wtorek, 19 kwietnia 2016

Federico Moccia - "Tylko ty"

Tytuł: Tylko ty
Autor: Federico Moccia
Cykl: Chwila szczęścia (tom 2)
Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 27 kwietnia 2016
patronat Książkowiru

Opis:
Nicco postanawia odnaleźć Anię, polską turystkę, którą poznał w Rzymie i w której się zakochał. W podróży towarzyszy mu jego najlepszy przyjaciel, Gruby. Przed wyjazdem udaje im się zdobyć warszawski adres Ani, który jednak okazuje się nieprawdziwy. Zamiast Ani mieszka tam para sympatycznych gejów. Na szczęście w centrum miasta natrafiają na wielki baner reklamowy z Anią w roli modelki. Tak Nicco dowiaduje się, czym zajmuje się jego ukochana i jak bardzo jest znana w Polsce. Poznani wcześniej geje, sami pracujący w środowisku agencji reklamowych, pomagają im odnaleźć agentkę Ani. Okazuje się nią przebojowa Klaudia, dla której z miejsca traci głowę Gruby. Klaudia ma dla Ani ważny kontrakt reklamowy do omówienia i podpisania i w tym celu wyrusza do Krakowa, gdzie mieszka dziewczyna, a wraz z nią Gruby i Nicco.

Recenzja:
Znacie Federico Moccię? To włoski pisarz, w swoim kraju niemal już kultowy, a u nas na pewno rozpoznawalny. Na podstawie jego książek nakręcono sporo filmów, m.in. Trzy metry nad niebem, Tylko ciebie chcę, Wybacz, ale chcę się z tobą ożenić. Ja lubię Moccię najbardziej za Wybacz, ale będę ci mówiła skarbie, a wy?
Jeśli czytaliście choć jedną książkę autora, na pewno wiecie, że jego ulubionym tematem jest miłość. Wszystkie historie, które tworzy, opowiadają właśnie o tym uczuciu. Autor uważa je za coś niezwykłego i tak też przedstawia w swoich powieściach. Ale czy miłość będzie w stanie przezwyciężyć wszystkie przeszkody? Ta prawdziwa na pewno…
Tylko ty okazuje się być drugą częścią cyklu Chwila szczęścia. Bohaterów mieliśmy już okazję poznać w książce o właśnie takim tytule, ale jeśli was to martwi, musicie wiedzieć, że choć nie czytałam poprzedniej części, w tej odnalazłam się bez najmniejszego problemu.
Nicco, bo tak nazywa się główny bohater, przeżywa rozstanie z byłą dziewczyną, Alessią. Choć minęło sporo czasu, a w międzyczasie poznał Anię, nie może o niej zapomnieć. Boli go to, że związek zakończył się właściwie z dnia na dzień, bez ostrzeżenia, a Alessia odeszła, mówiąc jedynie „Przykro mi”.  Nicco przeżywa również śmierć ojca, która okazała się dużym ciosem dla jego rodziny. W zasadzie ani on, ani matka, ani jego siostry sobie z tym nie radzą. W końcu jednak Nicco dochodzi do wnioski, że Alessia jest przeszłością i nigdy nie była jego miłością. Co innego Ania. Piękna Polka pojawiła się w jego życiu na krótko i choć ona nie znała włoskiego, a on polskiego, a jego angielski pozostawiał wiele do życzenia, spędzili ze sobą piękne chwile, o których chłopak nie może zapomnieć. Niestety Ania podobnie jak Alessia zniknęła bez ostrzeżenia z jego życia, nawet się nie żegnając. Chłopak postanawia jednak zawalczyć o jej uczucie, bo w głębi duszy czuje, że to właśnie jego prawdziwa miłość i wyrusza do Polski, by odnaleźć ukochaną. Niestety zna jedynie jej imię i nie będzie to takie proste…
Kolejnym ważnym bohaterem jest Gruby – najlepszy przyjaciel Nicco. Gruby to okropny egoista, potrafi myśleć tylko o sobie. Z upodobaniem wykorzystuje kobiety i zawraca im w głowach, by na koniec okazało się, że i tak zdradził je z inną. Ale i Grubego w tej książce dosięga strzała Amora. Razem z Nicco poznają w Warszawie agentkę Klaudię, która postanawia pomóc im odnaleźć Anię. Klaudia to przebojowa kobieta, starsza od Grubego o trzy lata. Jest zasadnicza, wie, czego chce i kompletnie różni się od niesfornego Włocha. Myślicie, że ich uczucie ma jakiekolwiek szanse? Przekonajcie się!

– We dwóch odkryjemy Polskę!
– Jasne, tak jakby nikt jej wcześniej nie odkrył […]
– Czy twoim zdaniem pierwsi odkrywcy Polski byli w kafejkach przy Placu Zbawiciela, gdzie przesiadują najpiękniejsze dziewczyny na tej planecie? Czy naprawdę muszę ci wszystko tłumaczyć?

Na pewno zwróciliście uwagę, że akcja książki toczy się w Polsce! Nicco i Gruby najpierw udają się do Warszawy, później w poszukiwaniu Ani odwiedzają też Kraków i w końcu Zakopane. Ale, jak też już ktoś zauważył, jeśli przeczytalibyście włoski opis, okazałoby się, że Nicco jedzie w poszukiwaniu Ani nie do Polski, a do Stanów Zjednoczonych… Skąd się to bierze? Otóż redaktorzy lokalizują powieść i zmieniają parametry świata przedstawionego w zależności od tego, na jakim rynku ukazuje się książka. Co ciekawe w angielskojęzycznej wersji Nicco i Gruby udają do Hiszpanii i szukają… Marii ;)  
Jeśli lubicie Moccię albo po prostu przepadacie za historiami o miłości, która pokonuje wszelkie przeszkody, koniecznie sięgnijcie po Tylko ty. Sympatyczni bohaterowie na pewno przypadną wam do gustu i spędzicie z tą książką kilka miłych chwil. Na wiosnę w sam raz. Książkowir poleca!
Zapraszam też do wzięcia udziału w konkursach na blogu - klik oraz fanpejdżu - klik, gdzie możecie powalczyć o tę książkę


Za egzemplarz recenzencki dziękuję wydawnictwu Muza

5 komentarzy:

 1. Przeczytałam pierwszą część i byłam mile zaskoczona tym, co zaserwował mi Autor. Myślę, że po "Tylko Ty" również sięgnę, szczególnie, że akcja rozgrywa się w Polsce. Jestem ciekawa jak Mocci opisał naszą ojczyznę ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja jak na razie mam bardzo mieszane uczucia...

  OdpowiedzUsuń
 3. O autorze słyszałam, ale jakos nigdy po niego nie sięgnęłam, a ten tytuł coraz częściej widzę, więc to chyba coś znaczy. Ty polecasz.. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dawniej czytałam kilka książek tego autora i bardzo mi się podobało więc czemu nie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Zgadzam się, absolutnie kultowy!

  OdpowiedzUsuń