wtorek, 16 września 2014

Agnieszka Olejnik - "Zabłądziłam"

Autor: Agnieszka Olejnik
Tytuł: Zabłądziłam
Wydawnictwo: Literackie
Data wydania: 2014
Ilość stron: 312
Ocena: 8/10

Opis:

Wciągająca jak filmowa historia, przejmująco napisana, psychologicznie przekonywująca opowieść o szesnastoletniej Majce, o jej wchodzeniu w dorosłość, o dojrzewaniu, o pierwszej miłości, o dorastaniu do miłości, także fizycznej; o lękach i niepewności, o radzeniu sobie z demonami przeszłości (traumatyczne doświadczenia samobójstwa rodzeństwa) i niełatwą „dorosłą” teraźniejszością (depresja rodziców, niechciana ciąża), o odpowiedzialności, popełnianiu błędów i ich mozolnym naprawianiu. O wielkiej pozytywnej sile i energii, jakie drzemią w młodości, o tym, że „nie ma takiego dołka, z którego nie można by się wygrzebać”, że trzeba uwierzyć w siebie i w drugiego, bo to pomaga poskładać rozpadający się świat.

Recenzja:

Książka przedstawia historię, o które każdy z nas słyszał. W dzisiejszych czasach to nawet normalne, choć to pojęcie normalności trochę mnie przeraża. Po co więc pisać powieść o czymś, co nikogo nie zaskakuje? Moim zdaniem celem autorki było nie tyle przedstawienie losów Majki, ale pani Olejnik chciała dać czytelnikom możliwość przeżycia tego wszystkiego razem z nią.

Tak, jak już wspomniałam główną bohaterką i narratorem jest nastoletnia Maja. Życie nie oszczędzało dziewczyny, która nagle straciła ukochaną siostrę, a wraz z nią matkę i po części ojca. Dziewczyna do tej pory nie pogodziła się z odejściem bliskich i unika wszystkiego, co jest związane z tragedią. W konsekwencji nie akceptuje siebie, a także zamyka się przed innymi ludźmi, nawet tymi, którzy chcą ją poznać. W pewnym momencie Maja przeżywa kryzys. Zakochuje się, jednocześnie nie chcę przeżyć tej miłości z uwagi na traumatyczne wspomnienia. Kiedy nagle obiekt jej westchnień zaczyna ją zauważać, okazuje się, że razem muszą uczyć się bliskości. Czy dwoje nastolatków, którzy znaleźli się na życiowym zakręcie nie mogą stworzyć zdrowego związku?

Historia wciąga, jest zwyczajna, a jednak niezwykła. To nie jest typowy romans dla młodzieży, gdzie po pierwszym spotkaniu bohaterowie wiedzą, że są dla siebie stworzeni. Nie ma wielkich uniesień, a jednak w tym wszystkim nie brakuje wzruszeń i prawdy. Psychologiczny wątek to atut książki.

Maja i Alek zmieniają się w ciągu powieści, są to postaci dynamiczne. Autorka zrywa z mitem wysokiego, uwodzicielskiego, buntowniczego Adonisa, który zazwyczaj występuje w książkach typu New Adult. Alek to niski i nieporadny, nawet trochę dziecinny chłopak, jednak tym prawdziwszy. Majka również nie jest "normalna". Związek tych dwojga nie opiera się na namiętności, ale na specyficznej więzi, która wytworzyła się między nimi w konsekwencji wzajemnego zrozumienia. Alek i Majka to tak naprawdę bardzo nietypowa para. Kiedy do gry wkraczają emocje i wreszcie dzieciaki dają się im ponieść, sytuacja się komplikuje. Czy kolejny kataklizm w życiu nastolatków będzie ostatnim? 

Zakończenie książki jest świetne. Nie jest to całkowity happy end, jednak daje nadzieję na lepsze. Książka obowiązkowa dla wielbicielek powieści psychologicznych, co potwierdza patronat magazynu psychologicznego Charaktery. Poza tym polecam nastolatkom, którzy uważają, że "mają ciężkie życie", a także rodzicom. Powieść pani Olejnik pozwoli Wam lepiej zrozumieć dorastające pociechy, ich problemy i radości.

Wasza Ariada :)
 Za książkę dziękuję Wydawnictwu Literackiemu

6 komentarzy:

 1. Wiele dobrego słyszałam o tej książce, dlatego bardzo chciałabym ją przeczytać. Obiecuję sobie i obiecuję, ale w końcu to zrobię. ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam książkę w planach, może uda się przeczytać jeszcze w tym roku :P

  OdpowiedzUsuń
 3. Widziałam, gdzieś tą okładkę i mnie pochłonęła, muszę mieć ta pozycje, bo wydaje się ogromnie ciekawa!

  OdpowiedzUsuń
 4. bardzo mi się podobała ta książka, byłam pod urokiem i nie mogłam wyjść ze zdziwienia, że polska autorka stworzyła coś tak pięknego.
  serdecznie polecam wszystkim wątpiącym czy warto ;)
  recenzjeami.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Jestem bardzo ciekawa i z pewnością kiedyś przeczytam książkę.
  Pozdrawiam i zapraszam do mnie
  www.nalogowy-ksiazkoholik.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń