Panowie stworzyli kolejną pasjonującą opowieść o snajperach z Navy SEALs.
Gil Shannon jest strzelcem wyborowym z SEAL Team Six. Poznajemy go, gdy przebywa na przepustce w domu, w Montanie. Choć spędza czas z żoną, na farmie, którą uwielbia, jest niespokojny. Kiedy więc na miesiąc przed końcem urlopu dostaje wyzwanie, odpowiada na nie bez wahania.
Sandra Brux to pierwsza i jedyna kobieta pilot, którą przyjęto do elitarnej formacji Nocnych Łowców. Razem z innym chorążym, Billym Mitchellem, nadzoruje ćwiczenia sześcioosobowego oddziału US Army Rangers, gdy zostają zaatakowani przez talibów. Zostaje postrzelona w nogę, ale jako jedyna z całej grupy uchodzi z życiem. Niestety. Zostaje wzięta do niewoli, co dla armii amerykańskiej okazuje się niezwykle kłopotliwe. Porywacze żądają absurdalnego okupu w kwocie 25 milionów dolarów, ale tak naprawdę Sandra ma zostać wykorzystana w innym celu. Za jej pomocą talibowie chcą ośmieszyć wojska amerykańskie i zmusić je do powrotu do domu. Nie wzięli jednak pod uwagę, że koledzy pospieszą kobiecie z odsieczą…
Sony Pictures kupiło już prawa do ekranizacji tej książki. Nic dziwnego, bo to doskonały materiał na film. Autorzy trzymają nas w napięciu od początku do końca, akcja toczy się niezwykle wartko, a wyczyny członków SEALs są w każdym calu spektakularne. Żołnierze jak to żołnierze, rzucają mięsem na prawo i lewo, ale biorąc pod uwagę charakter tej książki, to nie razi. Autorzy aż nazbyt plastycznie opisali tortury, którym talibowie poddali porwaną Sandrę, szczególnie brutalny gwałt, po którym bez wątpienia wszyscy czytelnicy zaczną kibicować odważnemu, zbuntowanemu SEALsowi, który robi wszystko, by odbić koleżankę z rąk porywaczy – z pozwoleniem szefostwa czy bez niego.
Czytałam kiedyś książkę młodej autorki, która usiłowała pisać o służbach specjalnych. W recenzji nie zostawiłam na tej powieści suchej nitki, bo miała tyle wspólnego z rzeczywistością, co hamburgery z McDonalda z mięsem. W Snajperach widać, że McEwen i Koloniar wiedzą, o czym piszą i jest to jeden z największych plusów tej pozycji. Wydawca twierdzi, że książka jest oparta na relacjach z prawdziwych tajnych akcji. Zwykli zjadacze chleba nigdy nie dojdą, ile faktycznie w niej prawdy, ale autorzy są bardzo wiarygodni.
Komu polecam? Chyba przede wszystkim mężczyznom, bo to jednak męska literatura, ale wszyscy fani powieści akcji również powinni być zadowoleni. Choć na co dzień nie czytam takich książek, nie żałuję, że sięgnęłam po Snajperów, bo to kawał naprawdę dobrej literatury sensacyjnej. Przeczytajcie!  

Za książkę dziękuję wydawnictwu Znak Literanova

7 komentarzy:

 1. Oglądałam Snajpera i myślę, że sięgnę po tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zupełnie nie moja bajka :D
  Pozdrawiam serdecznie :)
  Sylwia
  http://ravenstarkbooks.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń