wtorek, 22 marca 2016

Jo Walton - "Podwójne życie Pat"

Tytuł: Podwójne życie Pat
Autor: Jo Walton
Wydawnictwo: Świat Książki
Rok wydania: 2015
Liczba stron: 376
Ocena: 7/10

Opis:
Jedna kobieta. Dwa światy. Dwie historie
Jest rok 2015, a Patricia Cowan dożyła sędziwego wieku. "Dziś zdezorientowana" - głosi napis na karcie pacjenta na jej łóżku. Patricia nie wie, który jest rok, nie pamięta o ważnych wydarzeniach z życia swoich dzieci. Za to pamięta o tym, co wydaje się niemożliwe. Pamięta, że wyszła za Marka i miała czworo dzieci - ale pamięta też, że nie wyszła za Marka i wychowała troje dzieci z Bee.
Była gospodynią domową, która wyzwoliła się z okropnego małżeństwa, czy odnoszącą sukcesy autorką przewodników, mieszkającą w Wielkiej Brytanii i Włoszech? A księżyc, który widzi przez okno: czy znajduje się na nim poczciwa stacja badawcza, czy też posterunek wojskowy najeżony pociskami atomowymi?

Recenzja:
„Dziś zdezorientowana” – głosi napis w karcie pacjenta. Bardziej zdezorientowana, mniej zdezorientowana. Patricia – bo takie imię widnieje w karcie, bez nazwiska, cierpi na demencję. Od dawna nie może ufać swojej pamięci. Czasem przegląda swoją kartę, by sprawdzić, jak bardzo zdezorientowana wydaje się lekarzom. Nie do końca wie, który jest rok. 2014? 2015? Kiedy sprawdza w karcie, okazuje się, że 2015. 5 lutego 2015 roku, a ona ma status BZ – bardzo zdezorientowana. Patricia leży w łóżku i zastanawia się nad swoją przeszłością. Ale wszystko jej się miesza, nie wie, czy miała czworo dzieci, czy troje, czy wyszła za mąż za Marka, czy żyła z Bee. Patricia nie pamięta, która historia była prawdziwa, pamięta jednak, że dokonała wyboru.
Autorka zaczyna opowiadać historię Patsy Cowan od 1933, gdy ta ma siedem lat. Krótki okres idyllicznego życia rodzinnego przerywa wojna, która na zawsze niszczy jej rodzinę. Lata wojny spędza w odosobnieniu – bezpiecznym, ale smutnym, a po wojnie udaje się na studia do Oksfordu. Jest nieśmiałą, głęboko wierzącą w Boga dziewczynką, która nie potrafi znaleźć sobie przyjaciół – to zgadza się w obu historiach. Pewnego razu Patsy poznaje jednak Marka i zostaje jego narzeczoną. Młodzi muszą jednak poczekać na zawarcie małżeństwa – Mark musi najpierw ukończyć studia i zdobyć tytuł. Patsy, której udaje się to wcześniej, wyjeżdża do damskiej szkoły, gdzie, czekając na Marka i czytając jego listy, czeka na narzeczonego. Pewnego dnia dostaje telefon i słyszy od Marka, że może wyjść za niego „teraz albo nigdy”. Okazuje się, że to kluczowy moment, który waży na całym jej życiu. Od odpowiedzi zależy wszystko.
Patsy, która odpowiada teraz, zostaje Trish, wychodzi za Marka, ma z nim czwórkę dzieci i przez większość czasu nie jest szczęśliwa, choć stara się jak może, zrobić w swoim życiu coś znaczącego. Patsy, która decyduje się nigdy nie wychodzić za Marka, ma zupełnie inne życie. Zostaje Pat, jej drugą ojczyzną stają się Włochy, a ona żyje z pisania przewodników i wiąże się z Bee – kobietą. Razem, dzięki pewnemu fotografowi, mają trójkę dzieci.
Podwójne życie Pat to subtelna, bardzo kobieca książka, której brak rozmachu czy epickości. Opisywane historie są zwyczajne, życiowe, przez co bardzo bliskie czytelniczkom. To oczywiście opowieść o tym, jak wiele zależy w naszym życiu od pozornie błahych wyborów, których dokonujemy każdego dnia, ale również o tolerancji. Autorka otwarcie pisze o homoseksualizmie i samej seksualności. Dużo w jej powieści odwołań do historii, choć tylko niektóre z opisywanych wydarzeń są prawdziwe – resztę autorka wymyśla, tworząc alternatywne wersje tego, co mogło się stać.
Jo Walton miała ciekawy pomysł na powieść i całkiem nieźle go zrealizowała. To bardzo spokojna historia z morałem, która powinna spodobać się wszystkim kobietom. Polecam. 

3 komentarze:

  1. Lubię historie które dają jakiś przekaz. To coś dla mnie :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo mi się podobała. Mądra i wzruszająca.

    OdpowiedzUsuń
  3. Oo jak dla kobiet, to biorę w ciemno! :)

    OdpowiedzUsuń