poniedziałek, 9 marca 2015

Dr Ross W. Greene - "Trudne emocje u dzieci"


Autor: Dr Ross W. Greene
Tytuł: Trudne emocje u dzieci. Jak wspólnie rozwiązywać problemy w domu i szkole.
Wydawnictwo: Samo Sedno
Data wydania: Listopad 2014
Liczba stron: 216
Ocena: 7/10

Opis:

Twoje dziecko bywa nieposłuszne i zbuntowane, manipuluje innymi, domaga się wyłącznej uwagi? Jesteś zmęczony ciągłym testowaniem granic, dąsami oraz krzykiem i agresją? Odłóż na bok kary, nagrody i zakazy - naucz dziecko samodzielnego rozwiązywania problemów i radzenia sobie z emocjami. Poznaj metodę rozwiązywania problemów poprzez współdziałanie, sprawdzoną w wielu rodzinach i szkołach na świecie. Współpracując z dzieckiem, nauczysz je umiejętności, których najbardziej mu brakuje: dostosowywania się, tolerowania frustracji i rozwiązywania problemów. Dziecko nie zachowuje się źle celowo, ono po prostu nie zna innego sposobu i potrzebuje twojej pomocy, aby nauczyć się reagować inaczej. Z tą książką nauczysz je pozytywnie reagować na codzienne sytuacje i wzmocnisz jego pewność siebie.Recenzja:

   Ile rodziców tyle, by się mogło wydawać, sposobów wychowywania dzieci. Nie wszyscy jednak potrafią sobie poradzić z tym zadaniem. Wymówek jest wiele, ale gdzie tak na prawdę szukać przyczyn problemu i jak z nim w ogóle walczyć? Na to już niestety nie każdy opiekun potrafi odpowiedzieć. Żyjemy w czasach, kiedy książek, filmów i innych pomocy dydaktycznych jest multum ale i tak nigdy nie wiadomo co wybrać kiedy już zaistnieje taka potrzeba.

Mnie temat dzieci nie dotyczy. Własnych na razie nie planuję, a mój kierunek studiów też nie jest związany z tym tematem, ale lubię czasem poczytać coś w tym kierunku i kiedy tylko pojawiła się taka okazja to stwierdziłam, że czemu nie.

Jak już wcześniej wspomniałam, metod jest wiele. Ta pozycja przedstawia mniej więcej taką, że "każde dziecko jest grzeczne, jeśli potrafi". Dla niektórych pewnie może to być jakąś kontrowersją (ale co w dzisiejszych czasach nią nie jest), ale jak dla mnie jest ona całkiem w porządku. Na pewno nie mogę się wypowiadać o skuteczności tej metody czy o jej właściwości, ale wydaje mi się całkiem ok. Wiadomo kiedyś życie samo mnie i moje podejście zweryfikuje ;).

Jeśli chodzi o tą książkę pod kątem literackim, to myślę, że autor z całą pewnością sprostał temu zadaniu. Pisze dość jasno, obrazowo i w przystępny sposób. Swój tekst popiera przykładami, stawia pytania i odpowiedzi i wydaje mi się także, że udało mu się trafić do tej grupy docelowej jaką są rodzice, nauczyciele czy opiekunowie. 

Wydaje mi się, że jeśli ktoś jest zainteresowany tematem, obraca się w nim codziennie, jest rodzicem, bądź też entuzjastą to ta pozycja jest świetna dla niego. Może dowiecie się czegoś nowego, albo jeszcze bardziej poszerzycie swoją wiedzę na ten temat. Jestem ciekawa Waszych opinii na ten temat i tak, to jest bardzo króciutka recenzja ale myślę, że w tym przypadku napisałam już wszystko co potrzebne aby zachęcić was do sięgnięcia po nią.

2 komentarze:

  1. Temat póki co mnie nie dotyczy, więc nie mam potrzeby sięgania po tę książkę.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dzieci to istoty, które bardzo żywiołowo pokazują swoje emocje, co czasami bywa kłopotliwe z dorosłego punktu widzenia. Takie książki pomagają w zrozumieniu pewnych aspektów życia dzieci, więc warto zgłębić ten temat. :)

    OdpowiedzUsuń