piątek, 21 lutego 2014

Barciś Artur, Graff Marzanna - "Rozmowy bez retuszu"

Autor: Barciś Artur, Graff Marzanna
Tytuł: Rozmowy bez retuszu
Wydawnictwo: M Wydawnictwo
Data wydania: 2011
Ilość stron: 222
Ocena: 10/10

Opis:

Rozmowy bez retuszu to niekonwencjonalny wywiad z jednym z najbardziej znanych polskich aktorów filmowych i teatralnych Arturem Barcisiem. Książka jest wzruszającą wędrówką poprzez koleje życia aktora; zawiera wiele anegdot, ukazuje kulisy pracy teatralnej i filmowej , mówi o spotkaniach z wielkimi twórcami polskiego kina i teatru.
Pełna ciepła książka niesie podstawowe przesłania – marzenia się spełniają, jeśli są połączone z talentem, pracą i wytrwałością.

Recenzja:

"Rozmowy bez retuszu" to wywiad z Arturem Barcisiem. Kłamstwo. Ta książka to nie tylko jakaś tam rozmowa, ale przede wszystkim historia. Czytelnik czuje się nie tylko odbiorcą wydarzeń, ale przede wszystkim ma wrażenie, że sam uczestniczy w tworzeniu ich, jest świadkiem. Ja się tak czułam i to było niesamowite przeżycie.

Czy zdarza Wam się pomyśleć o drodze do sławy? Czy patrzycie na aktora przez pryzmat tego, co musiał pewnie poświęcić dla tego, kim teraz jest? Czy może sądzicie, że "on miał po prostu szczęście". Powiem Wam jak to było z Arturem Barcisiem. U niego nie było żadnego zrządzenia losu, oczywiście zdarzały się trafy, które miały znaczny wpływ na jego historię, ale przede wszystkim sukces okupił ciężką pracą i szlifowaniem talentu, który na każdym kroku musiał pokazać, aby załagodzić niedogodności fizyczne.

Artur jest naprawdę sympatyczną postacią, co widać w jego wypowiedziach, ale nie tylko. Większość ludzi szufladkuje tego wspaniałego aktora do pozycji budzącego śmiech mężczyzny. Fakt że umie rozśmieszać, nie oznacza, że nie potrafi grać ról dramatycznych.

Podczas lektury książki uznałam również Artura za postać naprawdę doświadczoną w życiu. Wskazują na to między innymi wydarzenia jego młodości, kiedy brał chcąc, nie chcąc udział w wydarzeniach, które kształtowały losy Polski. Kiedy ogłoszono stan wojenny, wziął udział w bojkotach, nie schował się między fałdami kurtyny, mimo że sam przyznaje, że nie był stworzony do wojska, bał się walki otwartej.
Kolejną cechą aktora jest jego pracowitość i mądrość. Ostatni rozdział książki znakomicie potwierdza niebanalne zdolności artystyczne mężczyzny, nie ograniczające się tylko do grania. Bajka "trzecia nuta i część całości" jest wyjątkowa, wywołuje refleksje i... wzrusza, naprawdę wzrusza.

Ponadto książka jest napisana bardzo przystępnym językiem, wypełniona zdjęciami, co naprawdę ułatwia jej odbiór. Nie mam powodów, aby obniżać ocenę, więc z czystym sumieniem stawiam najwyższą notę. Zachęcam do zapoznania się z wywiadem, ponieważ jest doskonałym przykładem na to, że marzenia się spełniają.

"Ten człowiek, który siedział na widowni, powiedział do dwóch moich koleżanek coś, czego ja do tej pory nie jestem w stanie zrozumieć. On powiedział: <<Ten chłopak będzie słynnym aktorem.>> Dokładnie tak."

Wasza Ariada :)

Za książkę dziękuję Wydawnictwu M :)


3 komentarze:

  1. Lubie takie publikacje, nie jest to suchy wywiad, a coś co trafia do umysłu, a nawet i serca. Jeśli będę miała okazję to przeczytam ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ta książka nie jest dla mnie i muszę spasować. Czekam na kolejne twoje propozycje.

    OdpowiedzUsuń