niedziela, 24 kwietnia 2016

Monika Całkiewicz, Iwona Schymalla - "Zbrodnia prawie doskonała"


Tytuł: Zbrodnia prawie doskonała
Autorzy: Monika Całkiewicz, Iwona Schymalla
Seria: Bez tajemnic
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Rok wydania: 2016
Liczba stron: 224
Ocena: 8/10

Opis:
Czy zbrodnia jest wpisana w naturę człowieka? Czy praca na miejscu zbrodni choć trochę przypomina to, co widzimy w popularnych serialach kryminalnych? Co to jest modus operandi? Dlaczego ludzie zabijają?
Iwona Schymalla rozmawia z prof. Moniką Całkiewicz, która przez lata jako prokurator zajmowała się badaniem miejsc zbrodni. O zabójstwie i różnych aspektach z nim związanych.
Recenzja:
Zbrodnia, a w szczególności morderstwo, to okropny czyn. Nie wiedzieć czemu fascynuje ona jednak ludzi od bardzo dawna, czego dowodem jest niesłabnąca popularność kryminałów czy seriali, które o zbrodniach opowiadają. Kto z nas nie oglądał Doktora House’a, Dextera albo Kryminalnych zagadek Miami? Siedząc przed telewizorem, oglądamy nawet W11 i Sędzię Marię Annę Wesołowską. Co jest takiego w tych wszystkich programach, że nas do siebie przyciągają? A może zbrodnia jest wpisana w naturę człowieka? Przeczytajcie wywiad Iwony Schymally z Moniką Całkiewicz, a przekonacie się, co sądzi o tym ostatnia z pań.
Monika Całkiewicz jest specjalistką z zakresu kryminalistyki. Wiele lat pracowała jako prokurator i odwiedziła mnóstwo miejsc zbrodni. Obecnie wykłada na uniwersytecie i swoją wiedzę przekazuje studentom, jest też radcą prawnym w Kancelarii Radców Prawnych Chróścik. Na swoim koncie ma takie publikacje, jak Kryminalistyczne badania patologicznego pisma ręcznego, Modus operandi zabójstw, Oględziny zwłok i miejsca ich znalezienia.  Iwona Schymalla jest dziennikarką telewizyjną i radiową. Obie panie spotkały się kilka razy, by porozmawiać o zbrodni, a efektem ich spotkań jest ta książka.
Jeśli spodziewacie się, że Zbrodnia prawie doskonała to coś w stylu Kryminalnych zagadek Miami tylko na papierze, będziecie zawiedzeni. Ta książka to wywiad. Monika Całkiewicz jest doświadczoną osobą, która o kryminalistyce ma dużą wiedzę i odpowiadając na pytania Schymally, przybliża nam obraz tego, jak zbrodnie i rozwiązywanie kryminalnych zagadek wyglądają w Polsce. A możecie się domyślić, że Polska to nie Miami, a życie to nie serial. Jeśli więc ktoś jest zainteresowany tym, jak w rzeczywistości wygląda praca organów śledczych w Polsce i nie szuka wrażeń, jakich dostarczają mające niewiele wspólnego z rzeczywistością powieści i seriale, w tej książce na pewno znajdzie wiele ciekawych informacji. Całkiewicz opowiada między innymi o tym, czym jest modus operandi, czy istnieje zbrodnia doskonała, jak wygląda proces karny w Polsce i co robi się na miejscu zbrodni. Jednocześnie jeśli ktoś spodziewa się, że wyniesie z tej publikacji wiadomości, które potem wykorzysta w celach przestępczych, srogo się zawiedzie, bo Całkiewicz unika podawania takich informacji.
Jeśli fascynujecie się kryminalistyką i chcielibyście dowiedzieć się, jak to wszystko wygląda w rzeczywistości, koniecznie sięgnijcie po Zbrodnię prawie doskonałą. Monika Całkiewicz jest fachowcem i jednocześnie potrafi ciekawie opowiadać, a forma wywiadu w niczym nie przeszkadza. Polecam. 


Za książkę dziękuję wydawnictwu PWN

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz