środa, 8 kwietnia 2015

Mark Blake - "Queen. Królewska historia"Autor: Mark Blake
Tytuł: Queen. Królewska historia
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Data wydania: 2015
Ilość stron: 480
Ocena: 8/10

Opis:

Mark Blake przez lata rozmawiał z trzema żyjącymi muzykami grupy, dotarł także do dziesiątków innych osób – zapomnianych basistów Queen czy szkolnych kolegów Freddiego. Po raz pierwszy możemy tak szczegółowo prześledzić bogatą karierę zespołu uwielbianego przez Michaela Jacksona i wiele innych gwiazd, przemianę nieśmiałego chłopca z Zanzibaru w najbardziej charyzmatyczną postać w historii rocka, a także późniejsze kariery pozostałych członków grupy. Recenzja:

Pierwsze, co rzuca się w oczy, kiedy spoglądamy na biografię Queen, to przede wszystkim przepiękne wydanie. Dominują stonowane kolory, bo czarny i biały, jednak to złote elementy dodają okładce blasku. Wkładka z ilustracjami jest bardzo miłym akcentem. Zdecydowanie wydawnictwo zadbało o to, aby chciało się zabrać książkę z półki w księgarni i zacząć czytać. Wnętrze jest jeszcze bardziej wartościowe.

Kiedy słyszymy nazwę Queen, pierwsze co przychodzi na myśl, to nazwisko Freddie Mercury. Ten członek zespołu jako frontman jest zawsze gloryfikowany we wszelkiego rodzaju wywiadach, książkach. Mark Blake traktuje Rogera Taylora, Johna Deacona i Briana Maya z równą powagą jak Freddiego i wcale nie spycha ich na dalszy plan. To pierwszy bardzo duży plus tej konkretnej biografii. Dodatkowo bardzo szczegółowo opisane wydarzenia, które sprawiają wrażenie kompletnego kalendarium zespołu, jednak styl autora dba o to, by nie było nudno i sucho. Mark Blake wplata wypowiedzi samych artystów, co może być bardzo inspirujące. Występują również liczne zabawne sytuacje, które urozmaicają historię. 

Nie możecie zarzucić autorowi braku profesjonalizmu, ponieważ w "Królewskiej historii" nie znajdziemy plotek, intryg i innych zupełnie nieistotnych pomówień, a jedynie prawdziwe, niepodważalne fakty. Możemy prześledzić całą fascynującą historię Queen. 

Same postaci muzyków są bardzo dobrze przedstawione i żaden fan po zapoznaniu się z książką nie poczuje niedosytu. Nie ma niedopowiedzeń, Blake patrzy na członków zespołu bez różowych okularów na nosie, a eksponuje również ich wady, porażki, metamorfozy, nie tylko sceniczne. Freddie Mercury, jakiego znamy i kochamy wyewoluował z naprawdę zwykłego faceta. Teraz to legenda charyzmatycznego i przede wszystkim charakterystycznego rockmana, którego można uwielbiać lub nienawidzić. Mimo że nie żyje od prawie ćwierćwiecza, wciąż inspiruje młode pokolenie.

"Królewska historia" pozwala nam także poznać nastawienie innych osób do Queen, zanim jeszcze osiągnęli globalny sukces. Bajka ta jest krótka i wszystkim znana, talent często pozostaje niedoceniany.    

Uważam, że każdy fan dobrej muzyki, rocka, Queen, a także świetnie opowiedzianych historii sławnych osób powinien przeczytać tę biografię. Rodzice, podsuńcie książkę swoim dzieciom, które nie mają jeszcze rozwiniętego smaku muzycznego, a narażone są na elektroniczną sieczkę, która wałkowana jest w mass mediach. 

Wasza Ariada :)

Za egzemplarz recenzyjny dziękuję Wydawnictwu SQN

4 komentarze:

 1. Uhuhu nie lubię za bardzo tego typu książek, ale QUEEN, nazwa mówi sama za siebie, no jakoś tak wypadałoby przeczytać:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Biografie- tym bardziej muzyków, że tak napisze, to nie moja bajka.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jejuuu nie lubię za bardzo biograf, ale po tę z chęcią bym sięgnęła. Queen to świetny zespół, więc fajnie byłoby się czegoś dowiedzieć o nich :)

  Pozdrawiam:*
  http://klaudiaczytarecenzuje.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam ten zespół, zresztą strasznie dużo biografii muzyków czytam zwlaszcza z lat '60 '70 '80 i początku lat '90 to wtedy jak dla mnie muzyka miła duszę ...

  OdpowiedzUsuń