czwartek, 6 sierpnia 2015

Julian Tuwim - "Tuwim Café na każdą pogodę"

Autor: Julian Tuwim
Tytuł: Tuwim Café na każdą pogodę
Wydawnictwo: EGMONT
Rok wydania: 2015
Liczba stron: 48
Ocena: 9/10

Opis:

Tuwim Café. Na każdą pogodę to unikatowy zestaw do dzielenia się poezją. W zbiorze zamieszczono ponadczasowe wiersze i fragmenty utworów Juliana Tuwima. Można je kontemplować w domowym zaciszu, ale można też się nimi podzielić, darowując lub wysyłając wybrane karty krewnym i znajomym. W każdą pogodę….


Recenzja:


Julian Tuwim, choć nie pisał jedynie poezji i ekstatycznych liryków, głównie z nimi jest kojarzony. Nie chcę jednak w swej recenzji przeprowadzać rozważań na temat tej kontrowersyjnej osoby, a odnieść się jedynie do fragmentów jego twórczości na stronach Tuwim Café na każdą pogodę oraz samego wydania, które jest wręcz... ZACHWYCAJĄCE!

Jestem wielką miłośniczką poezji wszelakiej i - gdy tylko mam dogodną okazję - bywam na wieczorkach poetyckich. Tuwim często na nich gości (nie we własnej osobie naturalnie), jednak fragmenty jego poetyckiej twórczości są zwykle wybierane na podstawie zbiorów, nie tematyki. Tuwim Café na każdą pogodę jest tego przeciwnością - to zestaw 23 fragmentów wierszy raczej w deszczowo-pochmurnym klimatach. Jednak to wcale nie oznacza, że ów niewielka książeczka jest przygnębiająca. Na twarzy entuzjastów poezji bez wątpienia wywoła szeroki uśmiech, nie tylko tekstami Tuwima.

W tym zestawie zdecydowanie królują wiersze ze zbiorów Rzecz Czarnoleska (1929) i Treść Gorejąca (1936). Nie brakuje również innych fragmentów poezji, jednak twórcy Tuwim Café na każdą pogodę skupili się głównie na nich. Muszę przyznać, że urywki wierszy są bardzo dobrze dobrane. Czytelnik odnosi wrażenie, że czyta nie wybór poezji, a... jeden tomik, może nawet spójną całość. To wydanie urzekło mnie już na start, zaczyna się bowiem od fragmentu jednego z moich ulubionych wierszy omawianego pisarza (dla ciekawskich - Epistoły sentymentalnej):

Mam takie dni sentymentalne,
Gdy w smutku miło mi jak dziecku,
Czytam Dickensa, Walter Scotta
I czuję się po staroświecku. 

Wysoką notę Tuwim Café na każdą pogodę nie otrzymał jednak ode mnie za twórczość ów poety, a... za wspaniałe odnowienie jego poezji. Każda karta wykonana jest bardzo starannie, a motywy zawarte na nich nie powtarzają się. Dzięki poprzerywanym liniom możemy swobodnie wyrywać fragmenty i... dzielić się nimi z bliskimi - na odwrocie jest nawet miejsce na wpisanie imienia osoby, której pragnie się podarować wiersz. Jedyną wadą tego wydania jest to, że fragmenty grafik się urywają, jednak to nie przeszkadza w kontemplowaniu treści. I wiem, że dla większości moli książkowych rwanie stron to rzecz, za którą powinno się smażyć w piekle, ale czy nie miło wysłać do kogoś list z poezją? To bardzo... romantyczne. 

Tuwim Café na każdą pogodę, nawet jako całość, sprawdzi się na prezent dla osoby kochającej poezję. Ja jednak, będąc romantyczką, preferuję obdarowywanie się poezją i - jak widać na drugim zdjęciu - dwa wiersze już wysłałam. Polecam z całego serca, w każdą pogodę. ;)

P.S. Mam cichą nadzieję, że inni poeci również zagoszczą do takiego Café...

Tę książkę zrecenzowałam dla Was dzięki Wydawnictwu EGMONT. :)

25 komentarzy:

 1. Witam :)
  Tuwimem zainteresowałam się już jako dziecko .... nie, to nie jest chwyt marketingowy ;) Po prostu mieszkam na Tuwima i to tylko z tej racji :)
  Ale mówiąc poważnie. Bardzo dobry pomysł z wydawaniem twórczości dawnych polskich poetów i prozaików. Przecież szkoła "zmusza" nas do poznania jakiegoś tam dzieła i po omówieniu już o nim zapominamy. A Tuwim? Pisał nie tylko wiersze dla dzieci, ale również poezję satyryczną, czasami wręcz sprośną. Jestem jak najbardziej "za" jeśli chodzi o takie tomiki, ale "przeciw" wyrywaniu kartek!!! Tak, jestem z tych, którzy podpalali by w piekle ogień pod kotłami z wyrywającymi kartki z książek ;)
  Pozdrawiam, Dorota Kalinowska

  OdpowiedzUsuń
 2. Podoba mi się sam pomysł, dość nowatorski, rozpowszechniania słowa pisanego, obdarowywania nim. Ale i tak to raczej nie dla mnie, chodzi w prost o twórczość Tuwima. Nigdy mnie nie zachwycała, ale to subiektywna opinia. Zresztą daleko mi do znawcy poezji.
  Pomyślę nad tą książką jako prezent dla kogoś, może dla mamy na urodziny? Będę ją miała na uwadze;)
  Pozdrawiam!
  pokolenie-zaczytanych

  OdpowiedzUsuń
 3. Zgadzam sie z moją przedmówczynią, poza zdaniem na temat tych, którzy winni się smażyć w piekle :( . W szkole przerabiałam zaledwie kilka wierszy J. Tuwima i przyznam, że nie byłam nimi zachwycona :( po skończeniu szkoły, w czasie studiów wróciłam do poezji z racji zainteresowań piszącymi księżmi: Twardowski, Wojtyła, Pasierb i przez zwykły przypadek wpadł mi w ręce tomik wierszy Tuwima: "Kwiaty polskie", Wyd. Polskiego Wydawnictwa Wydawców Książek i okazało się, że kiedy musiałam to nie chciałam czytać Jego wierszy, a kiedy nie muszę, to Tuwim ze swoją poezję towarzyszy mi bardzo często.

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam Tuwimową poezję:) A ta ksiązka marzy mi się od jakiegoś czasu, a po przeczytaniu tej recenzji jeszcze bardziej:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Oh świetna pozycja. Wiedziałabym komu podarować taki zestaw poezji. Myślę że zostałabym wtedy obdarowana szerokim uśmiechem... Niestety uważam że cena jest odrobinę zawyżona. Choć i tak wiadomo, jakby czas gonił a prezent idealny to by się kupiło ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Cieszę się, że pojawiła się ta recenzja, z wiadomych spraw oczywiście. :D

  Pan Tuwim doskonale umiał władać językiem, jego wiersze były skierowane i do dorosłych i do dzieci. :)
  Doskonale pamiętam jego "Abecadło", z tych najmłodszych lat, a potem z czasów dorosłych "Moment", krótki ale za to bardzo nostalgiczny wiersz.

  Tuwim Caffe, to książeczka, która pomimo, iż jest bogactwem fragmentów twórczości Tuwima, to jednak z tego co czytam tworzy wyjątkową całość. Największy problem będę miała z wyrywaniem karteczek, gdyż na książki zawsze chucham i dmucham, ale dla ukochanej osoby złamię tę zasadę nietykalności. ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Uwielbiam Tuwima, ale moim zdaniem autor chciał coś napisać, nie miał czego i zabrał się za Twórczośc kogoś innego, przykre.

  OdpowiedzUsuń
 8. Cóż, ja wciąż mam szkolne traumy i za poezją nie przepadam :P.
  Ale to wydanie *-* Przecudowne *-* Idealna książka na prezent :)
  City of Dreaming Books

  OdpowiedzUsuń
 9. Zdecydowanie kupię! Będzie mieć zaszczytne miejsce na najwyższej półeczce :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Ciekawe wydanie, kuszące:)
  A do Tuwima mam sentyment, był jednym z trzech bohaterów mojej pracy magisterskiej. Życie miał niełatwe, kilka gorszych momentów, ale cenię go za talent (za różnorodność tego, co stworzył) i za pacyfistyczne nastawienie do świata.

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie przepadam za tym autorem ale jedno jest pewne tak okładka jest prześliczna *_*

  OdpowiedzUsuń
 12. Nigdy nie przepadałam za lekturą poezji. Mimo, że Tuwima każdy przeczytać powinien, ja na razie dziękuję :) Pozdrawiam, Shelf of Books

  OdpowiedzUsuń
 13. Tuwim zawsze spoko! Przytoczę tu moją ulubioną fraszkę tego autora:

  Na pewnego endeka co na mnie szczeka

  Próżnoś repliki się spodziewał,
  Nie dam ci prztyczka ani klapsa
  Nie powiem nawet:"Pies cię jebał"-
  Bo to mezalians byłby dla psa

  Pozdrawiam, JW205

  OdpowiedzUsuń
 14. Po poezje sięgam rzadko, ale dość silnie na mnie oddziałuje, z wielką chęcią zapoznałabym się z tą pozycją, wygląda fenomenalnie. ;)

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 15. Niesamowita sprawa, że wznawiają poezję w takim wydaniu! Posiadam również "Tuwim cafe", ale w wersji na każdą okazję. Polecam z całego serducha!

  OdpowiedzUsuń
 16. Wiem komu mogłabym ją podarować! Ale o takim wydaniu nigdy wcześniej nie słyszałam

  OdpowiedzUsuń
 17. Pomysł sam w sobie jest dobry, dosyć nowatorski. Do tego poezja Tuwima. Wspaniałe połączenie. Coś takiego może być bardzo fajnym prezentem :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Słyszałam wiele dobrego na temat tej książki, a recenzja tylko umocniła mnie w przekonaniu, że jest to pozycja godna polecenia. I bardzo fajne moim zdaniem jest to, że możemy wyrwać kartkę i podarować ją komuś bliskiemu

  OdpowiedzUsuń
 19. Klasyka plus kreatywność mogą wspólnie stworzyć piękne dzieło. Chętnie przygarnę tą książkę do serduszka.

  OdpowiedzUsuń
 20. Wspaniała ksiązka, kto nie lubie Tuwima? No kto?

  OdpowiedzUsuń
 21. według mnie lektura w sam raz na jesień... i właśnie wtedy po Tuwima sięgnę...

  OdpowiedzUsuń
 22. Fantastyczne wydanie! Ogólnie bardzo fajna inicjatywa, myślę, że zachęca do sięgnięcia po poezję, która jest raczej niedoceniana przez młodych ludzi, pewnie dlatego, że spotykają się z nią głównie w podręcznikach do polskiego... Też liczę, że inni poeci trafią do tego cafe :)

  OdpowiedzUsuń