środa, 18 grudnia 2013

Martin Clarke - "Pearl Jam & Eddie Vedder"


Tytuł: Pearl Jam & Eddie Vedder
Autor: Martin Clarke
Wydawnictwo: Anakonda
Rok wydania: 2013
Liczba stron: 264
Ocena: 7/10

Opis:

Znany rockowy kronikarz Martin Clarke prezentuje dogłębną biografię zespołu Pearl Jam i jego enigmatycznego lidera Eddiego Veddera, ich zawrotną karierę i burzliwą historię. Zagłębia się w reakcje muzyków związane ze zdobyciem ogromnej popularności, triumfem podczas rozdania nagród MTV i Grammy, głośnym konfliktem z Nirvaną, twórczym odrodzeniem dzięki powszechnie uznanemu albumowi „No Code” oraz ostatnim powrotem na szczyty list z płytą „Backspacer”. Niezwykły sukces zespołu przeplatany jest skandalami, osobistymi przemianami, napięciami między muzykami oraz nadużywaniem środków odurzających. Książka „Pearl Jam & Eddie Vedder” ożywia urzekającą historię muzyków, śledzi ich losy od samych początków undergroundowego grunge'u z Seattle, poprzez ekscesy i presję związane z gwiazdorstwem do ich bieżącego wcielenia dojrzałych rockmanów wagi ciężkiej. Niniejsze wydanie zostało poprawione i uaktualnione, dzięki czemu zawiera niepublikowane wcześniej fakty i historie, jak również uzupełnioną dyskografię.

Recenzja:

Nic na to nie poradzę, że kiedy przychodzi mi recenzować książki z wydawnictwa Anakonda, muszę pozachwycać się nad jakością wydania. Kolejna pozycja z serii Gwiazdy sceny, tym razem biografia zespołu Pearl Jam i Eddiego Veddera, jest wydana równie pięknie jak pozostałe książki. Gruba, przyjemna w dotyku okładka, ładne wykończenie i dobry papier, na którym świetnie wyglądają zdjęcia – wszystko to wpływa bardzo pozytywnie na zmysłowe wrażenia, gdy weźmie się ją do ręki.
Jak prezentuje się treść? Choć jest to pierwsze polskie wydanie, w Ameryce biografię można było przeczytać już kilka lat temu. Martin Clarke, bo to on ją spisał, opowiada o początkach zespołu, kompletowaniu składu, burzliwym rozwoju ich kariery. Choć poświęca kilka stron każdemu członkowi Pearl Jam, na pierwszy plan wysuwa się postać Eddiego. Przez większość czasu Clarke usiłuje rozprawić się z jego wizerunkiem artysty, który miał trudne dzieciństwo, powołując się na artykuły z magazynu Rolling Stone. Miałam pewne wątpliwości, co do motywów, jaki nim kierowały, gdy to robił, ale nad tym nie będę się rozwodzić. Clarke dużo czasu poświęca na komentowanie największych hitów zespołu, takich jak Alive czy Jeremy. Usiłuje dociec, co tak naprawdę było inspiracją Eddiego. Szczerze mówiąc, zmusiło mnie to do zastanowienia się, czy biografia była autoryzowana przez Veddera. Nie udało mi się znaleźć żadnych informacji na ten temat, ale podejrzewam, że nie.
Zasadniczo książka opisuje dzieje zespołu od założenia do 2011 roku, można więc uznać ją za wyczerpującą, choć mam wrażenie, że prawdziwi fani Pearl Jam nie dowiedzą się z niej nic nowego, jeśli na bieżąco śledzili informacje dotyczące ich ulubionego zespołu, bo Clarke bazował głównie na artykułach z magazynów (między innymi wspomnianego wyżej Rolling Stone) i różnych prasowych informacjach.
Jak głosi opis na okładce, „wydanie zostało poprawione i uaktualnione, dzięki czemu zawiera niepublikowane wcześniej fakty i historie, jak również uzupełnioną dyskografię”. Na anglojęzycznych portalach można znaleźć wiele recenzji czytelników, którzy zarzucają Clarke'owi nieścisłości, ba, niektórzy pokusili się nawet o wypunktowanie błędów. Choć przepadam za Pearl Jam, nie nazwałabym się wielką fanką, więc sama pewnie bym ich nawet nie zauważyła, ale skoro wydawnictwo podaje informację, że wydanie zostało poprawione, czuję się uspokojona i wierzę, że wersja, którą poznałam, nie mija się z prawdą.
Na koniec dodam, że wydawnictwo Anakonda wybrało sobie świetny moment na publikację biografii Pearl Jam, ponieważ zespół pojawi się w lipcu 2014 roku na festiwalu w Gdyni. Fani mogą czuć się rozpieszczeni! ;) 

Za książkę dziękuję wydawnictwu Anakonda

1 komentarz:

  1. Lubię Vedera i jego muzykę, znam kogoś kto bardziej go uwielbia i na pewno będzie zadowolony z tej książki :)

    OdpowiedzUsuń