piątek, 6 lutego 2015

George Carlin - "Skrawki intelektu"


 Tytuł: Skrawki intelektu
Autor: George Carlin
Wydawnictwo: Filia
Rok wydania: 2013
Liczba stron: 264
Ocena: 6/10

Opis:

George Carlin, znany przede wszystkim ze swojego krytycznego podejścia do świata oraz obserwacji dotyczących amerykańskiego społeczeństwa i towarzyszących mu tematów tabu, podczas swoich występów poruszał problemy związane z polityką i religią oraz wyśmiewał absurdy rządzące dzisiejszym światem. Został uznany przez stację Comedy Central, obok Richarda Pryora, za największego komika stand-up w historii.
Skrawki intelektu to zbiór jego przemyśleń – książka nieuznająca tabu, tańcząca na grobie politycznej poprawności, rzucająca wyzwanie gnuśnej i bezrefleksyjnej mentalności współczesnego społeczeństwa. Carlin tłumaczy, dlaczego jedyną sensowną formą religii jest oddawanie czci słońcu, dlaczego orędownicy pokoju i miłości powinni odwalić się od Sylwestra Stallone i dlaczego prawdziwymi cynikami są ludzie, którzy usiłują Wam wmówić, że wszystko będzie dobrze.Recenzja:


George Carlin to znany na całym świecie amerykański komik typu stand-up, aktor i pięciokrotny laureat nagrody Grammy. Większość z was kojarzy go zapewne z portalu YouTube, na którym filmiki z jego występów cieszą się ogromną popularnością. Książka Skrawki intelektu została opublikowana w Ameryce w 1997, w Polsce dopiero w 2013 – czyli już pięć lat po śmierci komika.

Jeśli ktoś oglądał choć jeden występ tego pana, na pewno go kojarzy, bo był niezwykle charakterystycznym człowiekiem. Słynął szczególnie ze swojego krytycznego podejścia do świata, obserwacji dotyczących amerykańskiego społeczeństwa oraz przełamywania tematów tabu. Często poruszał tematy polityczne i religijne oraz wyśmiewał absurdy rządzące dzisiejszym światem. W zasadzie jego książka to suma wszystkich tych występów, zapisana na papierze.
Carlin nie był przeciętnym człowiekiem. Ba, gardził przeciętniakami. Gardził amerykańskim społeczeństwem, które sprzedało się za garść gadżetów, gardził ludźmi, którzy zawsze szli z prądem. I miał gdzieś, co o nim pomyślicie. W Skrawkach intelektu można znaleźć wiele przemyśleń Carlina, które jak on sam będą nieszablonowe, nietypowe i idące w zupełnie innym kierunku, niż byście się spodziewali. Komik bez litości wyśmiewa amerykańskie społeczeństwo, ma gdzieś tematy tabu, no i uwielbia używać słowa fuck.

Wyobraź sobie, że stajesz przed stwórcą i okazuje się, że to chipsy Lays

Żeby nie odłożyć Skrawków intelektu z uczuciem niesmaku (bo na pewno znajdą się tacy, których jego przemyślenia oburzą), potrzeba otwartego umysłu i odrobiny poczucia humoru. Jeśli to macie, nie zaszokuje was nic, co zrodziło się w głowie Georga Carlina – za bardzo.
Fani komika, którzy obejrzeli wystarczającą ilość jego występów, przy odrobinie wyobraźni podczas lektury będą mogli usłyszeć jego głos i niemal zobaczyć go na scenie. Czytając Skrawki intelektu nieraz tego doświadczałam. To całkiem niesamowite uczucie, biorąc pod uwagę fakt, że facet dawno nie żyje.
Co mogę więcej powiedzieć? Jeśli nie boicie się ludzi wychodzących poza schemat, jeśli sami chcecie poza niego wyjść, książka Carlina – obrazoburcy i człowieka, który nie znosił podkoszulków z nadrukami, jest dla was idealna. Fanów komika chyba nie muszę zachęcać, na pewno nie będą zawiedzeni.

PS I tak wszyscy mamy przejebane. Warto o tym pamiętać.


Za książkę dziękuję wydawnictwu Filia


1 komentarz:

  1. świetny blog zapraszamy do nas http://wixy-and-werka.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń