wtorek, 22 lipca 2014

Gaja Kołodziej - "Dar"


Autor: Gaja Kołodziej
Tytuł: Dar
Wydawnictwo: Lucky
Data wydania: 2012
Ilość stron: 272
Ocena: 8/10

Opis:

Kora Smolińska chodzi do ostatniej klasy liceum. Z dwójką przyjaciół: Teo i Asią świetnie się rozumieją. Kiedy Asia zakochuje się w kapitanie szkolnej drużyny koszykówki przyjaciele postanawiają jej pomóc zdobyć serce chłopaka. Zdolność Kory do czytania w myślach innych ma ułatwić wykonać plan.
W szkole pojawia się nowy uczeń, który bardzo irytuje Kore. Eryk również ma swoją tajemnicę, którą potrafi bardzo dobrze strzec.
Czy przyjaciele odkryją sekret Eryka ? Czy uda im się pomóc Asi zdobyć ukochanego?

Recenzja:

Do autorki mam słabość, więc kiedy tylko mogę zapoznać się bliżej z jej pozycją... to korzystam z tej okazji.

Gaja Kołodziej jest pisarką, której twórczość zawsze potrafi mnie rozśmieszyć. Po raz pierwszy z jej twórczością spotkałam się ładne parę lat temu, a sama Gaja znalazła sobie we mnie fankę.

"To miłość jest prawdziwym talentem. Jest darem, przez który możemy oglądać ludzi od wewnątrz."

Główną bohaterką tej pozycji jest Kora Smolińska - dziewczyna, która umie czytać w myślach. Chodzi ona do ostatniej klasy liceum wraz z Teo i Asią, czyli dwójką przyjaciół, którzy znają jej tajemnicę. Jest ona miłą, nieśmiałą dziewczyną, która twierdzi, że dar telepatii jest jej przekleństwem, z którym nie może nic zrobić.

Jej życie rodzinne też nie jest lekkie. Jest wychowywana przez wujostwo (z powodu śmierci matki i nieznajomości ojca), które również ma dziecko w jej wieku. Małgorzata (albo raczej Krwawa Małgorzata, bo tak ją nazywają) jest najbardziej popularną dziewczyną w liceum, która stara się zniszczyć Korze życie z bardzo prostego powodu - uważa, że przez nią rodzice Małgorzaty zwracają mniej uwagi na swoje własne dzieci, co oczywiście prawdą nie jest.

Cała fabuła obraca się na wydarzeniach z życia Kory, ale także Teo, Asi, czy... Eryka. 
Nie spodziewałam się, że Kora może mieć tak wiele wspólnego z Erykiem! Mimo iż wydaje się on osobą niezależną i dążącą do popularności, to jest on też bardzo empatyczny i potrafi świetnie wczuć się w to, co czuje druga osoba.

Autorka świetnie opisała to, co chciała przedstawić. W książce tej zawarte jest mnóstwo cennych sformułowań, które świetnie mogłyby nadawać się na życiowe motta.
Jej styl natomiast jest lekki i widać, że lubi pisać (i świetnie to Gai wychodzi c; )

Pozycję polecam wszystkim tym, którzy chcą spędzić chwilkę czasu z czymś naprawdę fajnie napisanym. Doceńmy także naszą polską twórczość! : )

3 komentarze:

  1. Nie znam tej autorki, ale może kiedyś się na coś skuszę

    OdpowiedzUsuń
  2. Ani autorki, ani wydawnictwa nie znam. To najlepsza rekomendacja, by sięgnąć!

    OdpowiedzUsuń
  3. Pierwszy raz o tej autorce słyszę, ale po twojej recenzji z wielką chęcią przeczytam "Dar"

    OdpowiedzUsuń