czwartek, 29 sierpnia 2013

Matthew Quck - "Poradnik pozytywnego myślenia"

Autor: Matthew Quick
Tytuł: Poradnik pozytywnego myślenia
Wydawnictwo: Otwarte
Data wydania: 2013
Ilość stron: 380
Ocena: 9/10

Opis:

Poznajcie Pata. Pat ma pewną teorię - jego życie to film, który zakończy się happy endem, czyli powrotem jego byłej żony. Pat musi tylko spełnić kilka warunków: robić codziennie setki brzuszków, czytać więcej książek, ćwiczyć bycie miłym  dwa razy dziennie łykać kolorowe pastylki. Niestety nic nie układa się jak powinno. Na domiar złego za Patem łazi piękna, choć równie zwariowana jak on Tiffany, prześladuje go piosenka Kenny'ego G, a nowy terapeuta sugeruje zdradę jako formę terapii!
Pat nie przestaje jednak myśleć pozytywnie. Czy to wystarczy, by osiągnąć swój cel?

Recenzja:

 Mam w zwyczaju że najpierw czytam książkę, a dopiero potem oglądam ekranizację. I zawsze (przynajmniej w moim przypadku) okazuje się że książka jest dużo lepsza. Dlatego stwierdziłam, że koniecznie muszę sięgnąć po książkę, której ekranizacja zdobyła aż 8 nominacji do Oskara.
Bardzo zainteresował mnie główny bohater i podejście do życia. Jego pozytywne nastawienie do wszystkiego i upór z jakim dążył do wyznaczonego celu, mimo swojej choroby, przydałby się niejednemu z nas. 
Tiffany piękna "prześladowczyni" Pata także skradła moje serce. Po dramatycznych wydarzeniach jakie ją spotkały, ucieczkę od tego wszystkiego odnajduje w tańcu, któremu poświęca się w całości. Kiedy pojawia się w życiu Pata, nic nie wydaje się już tak oczywiste jak było do tej pory. 
Po raz pierwszy zetknęłam się z tym autorem, ale jego język i styl pisania jak najbardziej przypadł mi do gustu.
Jeśli chodzi o tą historię jako całość to jak najbardziej wszystko jest na plus. Sama fabuła jest ciekawa, inna od wszystkich które do tej pory czytałam. Mimo kondycji psychicznej głównego bohatera, całość jest spójna, wszystko jest powiązane ze sobą. Bardzo podoba mi się też to że w miejscach gdzie nie ma sensu opisywać tego co się działo, czas zostaje przyśpieszony i autor przeskakuje na istotne wydarzenia.
Książkę pochłonęłam w praktycznie jeden wieczór. Nie tylko dlatego że szybko się ją czyta, ale dlatego że wciągnęła mnie bez reszty i byłam ciekawa jak to wszystko się skończy. 
Pozostali bohaterowie, także zostali ciekawie wykreowani co razem dawało idealnie spójną całość. 
Mimo że nie poświęciłam tej książce więcej niż jeden wieczór, nie należy ona do historii którą czyta się raz i odstawia się na półkę żeby zginęła pod warstwą kurzu. W niej coś jest. Pewien wartościowy przekaz na temat naszego życia i motywacja żebyśmy cały czas dążyli do wyznaczonych celów i nigdy się nie poddawali. Prędzej czy później nasze poświęcenie zostanie nagrodzone, ale może nie koniecznie w taki sposób jak byśmy się tego spodziewali. 
Polecam tę książkę wszystkim, którzy nie lubią czytać historii o szablonowych romansach, chcą z książki wynieść coś ciekawego, a ponadto nie poświęcić jej zbyt dużo czasu. 
Polecam także ekranizację, ale jak to zwykle bywa film jest tylko "spłaszczeniem" książki. 
Ta pozycja zdecydowanie należy do moich ulubionych.

Z gorącymi pozdrowieniami
Klaudia.9 komentarzy:

 1. A, no właśnie, u mnie książka czeka w kolejce do przeczytania.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ha! Zamierzam przeczytać, a potem (podobnie jak ty) obejrzeć film :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Kurcze! Zamówiłam na allegto tę ksiażke, ale nie doszła, szkoda, bo widać, że warto. Co do ekranizaci to bardzo mi się podobała. Uwielbiam Jennifer w tej roli! :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jakoś nie jestem przekonana do tej książki, ani do jej ekranizacji. Może kiedyś, ale nie w najbliższym czasie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie miałam jeszcze okazji zapoznać się z tą lekturą, ale jeżeli się ona nadarzy to chętnie skorzystam;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Również jedna z moich ulubionych książek !

  OdpowiedzUsuń
 7. Jestem po lekturze. Uczucia letnie. Ogromny plus za parę głównych bohaterów.

  OdpowiedzUsuń
 8. Widziałam film, który okazał się naprawdę świetny, zabawny i pouczający, dlatego też chyba nadszedł czas na zapoznanie się z książką :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Świetna pozycja :) dopiero co sama napisałam recenzje tej książki: http://oknozksiazkami.blogspot.com/2013/08/matthew-quick-poradnik-pozytywnego.html
  zapraszam :)

  OdpowiedzUsuń