poniedziałek, 4 kwietnia 2016

James Patterson - "Zdążę Cię zabić"


Autor: James Patterson & Marshall Karp
Tytuł: Zdążę Cię zabić
Wydawnictwo: HarperCollins
Data wydania: 16 marca 2016
Liczba stron: 352
Ocena: 9/10

Opis:

RED to wyjątkowy oddział policji stworzony przez burmistrza Nowego Jorku. Wybrani detektywi prowadzą śledztwa, w które są zamieszani ludzie z pierwszych stron gazet – politycy, aktorzy i sportowcy. Elita chroni elitę.
Ciało Evelyn Parker-Steele znaleziono w Central Parku. To już czwarta ofiara mordercy, który zabija bogatych i wpływowych.
Detektywi Zach Jordan i Kylie MacDonald odkrywają, że każdy z zamordowanych popełnił przestępstwo, ale nigdy nie poniósł za to kary. Morderca wymierza sprawiedliwość na własną rękę i dba, by zwłoki znaleziono jak najszybciej. To wiadomość dla tych, którzy do tej pory uważali się za bezkarnych. To też groźba – uważaj, możesz być następny.
Jordanowi i MacDonald uda się znaleźć mordercę, jeżeli prawidłowo wytypują kolejną ofiarę.

Recenzja:

   No i jest, kolejny tom historii o specjalnym oddziale policji, który zajmuje się najznamienitszymi osobowościami w Nowym Jorku. Po pierwszej części nie mogłam doczekać się kolejnej, ale moje oczekiwanie jakoś osłabło i kiedy dowiedziałam się, że będzie mi dane przeczytać kontynuację, to nie mogłam się doczekać kiedy się za nią zabiorę. I tak, dzisiaj dowiecie się co o niej myślę.

Zach Jordan i Kylie MacDonald zostają przydzieleni do śledztwa w momencie, kiedy okazuję się, że Evelyn Parker-Steel jest już czwartą ofiarą seryjnego mordercy, który zdaje się wymierzać sprawiedliwość na własną rękę, osobom, które nigdy nie zostały ukarane za popełnione czyny. Dwójka detektywów, musi wytypować kolejną ofiarę, a potem ująć niebezpiecznego człowieka. Ponad to, w Nowym Jorku jest gorący czas, bo już lada chwila odbędą się wybory na burmistrza. Czasu jest coraz mniej.

Już na początku muszę napisać, że ta cześć podobała mi się jeszcze bardziej niż poprzednia. W tamtej było dużo dramaturgii, a tutaj cały czas się coś dzieje, szalona akcja i niesamowite emocje. Schemat fabuły jest odrobinę inny niż poprzednio, czego się nie spodziewałam, ponieważ myślałam, że zostanie to zachowane w jednej konwencji. Ale może to i dobrze, bo przynajmniej pojawia się urozmaicenie. 

Mam kilka książek Pattersona na półce, ale do tej pory jakoś nie miałam okazji się za nie zabrać. Dopiero przy tej serii miałam okazję zapoznać się z tym autorem i teraz myślę sobie, dlaczego ja tak długo z tym zwlekałam. Genialnie napisana książka, zakochałam się w stylu jakim posługuje się autor. Bardzo realistycznie napisana książka. Rzadko zastanawiam się nad takimi aspektami, ale czytając tą pozycję przechodziło mi przez myśl, że tak faktycznie mógłby się ktoś zachowywać i takiego słownictwa używać w obliczu takiej sytuacji. Może to trochę dziwne, ale na to właśnie zwróciłam uwagę.

Ponownie spotykamy się z dwójkom detektywów, których bardzo polubiłam, a moja sympatia do nich jeszcze wzrosła po przeczytaniu tej pozycji. Jak to bywa przy kolejnych tomach książek, poznajemy nowych bohaterów, którzy urozmaicają całość i wprowadzają odświeżenia do historii. Podoba mi się kreacja postaci, ale myślę, że odrobinę można by jeszcze je dopracować w niektórych momentach.

W książce pojawia się wątek polityczny, ale nie jest on nachalny i nie wysuwa się na pierwszy plan tak bardzo jak mogłoby się wydawać. Nadaje on charakteru całości i mnie się bardzo podobał. Wiem, że niektórzy nie lubią takich tematów w książkach, ale gwarantuję, że nie jest on przesadzony i to nie na nim opiera się cała historia. 

Książka trzyma w napięciu do ostatnich stron, co ja osobiście uwielbiam. Nie nudziłam się przy tej lekturze, a momentami nie mogłam się oderwać. Nie miałam problemu z odnalezieniem się w historii na początku, może ze względu na to, że to już kolejna część. Niby można nie po kolei, ale ja bym proponowała zacząć od Scenariusza mordercy.

Myślę, że jest to książka godna polecania, bo sama ją czytałam i wiem, że dostarcza wiele emocji, a po skończonej lekturze na pewno nie będziecie żałować. 

Z gorącymi pozdrowieniami,
Klaudia.

Za książkę dziękuję Harper Collins

1 komentarz:

  1. Tę serię poznam z przyjemnością, widać, że akcje w niej szybko prze do przodu i cały czas coś się dzieje. Takie książki są dla mnie. Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń