niedziela, 18 października 2015

Dana Caspersen, Joost Elffers - "Powiedz to inaczej. 17 zasad rozwiązywania konfliktów"


Tytuł: Powiedz to inaczej. 17 zasad rozwiązywania konfliktów
Autorzy: Dana Caspersen, Joost Elffers
Wydawnictwo: Czarna Owca
Rok wydania: 2015
Liczba stron: 250

Opis:
Każdy dzień przynosi nowe okazje do konfliktu. Zarówno w relacjach zawodowych, jak i osobistych powodzenie lub porażka zależą od twojej umiejętności manewrowania w konfliktowych sytuacjach. W książce Powiedz to inaczej, napisanej przez zawodową mediatorkę, Danę Caspersen, a zaprojektowanej przez Joosta Elffersa, którego twórczy geniusz stał także za dziełem 48 Praw władzy, znajdziesz siedemnaście zasad prowadzenia rozmowy o trudnych problemach. Z tego nieocenionego poradnika dowiesz się, jak zmienić nastawienie swojego umysłu, jak wyrwać się z destrukcyjnego kręgu ataków i kontrataków, jak zamienić konflikt w okazję do rozwoju. Wyrafinowana graficznie, pełna przykładów z życia, celnych rad i przejrzyście opisanych ćwiczeń pomagających w sprawdzeniu, czy dobrze opanowałeś lekcję, książka ta nauczy cię prowadzenia konstruktywnego dialogu i znajdowania trwałych rozwiązań.


Recenzja:
Konfliktowe sytuacje sprawiają wam kłopot? Nie potraficie dyskutować, nie podnosząc przy tym głosu? Irytujecie się, że nie możecie dojść z ludźmi do porozumienia, ale chcielibyście to zmienić? Poradnik Powiedz to inaczej powinien wam pomóc.
Autorka, Dana Caspersen, jest zawodową mediatorką. We współpracy z Joostem Elffersem, twórcą 48 praw władzy, postanowiła stworzyć podręcznik, dzięki któremu wszyscy będą mogli nauczyć się prowadzenia zadawalającego dla obu stron dialogu. Myślę, że to stwierdzenie bardzo dobrze opisuje zamysł autorki. W swoim poradniku stara się udowodnić, że wszystko da się powiedzieć inaczej – i wyjdzie nam to na dobre.
Autorka prezentuje na początku 17 antyzasad i zasad zachowywania się w konfliktowych sytuacjach. Czytając antyzasady, uśmiechałam się pod nosem i myślę, że sporo osób też się uśmiechnie, bo chyba wszystkim będą brzmieć znajomo (np. Dostrzegaj tylko ataki. Ignoruj wszystkie dodatkowe informacje. Atakuj drugą osobę. Zamiast słuchać, wtrącaj swoje uwagi). Caspersen dzieli te postawy na trzy części i zestawia je ze sobą. I tak podczas konfliktu możemy działać w taki sposób, aby utrudnić słuchanie i mówienie lub poprawiać umiejętność słuchania i mówienia. Możemy doprowadzać do stagnacji albo niszczącej eskalacji konfliktu lub powiedzieć coś inaczej. Wreszcie możemy nie dopuszczać do pomyślnych postępów sprawy lub spoglądać do przodu.
Zwróciliście uwagę na okładkę? Znajdują się na niej trzy kolory – czerwony, czarny i biały. To samo znajdziecie w środku. Każda z siedemnastu zasad jest zestawiona z antyzasadą i opisana dokładniej. Mamy przykłady, które przybliżają nam omawiane zachowania, mamy też ćwiczenia, które pozwalają wypróbować nową taktykę, są też „złote myśli” autorki. Książka ma 250 stron, ale wbrew pozorom nie ma w niej zbyt wiele tekstu. Sądzę, że przydałaby się większa ilość ćwiczeń, bo po jednym do każdej zasady to trochę mało.
Szczerzę mówiąc, bardziej niż merytoryczna zawartość tej książki (wychodzi, że jednak ciężko przekonać mnie, że najlepszą obroną wcale nie jest atak), zainteresowała mnie jej warstwa typograficzna. To nie jest zwyczajna książka, złożona w nudny sposób, do którego wszyscy są przyzwyczajeni. Grafik, składacz, czy ktokolwiek zajmował się jej projektowaniem, miał naprawdę ogromne pole do popisu. I muszę przyznać, że całość wypada naprawdę dobrze. Kolorowe (czarne i czerwone) strony, gruby papier i ta niewielka ilość tekstu na stronach, którą można się bawić wedle uznania, robią fajne wrażenie. Aż zainteresowałam się, czy projekt został wykonany przez nasze wydawnictwo (Czarną Owcę), ale z tego co widziałam, okładka oryginału jest bardzo podobna, więc podejrzewam, że projektował tę książkę jakiś angielski grafik. Tak czy owak polski też musiał mieć dużo pracy, bo dogranie wszystkiego, by całość prezentowała się tak, jak się prezentuje, nie jest łatwym zadaniem. Powiem wam nawet, że takich książek jest więcej – i pracownia d2d.pl, która zajmuje się głównie wydawaniem takich typograficznych perełek, pracuje nad inną książką z tej serii (Shady Characters).
Polecam tę książę wszystkim, którzy chcieliby coś zmienić. Bo żeby wam ona pomogła, musicie naprawdę tego chcieć. Jeśli już będziecie zdeterminowani, 17 zasad, które przedstawiła autorka, na pewno pomoże wam w rozwiązywaniu wszelkich konfliktów (a jeśli nie, to i tak do niej zajrzyjcie, choćby po to, żeby móc podziwiać pracę grafika).


Książkę dostałam od wydawnictwa Czarna Owca

1 komentarz:

  1. Okładka interesująca pod względem wizualnym i wierzę, że wnętrze tej książki jest równie ciekawe.
    Czy bywam konfliktowa? Pewnie, że tak. Mało jest chyba takich ludzi na świecie, którym nie udzieliłaby się nerwowa atmosfera, która zwykle towarzyszy temu podobnym sytuacjom. Nie do końca ufam takim książkom, ale spróbować nie zaszkodzi, a nuż człowiek zmieni swoje nastawienie i nie będzie odpowiadał atakiem na atak. :)

    OdpowiedzUsuń