piątek, 10 października 2014

Anna Kleiber - "Kobieta z pazurem"

Autor: Anna Kleiber
Tytuł: Kobieta z pazurem
Wydawnictwo: BIS
Data wydania: 2014
Ilość stron: 320
Ocena: 8/10

Opis:

Dowcipny romans z wątkiem kryminalnym. Justyna, świeżo po trzydziestce, jest samotna i nie potrafi w nikim się zakochać. Staje się samotna jeszcze bardziej, gdy jej ojciec wyprowadza się do kobiety, z którą właśnie się związał. W dodatku Justyna traci pracę. Na szczęście wkrótce znajduje zatrudnienie w nieco dziwnym biurze matrymonialnym, które otworzył jej szkolny kolega. Tymczasem w okolicy dochodzi do tajemniczego morderstwa, którego ofiarą jest znajomy mieszkającej po sąsiedzku pani Eugenii. Donosząc Justynie o tym, pani Eugenia prosi ją jednocześnie, by zaopiekowała się młodym księdzem, który przyjechał do swego wuja, innego sąsiada, na dłuższy urlop zdrowotny. Justyna ma opory, tym bardziej że ksiądz wygląda jak obiekt jest snów, przystaje jednak na tę propozycję, by wprowadzić w błąd niechcianego adoratora…

Recenzja:

Książka napisana lekko i z humorem, a w dodatku zawierająca wątek kryminalny to powieść idealna dla osób, które lubią tego typu pomieszanie gatunkowe.

Bohaterką "Kobiety z pazurem" jest Justyna, postać przekomiczna, sympatyczna i taka, którą czytelnik od początku polubi. To dziewczyna bezkompromisowa, szczera, a jej cięte riposty i porównania doprowadzały do łez. Kobieta zostaje postawiona w niekomfortowej sytuacji, kiedy to traci pracę, a jej ojciec w ramach kryzysu wieku średniego, pragnąc zmienić swoje życie, zamieszkuje ze znienawidzoną przez Justynę panią z warzywniaka. Dodatkowo Justyna męczy się z niechcianym adoratorem, czyli niejakim Klawiaturą. Dziewczyna nadała mu taki przezabawny przydomek, ponieważ ma bardzo widoczne przednie zęby. Widoczne podobno nawet z kosmosu, ale to chyba plotka. Ale to nie koniec nieszczęść Justyny. Spotyka ona swojego wymarzonego faceta, który okazuje się być... księdzem! A na dodatek musi uważać na grasującego w mieście ekshibicjonistę, a głównym podejrzanym staje się jej sąsiad, którego krewniakiem jest ów ksiądz.

Zakręcona fabuła, która wraz z biegiem akcji staje się coraz bardziej poplątana, jednak w tym wszystkim widoczny jest głębszy sens! Perypetie tego zestawienia bohaterów tworzą paradoksalne sytuacje. Nie zapominajmy o zagadce, czyli wątku kryminalnym, który objawia się w "Kobiecie z pazurem" w postaci morderstwa na niewinnym członku klubu emeryta. Wszystko w tej sprawie "śmierdzi na kilometr".

Autorka stworzyła naprawdę świetną powieść, która nie jest może zbyt wysokich lotów, ale jest książką komediową, a więc jej zadanie zostało spełnione - bawi! A ubawiłam się przy niej przednio. Wykreowani bohaterzy są różni i bardzo realistyczni. Język typowy, prosty w zrozumieniu, sprawia, że czyta się jeszcze szybciej.

Cała książka tworzy dość specyficzny obraz polskiej społeczności. Widzimy tutaj Typowych Kowalskich, czyli na przykład członków klubu emeryta i bibliofila, wścibską sąsiadkę i koleżanki, które na siłę chcą ułożyć życie Justynie. Wszystko to znamy z autopsji, jednak historia przedstawiona na kartach "Kobiety z pazurem" i tak bawi, przede wszystkim swoim nieprzewidywalnym zakończeniem!

Wasza Ariada :)  

Za książkę dziękuję Wydawnictwu BIS

5 komentarzy:

 1. Dla odpoczynku od cięższych lektur, ten tytuł jak najbardziej się nadaje :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 3. Chyba nie lubie tak mieszać. Nic specjalnego przynajmniej mam takie wrażenie.
  Pozdrawiam!

  pokolenie-zaczytanych.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Tytuł książki mi się podoba, ale fabuła już nieco mniej...

  OdpowiedzUsuń
 5. Dawno nie czytałam niczego z humorem, chętnie odkryłabym ten wątek kryminalny :)

  OdpowiedzUsuń