piątek, 20 grudnia 2013

Rick Yancey - "Piąta fala"

Autor: Rick Yancey
Tytuł: Piąta fala
Wydawnictwo: Otwarte
Data wydania: 2013
Ilość stron: 512
Ocena: 10/10

Opis:

Wystarczyły cztery fale kosmicznej inwazji, by z siedmiu miliardów ludzi ocalała zaledwie garstka. Rozrzuceni w różnych miejscach okupowanej planety walczą o przetrwanie. Od wymarłych miasteczek, przez płonące metropolie, po obozy uchodźców i tajne bazy wojskowe - każdy z bohaterów powieści Yanceya próbuje przetrwać i zrozumieć, co się stało i kim są kosmici, który postanowili wymordować całą ludzkość.


Recenzja:

Pierwszymi słowami, które przyszły mi do głowy po skończeniu tej książki były "Chcę więcej!". Książka o kosmitach nie z tego świata - tak mogę opisać "Piątą falę".

Ziemia staje się świadkiem przerażających zdarzeń. Przybysze, których statek unosi się na orbicie nie mają pokojowych zamiarów. Ich celem jest zniszczenie ludzkości, a metody może nie należą do zbytnio wyszukanych, jednak nie można odmówić im skuteczności. Preznety za gościnę Przybyszów są dość nietypowe i śmiercionośne. Zsyłają nam cztery fale.

                                                      "Pierwsza fala. Ciemność.
                                                                Druga fala. Powódź. 
                   Trzecia fala. Zaraza. 
                                         Czwarta fala. Uciszacze."

Nieliczni, którzy przeżyli te wszystkie ciosy stali się silni i tak naprawdę oni są ostatnią nadzieją ludzi na przetrwanie. Staliśmy się kimś w rodzaju gatunku na wymarciu objętego ochroną, której nie respektują kłusownicy.

Pierwszą bohaterką, którą poznajemy jest jednocześnie jednym z narratorów. Cassie ma 16 lat i własny karabin. Bohaterka jest jedną z nielicznych, którzy przetrwali cztery fale. Kiedy jej brat zostaje narażony na niebezpieczeństwo postanawia, że zrobi wszystko, aby tylko go ocalić. Cassie mogłaby się wielu osobom kojarzyć z bohaterką "Igrzysk śmierci" za sprawą jej oddania dla rodziny i bohaterstwa. Jednak Cassie jest także tylko przestraszoną dziewczyną, która biega po lesie z bronią i modli się o to, by nie musiała pociągnąć za spust lub, aby sama się nie postrzeliła. Przeraża ją myśl o zabiciu. Do czasu. Kiedy w grę wchodzi bezpieczeństwo jej brata, Cassie uświadamia sobie, że jedynym sposobem przetrwania na Ziemi pełnej pułapek, Ziemi, która przestała być schronieniem, jest skuć serce lodem. Problem pojawia się, kiedy komuś udaje przebić się przez tę barierę...

Kolejnym narratorem jest nijaki Zombie, a tak naprawdę Ben Parish, czyli nikt inny, ale obiekt westchnień Cassie ze szkoły sprzed najazdu. Na nim także ta nowa sytuacja, w której znalazła się ludzkość zostawiła wyraźne ślady. Stał się silnym żołnierzem. Jednak pod tą powłoką kryje się dalej krwawiąca rana. Zombie nie jest dzieciakiem z lasu, jak Cassie, Zombie znajduje się w obozie Przystań, który szkoli przyszłych zabójców zarażonych. Zarażeni są to ludzie, nad którymi władzę przejęli kosmici. Można ich rozpoznać za pomocą specjalnych okularów. Tylko czy da się znaleźć sposób, aby odróżnić wroga od przyjaciela?

Świat przedstawiony w utworze jest niezwykle barwny, ale głównie szkarłatny. Opisy sytuacji, które mrożą krew w żyłach plecą się z wątkami pozwalającymi odnależć w ludziach człowieczeństwo, nawet po takich wydarzeniach, które mogłyby ich zmienić w bestie. Autor świetnie dawkuje napięcie, dzięki czemu nie wiemy co może wydarzyć się za chwilę. 

Ta książka to nie tylko fantastyczna wizja końca świata oczami autora zafascynowanego obcymi. Ja doszukałam się w niej odwiecznego konfliktu dobra i zła, a także reakcji ludzi na zło. Czy się do niego przyłączą, czy stawią mu czoła z niewielką szansą na wygraną?
Co będzie piątą falą? 

„Zanim Cię znalazłem, sądziłem, że jedynym sposobem na przetrwanie jest znalezienie czegoś, dlaczego warto żyć. To nieprawda. Żeby przetrwać, trzeba znaleźć coś, dla czego warto umrzeć.”

Wasza Ariada :)


13 komentarzy:

 1. Wydaje sie być świetną książką! muszę ją dostać:)
  Obserwuję i liczę na odwzajemnienie:)
  http://nolongernightmare.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam i ta książka jest bardzo ciekawa :)

  weronine-library.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Książka jest naprawdę świetna. Zgadza się z Tobą.
  Czytadła Tetiisheri

  OdpowiedzUsuń
 4. Koniecznie muszę mieć. Dużo dobrego o niej słyszałam już.

  OdpowiedzUsuń
 5. Iwi trafiła z prezentem ;D

  OdpowiedzUsuń
 6. Książka czeka na swoją kolej na półce :) Może w przerwie świątecznej ją przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 7. U mnie też książka czeka na swą kolej :)) Kto wie, może w Święta po nią sięgnę ;))

  OdpowiedzUsuń
 8. Fantastyczna wizja końca świata? Jestem zdecydowanie na tak!

  OdpowiedzUsuń
 9. Już wiele o niej słyszałam i chyba najwyższy czas się przekonać czy jest taka świetna czy po prostu niczym nadzwyczajnym się nie odznacza :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Też czekam na drugi tom, ciekawa jestem, co też autor dalej wymyśli, po tak mocnym uderzeniu, jakim była ,,Piąta fala".

  OdpowiedzUsuń
 11. Brzmi bardzo ciekawie! Ale nie wiem, czy spodobałaby mi się książka o kosmitach... :) Kiedyś się przekonam, jeśli będzie mi dane :D

  OdpowiedzUsuń
 12. świetna!przeczytałem ją w jeden dzień,wciąga na maxa

  OdpowiedzUsuń